آشنایی پروتکل ONVIF

پروتکل ONVIF توسط بسیاری از تولید کنندگان دوربین های IP استفاده می شود و برای حفظ سازگاری سیستم ها در صنعت امنیتی بسیار مهم است. در این مقاله من توضیح می دهم که پروفایل های مختلفی که توسط این پروتکل استفاده می شود و همچنین مزایا و معایب آن چیست .

پروتکل ONVIF
پروتکل ONVIF

پروتکل ONVIF چیست؟

ONVIF مخفف Open Network Video Interface Forum می باشد. این یک استاندارد صنعت باز است که قابلیت همکاری در میان دستگاه های امنیتی IP مانند دوربین های امنیتی، ضبط ویدیو، نرم افزار و سیستم های کنترل دسترسی را فراهم می کند.

این استاندارد در سال ۲۰۰۸ توسط Axis Communications، Bosch Security Systems و Sony Corporation، توسط بسیاری از تولید کنندگان در صنعت امنیتی IP به تصویب رسید و تا به امروز بیش از ۴۷۰ عضو وجود دارد( دوربین های مداربسته INFINITY نیز عضو این لیست است).

چرا پروتکل ONVIF بسیار مهم است؟

آزادی انتخاب یکی از قویترین مزایای پروتکل ONVIF است. فقط تصور کنید که در آن شما علاقه مند به ویژگی های یک دوربین IP ساخته شده توسط Axis Communications، اما شما همچنین علاقه مند به ضبط ویدئو شبکه تولید شده توسط شرکت سونی میباشید. این دستگاه ها می توانند با استفاده از یک پروتکل رایج شناخته شده توسط هر دو طرف ارتباط برقرار کنند همانطور که مردم یک زبان جهانی مانند زبان انگلیسی دارند.

اگر بدون استفاده از پروتکل اختصاصی سازنده هیچ اتصال مستقیم بین این دستگاه ها وجود نداشته باشد، می توانید از پروتکل ONVIF استفاده کنید تا آنها را با یکدیگر کار کنند.

امروزه هنگامی که مردم درباره سیستم های نظارت IP فکر می کنند، معمولا به دنبال تولید کنندگان دوربین ONVIF می گردند، زیرا آنها می خواهند از مزایای استفاده از دوربین های IP برای آزادی انتخاب برای پروژه CCTV خود استفاده کنند.

پروتکل ONVIF زندگی را ساده تر می کند

قبل از پروتکل نظارت ONVIF، توسعه دهندگان نرم افزار باید هر مستندات فنی تولید کننده را بررسی کنند تا قادر به درک پروتکل ارتباطی اختصاصی که توسط دستگاه های خود استفاده می شود. این کابوس بزرگ برای صنعت دوربین مداربسته بود ، زیرا فرآیند توسعه را تسریع می کند و همچنین نیاز به به روز رسانی نرم افزار مداوم هر بار که سازنده دستگاه یک ویژگی جدید را معرفی می کند یا بخشی از پروتکل را تغییر می دهد، وجود دارد.

چگونه ONVIF کار می کند؟

با استفاده از همان پروتکل، هر دستگاه امنیتی IP می تواند همان دستوراتی را برای اجرای برخی از دستورالعمل ها مانند شروع یک جریان ویدئویی با وضوح بالا، ضبط فیلم یا حرکت یک دوربین PTZ (Pan Tilt Zoom) دریافت کند.

این دستورات به خوبی مستند شده و در دسترس هر عضو است که می خواهد مطابق با استانداردهای پروتکل باشد. آنها فقط باید اسناد را دریافت و شروع به توسعه با توجه به مشخصات.

پس از اتمام توسعه لازم است که یک نرم افزار را اجرا کنید تا آزمایش کنید که آیا دستگاه مطابق با الزامات سازگاری قبل از ارسال به لیست رسمی باشد.

پروتکل ONVIF
پروتکل ONVIF

فروشگاه دوربین مداربسته آریا به عنوان تولید کننده دوربین مداربسته با برند INFINITY با ۲ سال گارانتی طلایی آریا به آدرس تهران خیابان جمهوری بعد از پل حافظ، پاساژ امجد طبقه ۴ واحد ۱۲ ، ۰۲۱۶۶۷۲۹۰۴۱ – ۰۹۱۲۲۸۸۹۳۴۶ ، آماده ارائه خدمات نصب و راه اندازی دوربین مداربسته به هزینه بسیار پایین می باشد.

آشنایی پروتکل ONVIF

One thought on “آشنایی پروتکل ONVIF

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *