اهمیت فوکوس لنز در دوربین مداربسته

اهمیت فوکوس لنز در دوربین مداربسته

فوکوس لنز در دوربین مداربسته مهم است و شما با لنز عریض می توانید همه چیزهایی که در میدان دید شما هستند را به خوبی کنترل و نظارت کنید و این سخن به این معنی نیست که فوکوس لنز می تواند متناسب با نیازهای خود مناسب و عملیاتی باشد. لنز برخی دوربین های کامپکت غیر قابل تنظیم است و امروزه لنزهای ثابت بسیار محبوب شده اند بیشتر آن ها در حدود -۸ تا ۱۰ متر فوکوس لنز دارند.فوکوس لنز یکی از مهم ترین مواردی است که در دوربین مداربسته لازم است رعایت شود. پهنای لنز، تنظیم، سرعت ، کنتراست، میدان دید، تنظیم دستی با خودکار و لنزهای زوم و رمپینگ همگی بر این مولفه تاثیر دارند. مشاوره با متخصص دوربین مداربسته می تواند در این زمینه موثر بوده و شما می توانید تصاویر شفافی را دریافت کنید.

اهمیت فوکوس لنز در دوربین مداربسته
اهمیت فوکوس لنز در دوربین مداربسته

عوامل موثر بر فوکوس لنز

اهمیت لنز عریض

شما با لنز عریض می توانید این کار را به راحت ترین شکل ممکن عملیاتی کنید. شما می توانید روی تصویر فوکوس کنید. شما می توانید با روش هایی فوکوس را بهبود ببخشید. در فوکوس، تمرکز دقیق مهم است. فوکوس لنز بسیار مهم است و در آخر کار محاسبه می شود. فوکوس لنز را متناسب با محیط خود محاسبه کنید. ابعاد محل بر میزان فوکوس لنز تاثیرگذار است. فوکوس (Focus) در دوربین مداربسته اهمیت بسزایی دارد.

 اهمیت تشخیص چهره

شما با فوکوس لنز لانگ شات می توانید چهره افراد را به خوبی تشخیص دهید. هر چقدر که انحرافات تصویر کمتر باشد به همان اندازه تصویر شما واضح خواهد بود. جزئیات تشکیل دهنده تصویر مانند در، پنجره، سقف، درختان، آسمان و کف زمین مهم هستند.

تنظیم

شما لازم است که متناسب با نوع دستگاه دوربین مداربسته، تنظیم فوکوس را انجام دهید. در لنزهای C ، فوکوس امکان پذیر نیست. سایر لنزهایی را انتخاب کنید بتوانید میزان نور ورودی را به راحتی کنترل کنید.

تنظیم اولیه لنز

شما با چرخاندن لنز دوربین مداربسته، تصویر شفافی را بدست خواهید آورد. احتمالا با مانیتورهای سیاه و سفید می توانید راحت تر تصویر شفافی را بدست بیاورید. لنز دوربین مداربسته مانند عنبیه چشم عمل می کند و شما نمی توانید با لنز ساده ، میزان نور ورودی را تنظیم کنید. شما می توانید با شاتر الکترونیکی به صورت محدودی، میزان نور لازم را برای فوکوس لنز تنظیم کنید. با قابلیت عنبیه الکترونیکی در برخی صحنه ها می توانید نور لازم را برای فوکوس لنز را به راحتی تنظیم کنید.

اهمیت فوکوس لنز در دوربین مداربسته
اهمیت فوکوس لنز در دوربین مداربسته

 لنز خودکار

این نوع لنزها می توانند میزان نور ورودی را کنترل کنند و در این نوع لنز،  Auto Iris متناسب با نور ورودی باز و بسته می شود. هنگام راه اندازی، لازم است که لنز را برای ورود نور کنترل کنید. هر چقدر که فوکوس لنز دقیق باشد به همان اندازه تصویر شفافی خواهید داشت. لنزهای درایو مستقیم، کابل داخلی دارند و با یک پین مربع شکل به دوربین متصل می شوند. هر چقدر که لنز دوربین را بهتر تنظیم کنید، به همان اندازه تصویر شفافی خواهید داشت. تنظیم بهتر موجب خواهد شد که شما در روز و شب تصویر شفافی را داشته باشید. شما می توانید با موتورهای سروو عنبیه لنز دوربین را به طور اتوماتیک تنظیم کنید.

سرعت دوربین مداربسته در فوکوس لنز

هر چقدر که سرعت دوربین بیشتر باشد به همان اندازه نور بیشتری وارد دوربین خواهد شد. دوربین هایی که سرعت کمتری دارند، نور کمتری را دریافت خواهند کرد. در دوربین هایی با سرعت بالا، نور بیشتری وارد دوربین شده و در نهایت نورهایی با طیف های مختلف وارد دوربین می شوند.

لنزهای Ramping و Zoom در فوکوس لنز

شما با این لنزها می توانید بر تصاویر زوم کرده و تصویر شفاف تری داشته باشید. دوربین های با سرعت کمتر مثلا F3.5 به طور یقین فوکوس لنز مناسبی خواهند داشت.برای اطلاع کامل از مفاهیم zoom و focus مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

اهمیت فوکوس لنز در دوربین مداربسته
اهمیت فوکوس لنز در دوربین مداربسته

 کنتراست مناسب

کنتراست (Contrast) مناسب در ایجاد فوکوس لنز تاثیر به سزایی دارند. البته همه لنزها بی نقص نبوده و ولی بهتر است که لنزی را انتخاب کنید که نواقص کمتری داشته باشد و بتوان تصاویر شفاف تری را بدست آورد. میزان تابش نور مادون قرمز هم بر میزان شفافیت و فوکوس لنز تاثیرگذار است. حتما به کارایی لنز دوربین توجه کنید تا در نهایت تصویر شفافی داشته باشید. توجه داشته باشید که یک لنز خوب در یک دوربین نامناسب باعث هدر رفت انرژی خواهد شد.

تاثیر میدان دید

میدان دید (FOV) بر فوکوس لنز تاثیر به سزایی دارد  و هر چه فاصله کانونی کمتر باشد به همان اندازه دید گسترده تر خواهد بود. در لنزهایی با فاصله کانونی ثابت، امکان تنظیم میدان دید وجود ندارد ولی با این وجود این نوع لنزها عملکرد بهتری دارند.

لنزهای Varifocal

این لنزهای ثابت قابل تنظیم بوده و شما می توانید از ۱۰ تا ۴۰ میلی متر را پوشش داده و این کار را به صورت دستی تنظیم کنید. میزان نوری که در این نوع لنزها وارد می شود نسبت به لنزهای پرایم کمتر خواهد بود. قابلیت کنترل از راه دور حرکت دوربین باعث خواهد شد تا به راحتی با آن ها کار کنید و کاربردهای مختلف و متنوعی دارد.

ردیابی بزرگنمایی

با انجام بهتر، فوکوس لنز لازم است که با ابزارها و تنظیمات مختلفی آشنا باشید و هر چقدر که ابزارهای مختلف و متنوعی را داشته باشید به همان اندازه فوکوس لنز دقیق خواهد بود.

اهمیت فوکوس لنز در دوربین مداربسته
اهمیت فوکوس لنز در دوربین مداربسته

اهمیت فوکوس لنز در دوربین مداربسته

عوامل توضیح
پهنای لنز فوکاس راحت در لنز عریض
تشخیص چهره تشخیص چهره راحت تر در لانگ شات
تنظیم انتخاب لنز مناسب برای فوکوس
لنز خودکار امکان کنترل دستی نور در این نوع لنز
سرعت دوربین سرعت بیشتر، نور بیشتر
لنزهای رمپینگ و زوم امکان دریافت تصویر شفاف
کنتراست کنتراست مناسب و تصویر شفاف
میدان دید دید گسترده با فاصله کانونی کمتر
لنزهای Varifocal امکان پوشش دهی ۱۰ – ۴۰ میلی متر
ردیابی بزرگنمایی امکان ردیابی با ابزارهای مختلف
عنوان مقاله: اهمیت فوکوس لنز در دوربین مداربسته

 

 نتیجه گیری در مورد اهمیت فوکوس لنز در دوربین مداربسته

این مقاله آموزشی در مورد اهمیت فوکوس لنز در دوربین مداربستهو کاربردهای آن در دنیای دوربین مداربسته ، مورد بحث و بررسی قرار داریم، توصیه میکنیم که در صورت نیاز به خدمات نصب و راه اندازی دوربین مداربسته که دارای تجربه کافی در این حوزه است استفاده نمایید.

درباره چه صحبت کردیم؟

  اهمیت فوکوس لنز در دوربین مداربسته/ عوامل موثر بر فوکوس لنز

تماس با ما:

فروشگاه دوربین مداربسته آریا به عنوان تولید کننده دوربین مداربسته با برند INFINITY با ۲ سال گارانتی طلایی آریا به آدرس تهران خیابان جمهوری بعد از پل حافظ، پاساژ امجد طبقه ۴ .واحد ۱۲ ، ۰۲۱۶۶۷۲۹۰۴۱ – ۰۹۱۲۲۸۸۹۳۴۶ ، آماده ارائه خدمات نصب دوربین مدار بسته به هزینه بسیار پایین می باشد.