اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی

اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی

احتمالا نام دوربین های مدار بسته دید در شب تا کنون را شنیده اید. دوربین های دید در شب میتوانند در تاریکی کامل شب، زمانی که چشم انسان نمیتواند محیط و اجسام را مشاهده کند، همه چیز را به کمک امواج مادون مشاهده کنند و ثبت کنند، بنابراین باید اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی را کامل بدانید.

از آن جا که امروزه نصب دوربین های مدار بسته در اماکن تجاری و حتی مسکونی دارای اهمیت بیشتری میباشد دانستن ویژگی ها و امکانات دوربین های دید در شب شاید برای شما مفید باشد. دوربین های دید درشب اغلب تصاویر را به صورت سیاه و سفید یا سبز و سفید نشان می دهند و در تاریکی تصاویر را به صورت رنگی ثبت نمی کنند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی معایب و مزایای دوربین های مدار بسته دید در شب سیاه سفیید و رنگی و نحوه عملکرد آن ها بپردازیم. اگر دوست دارید که با ویژگی و مکانیزم عملکرد دوربین های دید در شب رنگی آشنا شوید به شما پیشنهاد می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی
اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی

مزایای دوربین های مداربسته دید در شب

هزینه کم
دوربین مدار بسته با امکان دید در شب سیاه سفید هزینه بالایی ندارند. به همین دلیل نیز اکثر دوربین های مداربسته امروزی دارای این قابلیت مفید هستند و دیگر داشتن قابلیت نمایش در شب ویژگی خاصی نمیباشد.

امکان نظارت بر محیط در تاریکی مطلق
مزیت اصلی این دوربین مجهز بودن به نور مادون قرمز است. بنابراین در جایی که نور وجود ندارد وجود دوربین مداربسته با کمک نور مادون قرمز بدون اینکه کسی متوجه شود تصاویر را با وضوح خوبی ضبط می کنند.

سادگی
تکنولوژی به کار رفته در دوربین های مداربسته دید در شب بسیار ساده است. به همین دلیل هم بسیاری از تولید کنندگان به ساخت این سری از دوربین ها تمایل نشان می دهند.

مقاومت بالا
دوربین های مداربسته دید درشب به دلیل مقاومت خوبی که دارند در مکانهای داخلی و بیرونی قابل استفاده هستند.

مصرف انرژی کم
دوربین های مداربسته نیاز به انرژی بالایی ندارند. از این رو بسیار کم هزینه هستند و همچنین تنوع بالایی دارند و برای روشن کردن آنها نیاز به توان مصرفی بالایی نیست و معمولا با یک ادابتور ۲ آمپر معمولی نیز روشن میشوند و عملکرد خود را دارند.

اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی
اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی

معایب دوربین های مداربسته دید در شب

برد دید کم

برد دید این دوربین ها زیاد نیست. برد دید دوربین های مادون قرمز بسیار کم و معمولاً بین ۱۰ الی ۳۰ متر است که البته این متراژ کاملا وابسته به برد IR دوربین میباشد و بسته به تعداد LED های آن متراژ دید در شب متفاوت میباشد.

کاهش کیفیت در نور کم
چراغ های منتشر کننده امواج مادون قرمز در نور خاصی فعال می شوند. اگر نور محیط کمی بیشتر از مقدار معین باشد این چراغ ها روشن نمی شوند و تصاویر بسیار بی کیفیت خواهند بود و با رفلکت نور فرابنفش در پلاک خودرو ها و چهره افراد کاملا محو میشوند و کیفیت بسیار پایینی دارند.

اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی
اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی

تکنولوژی های دید در شب در دوربین های مداربسته

براساس نوع و ساختار کیفیت دوربینهای مداربسته سه نوع دید در شب در بازار دوربین مداربسته متداول است، اولی دید در شب سیاه سفید و با استفاده از LEDهای دوربین میباشد و با عملکرد IRCUT باعث میشود که دوربین در شب توصیر سیاه و سفید داشته باشد.

نوع دوم دوربین دید در شب رنگی است که مانند نوع اول است ولی بجای LED فرابنفش نور مرئی ساطع میکند وباعث میشود که تصویر دوربین در شب رنگی باشد.

نوع سوم درواقع هیچ LED ندارد و تنها با کمک تکنولوژی و استفاده از CCD های متعارف در بازار و به کار گیری LUX در دوربین باعث میشود که در شب دیافراگم کمی باز شود و تصویر بهتر دیده شود.

در این قسمت موارد فوق کاملا توضیح داده شده است و اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی کاملا توضیح داده شده است

دوربین مدار بسته دید در شب با استفاده از دیافراگم

برای حل مشکل دید در شب در دوربین های مداربسته از تکنولوژی دیافراگم استفاده میشود. دیافراگم وسیله ای در دوربین مدار بسته که مابین لنز و سنسور قرار دارد و باعث تنظیم نور می گردد. به این صورت که با بازشدن دیافراگم و جذب نور محیط می توان وضوح تصویر را در تاریکی دریافت نمود. این تکنولوژی در دوربین های موبایل نیز استفاده می گردد.

اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی
اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی

فواید استفاده از دیافراگم

دیده نشدن دوربین مداربسته به علت سخت افزاری بودن عملکرد دیافراگم

دید در شب رنگی و محدود به فاصله نور محیط

ضعف استفاده از عملکرد دیافراگم

فوکوس نکردن دوربین در تاریکی مطلق و دریافت تصویر

پایین امدن فریم های دوربین با تاریکی مطلق

دوربین مدار بسته دید در شب با استفاده از مادون قرمز IR

برای دید در شب در دوربین های مدار بسته ، تکنولوژی بعدی که به کار برده شد مادون قرمز بود به این صورت که در تاریکی ، مادون قرمز دوربین روشن میشود و با فعال شدن قطعه، ای ار کات (IRCUT) ، به منظور عدم بازگشت نور و قرمز شدن تصویر باعث میشود تا تصاویر در شب به صورت سیاه و سفید و با وضوح بالا قابل دریافت باشد.

تقریبا در همه دوربین های موجود در بازار این تکنولوژی قرار گرفته است. و این تکنولوژی بسته به نوع لنز دوربین و کیفیت دوربین دارای پردازشگر های متفاوت در شب و با فاصله های مختلف می باشد و فاصله دید دوربین در تاریکی مطلق از ۱۰ متر به بالا آغاز می گردد.

فواید استفاده از دید در شب مادون قرمز

قابلیت دید در شب
قیمت مناسب برای دوربین های مدار بسته

وجود تصویر با وضوح در تاریکی مطلق

 اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی
اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی

ضعف دید در شب با مادون قرمز

دید در شب در این روش به صورت سیاه و سفید می باشد

 عدم عبور نور مادون قرمز از شیشه و تشخیص رنگ ها

 نمایان شدن محل دوربین به علت روشن بودن مادون قرمز

دوربین مدار بسته دید در شب رنگی با استفاده از تکنولوژی استارلایت

نحوه عملکرد دوربین مدار بسته استارلایت(دید در شب رنگی) به این صورت است که چشم انسان قادر است وضوح تصویر در ۰.۲ lux را مشاهده نماید. ولی با کمک تکنولوژی و برتری شرکت سونی در تولید این نوع سنسور های دوربین مدار بسته star light  تصویر در نور کم ۰ lux هم می تواند  تصاویر رنگی و با کیفیت را انتقال دهد. به طور ساده می توان گفت دیافراگم در دوربین مدار بسته دید در شب رنگی کاملا باز است و نزدیک به یک می باشد. در این حالت شاتر دوربین مدار بسته با سرعت پایین تر تصویر برداری می نماید.

برند های معتبر دنیا مانند داهوا و هایک ویژن موفق به تولید این دوربین مدار بسته star light در مدل های HD  و IP گردیده است و به واسطه اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی شرکت چشمان بیدار آریا نیز اقدام به تولید بهترین دوربین مداربسته دید در شب رنگی در ایران نموده است.

 

دوربین مدار بسته دید در شب رنگی با تکنولوژی شارپ

شرکت شارپ(Sharp) موفق شده با استفاده از تکنولوژی مادون قرمز و ماورا بنفش در تاریکی مطلق تصویر با کیفیت و رنگی با وضوح بالا را باز تولید نماید روش این مدل دوربین مدار بسته دید در شب رنگی به این گونه می باشد که ابتدا نور مادون قرمز در فضا و محیط مورد نظر پخش و بازگشت تصویر با نور ماورا بنفش طیف رنگ ها را تحلیل و به سنسور های دوربین مدار بسته منتقل می نماید و تصویر نهایی رنگی می شود. اما به علت بالا بودن قیمت این تکنولوژی در دسترس عموم قرار ندارد. در این روش رنگ ها با واقعیت خود فاصله زیادی دارد، می توان گفت تصاویر کمی مصنوعی به  نظر می آید و این شرکت با توجه به اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی بهترین CCD های دوربین مداربسته را تولید میکند.

 اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی
اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی

ویژگی های دوربین های مدار بسته با دید در شب رنگی

دوربین های مدار بسته ای که دید در شب رنگی دارند در مقایسه با سایر دوربین ها ویژگی های زیادی دارند که عبارتند از:

۱) کیفیت تصاویر

دوربین های با دید در شب رنگی در مقایسه با سایر دوربین های مدار بسته، کیفیت تصاویر خوبی دارند. شما با استفاده از این دوربین ها می توانید ، جزئیات بیشتری را در تصاویر مشاهده کنید. دید در شب دوربین زمانی که کیفیت مناسبی داشته باشد در تشخیص چهره افراد و پلاک خودرو نقش مهمی ایفا می کند.

۲) نصب ساده

دوربین های بی سیم که دید در شب رنگی دارند، به راحتی در فضای باز نصب می شوند. این دوربین ها نصب سخت و مشکلی ندارند و شما به راحتی می توانید آن ها را راه اندازی کنید.

۳) استاندارد IP

دوربین هایی که در فضای باز نصب میشوند باید ویژگی ها و قابلیت های بسیاری داشته باشند. یکی از این قابلیت ها، ضد آب بودن است. دوربین هایی که دید در شب رنگی دارند، ضد آب هستند. این دوربین ها دارای استاندارد IP هستند و در برابر آب و باران از دوربین حفاظت می کنند.

۴) قیمت مناسب

دوربین های مدار بسته ای که دید در شب رنگی دارند، مانند سایر دوربین ها از قیمت مناسبی برخوردار هستند. برخی از افراد تصور می کنند این دوربین ها قیمت بالایی دارند و به همین دلیل به سراغ آن ها نمی روند. شما می توانید با یک هزینه مناسب دوربین با دید در شب رنگی تهیه کنید و از خانه یا محیط کسب و کار خود مراقبت کنید.

قیمت دوربین مداربسته دید در شب از ۲۹۰.۰۰۰ تومان شروع میشود و تا ۱.۲۰۰.۰۰۰ تومان افزایش پیدا میکند

حالا با اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی این دوربین آشنا شدیم بریم سراغ سایر اطلاعات دیگر برای نصب این دوربین مداربسته.

 اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی
اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی

هنگام خرید دوربین با دید در شب رنگی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

رزولوشن دوربین دید در شب

یکی از مهمترین نکات برای انتخاب دوربین دید در شب رزولوشن آن است. بهتر است دوربین هایی که برای فضای باز انتخای می کنید، رزولوشن بالایی داشته باشند.

برد دید در شب دوربین مداربسته

نکته پر اهمیت دیگری در انتخاب دوربین مدار بسته دید در شب وجود دارد که برد آن می باشد. برد اسمی داخل کاتالوگ از برد مفید خود دوربین کمی کمتر است.

زاویه دید دوربین دید در شب

اگر تمایل دارید دوربین دید در شب تمام زوایای محیط مورد نظر را در بر بگیرد، باید به زاویه دید دوربین به خوبی توجه کنید. زاویه دید دوربین به شما کمک می کند تا مناطق وسیع تری را مشاهده کنید.

راجع به چه چیزی صحبت کردیم؟

اهمیت استفاده از دوربین دید در شب رنگی/ اهمیت استفاده از دوربین دید در شب / استفاده از دوربین دید در شب رنگی/ دوربین دید در شب رنگی/ ویژگی های دوربین های مدار بسته با دید در شب رنگی/ مزایای دوربین های مداربسته دید در شب

مقالات مرتبط

قابلیت ضد انعکاس دید در شب دوربین مداربسته

دوربین مداربسته برای %D8%A7%D9%86%D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B33

دوربین مداربسته دید در شب رنگی

 

دوربین مداربسته برای WhatsApp Image 2020 12 02 at 18.30.30

تماس با ما:

فروشگاه دوربین مداربسته آریا به عنوان تولید کننده دوربین مداربسته با برند INFINITY با ۲ سال گارانتی طلایی آریا به آدرس تهران خیابان جمهوری بعد از پل حافظ، پاساژ امجد طبقه ۴ .واحد ۱۲ ، ۰۲۱۶۶۷۲۹۰۴۱ – ۰۹۱۲۲۸۸۹۳۴۶ ، آماده ارائه خدمات نصب دوربین مدار بسته به هزینه بسیار پایین می باشد.