فاکتورهای مهم خرید دوربین مداربسته حرارتی

۴ فاکتورهای مهم خرید دوربین مداربسته حرارتی

دوربین های حرارتی با توجه به خصوصیات و مشخصاتشان تنها کاربری های مرتبط با ردیابی و تشخیص دارند. دوربین های مداربسته مدل های مختلفی دارند که هر مدل یک ویژگی و قابلیت خاصی دارد که در پروژه های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند .عمده کاربری این دوربین ها برای محل هایی با حساسیت امنیتی بالاست. این دوربین به کاربر امکان می دهد تا اطلاعات حرارتی محیط اطراف خود را دریافت کند.

در بسیاری از پروژهای نفتی و پتروشیمی دوربین مداربسته حرارتی کاربرد زیادی دارد و شما باید با فاکتورهای مهم خرید دوربین مداربسته حرارتی آشنا شوید.

فاکتورهای مهم خرید دوربین مداربسته حرارتی

دوربین مداربسته حرارتی در ایران

اطلاعاتی و تصاویری که از دوربین مداربسته حرارتی بدست میاد و این اطلاعات می تواند نقش حیاطی در ایجاد امنیت بیشتر در محیط را داشته باشد. امروزه از این دوربین برای بازرسی ساختمان ها(رطوبت ، عایق ، سقف و …) پیشگیری از آتش سوزی ، کنترل ترافیک جاده ای ، کنترل تردد، تعیین زمان بندی چراغ قرمز چهارراه ها ( بر مبنای میزان تردد و تراکم جمعیت عابران و خودروها )مورد استفاده قرار می گیرند، اندازه گیری دمای بدن انسان ( به منظور پیشگیری و کنترل بیماری کوید-۱۹ )، بازرسی های صنعتی، تحقیقات علمی، کنترل مرزها، کنترل دقیق مراکز نظامی و تشخیص ابزار آلات جنگی و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

با توجه به قابلیت هایی که امروزه دوربین های مدار بسته حرارتی دارند ، خرید دوربین مداربسته حرارتی بسیار پر رنگ می شود، در هنگام خرید این دوربین نیز ویژگی ها و فاکتورهای مهمی باید در نظر گرفته شود که در ادامه آن ها را شرح خواهیم داد و مهمترین فاکتورهای مهم خرید دوربین مداربسته حرارتی را به شما آموزش داده خواهد شد.

تاریخچه دوربین مداربسته حرارتی

تصویر برداری حرارتی، برای اولین بار در امور نظامی ، سالهای ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰  توسعه یافت. این کار، توسط امریکا، با به کار گیری حسگرهای مادون قرمز Cooled روی موشک هایش انجام شد. این حسگرهای مادون قرمز، در کارهای تصویر برداری استفاده شد و همچنان بر کاربردهای نظامی در کاربردهای غیر نظامی چون صنایع مختلف، تشخیص های پزشکی، ماهواره ها و … استفاده شدند. نکته بسیار مهمی که در این فناوری وجود داشت، ارائه  حسگرهای مادون قرمز UnCooled می باشد، که باعث شد محصولات تصویر برداری حرارتی، راحت و با قیمت کمتری، به بازار عرضه شوند و در زمینه هایی چون نظارت محیط های امنیتی، جلوگیری از آتش سوزی در جنگل ها و نظارت پایگاه های تامین نیرو، مورد استفاده قرار گیرند.

این مطلب را هم بخوانید!  نصب هارد دیسک برای دوربین مداربسته

دوربین های معمولی در طول روز یا در مناطقی که نور مناسبی دارند تصاویر با کیفیتی ذخیره میکنند اما در تاریکی و شب کیفیت و قدرت تصویر برداری آنها کاهش می یابد، زیرا حسگر دوربین جهت افزایش حساسیت و عدم نور کافی باعث ایجاد نویز در تصاویر میشود از آنجایی که تصویر واضح در روز و شب، بسیار با اهمیت در ارزیابی کارایی و کیفیت یک دوربین مداربسته می باشد. بنابراین کارآیی و کاربرد دوربین مداربسته حرارتی ، در زندگی ما بسیار بیشتر دیده میشود.

شرکت هایی، با استفاده از متخصصین خود در امور تجزیه تحلیل تصاویر و ارائه الگوریتم های هوشمندانه موفق شدند دوربین های مداربسته حرارتی را با امکان گسترده نظارت موثر در تمامی شرایط نوری را فراهم سازد. اندازه گیری هوشمند دما، از قابلیت های مهم این فناوری می باشد که کاربرد دوربین مداربسته حرارتی را در زمینه هایی همچون تشخیص آتش سوزی در جنگل یا تشخیص تب افراد در پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا در محیط های پر تردد، بیمارستان ها، فرودگاه ها و دیگر محیط ها، تشخیص ازدحام جمعیت و خودرو ها در خیابان ها و جاده ها گسترش داده است.

مزایا و معایب دوربین های حرارتی

مزایا

  • دوربین های حرارتی میتوانند موجودات زنده و وسایل نقلیه را از فواصل دور تشخیص دهند.
  • دوربین های حرارتی میتوانند مکان موجودات زنده و وسایل نقلیه را در شرایط های مختلف آب و هوایی تشخیص دهند.
  • دوربین های حرارتی می تواند امکان دسترسی به اطلاعات حرارتی محیط را ایجاد کند.

معایب

  • دوربین های حرارتی رزولوشن پایینی دارند (نهایتا تا ۲۸۸*۳۸۴پیکسل برای تضکیل تصویر) که جزئیات تصویر شما را با مشکل تشخیص میدهند.
  • دوربین های حرارتی نمیتوانند امکان تشخیص هویت افراد را فراهم کنند.
  • دوربین های حرارتی شامل هزینه بیشتری هستند.

فاکتورهای مهم خرید دوربین مداربسته حرارتی

ویژگی های مهمی که زمان انتخاب و خرید دوربین مداربسته حرارتی باید مورد بررسی قرار دهیم شامل وضوح، دامنه، میدان دید، حساسیت حرارتی، دامنه طیفی و از همه مهمتر خدمات پس از فروش دوربینهای مداربسته… است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

شاخص NETD

زمانی که به نکات فنی دوربین مداربسته حرارتی توجه میکنید امکان دارد با عبارت یا مشخصات “NETD” مواجه شوید. این عبارت مخفف ” تفاوت  و یا اختلاف دما معادل نویز ” است و معیاری است که بر مبنای آن یک حسگر تصویر برداری حرارتی به خوبی قادر به تشخیص تفاوت های بسیار کوچک در تابش حرارتی در تصویر می باشد. NETD به صورت میلی کلوین (mK) بیان می شود، همچنین گاهی اوقات نیز به عنوان “کنتراست حرارتی” نیز شناخته می شود. این معیار تأثیر زیادی تو کیفیت تصویر، دقت و حساسیت اندازه گیری دما دارد و هرچه نویز بیشتر باشد، مقدار NETD آشکارساز بالاتر است، بنابراین می توان گفت که NETD فاکتور مهمی در خرید دوربین مداربسته حرارتی است.

این مطلب را هم بخوانید!  مکانیسم های بهبود تصویر در دوربین مداربسته چیست؟
4 فاکتورهای مهم خرید دوربین مداربسته حرارتی
۴ فاکتورهای مهم خرید دوربین مداربسته حرارتی

شاخص Range

Range  یا دامنه دمایی، یکی از نکات مهم در زمان خرید میباشد که دوربین مداربسته در آن کالیبره می شود و می تواند عملیات اندازه گیری دما را انجام دهد. نصب دوربین مداربسته حرارتی در محیط های صنعتی و  اندازه گیری دمای کوره ها، نیازمند دامنه ی بالایی است.

4 فاکتورهای مهم خرید دوربین مداربسته حرارتی
۴ فاکتورهای مهم خرید دوربین مداربسته حرارتی

میدان دید یا field of view

میدان دید یا field of view ، همان اندازه فضایی است که در دید دوربین قرار دارد و دوربین می تواند تصاویر مناسبی را ارائه کند، این شاخص که با واحد درجه هم شناخته می شود و میدان دید بر مبنای لنز دوربین مداربسته تعیین می شود. بنابراین در خرید این نوع دوربین، می بایست زاویه دید را حائز اهمیت دانست.

یکی از فاکتورهای مهم خرید دوربین مداربسته حرارتی ، فاصله کانونی لنز است. فاصله کانونی لنز دوربین مداربسته، میدان دید فوری یا لحظه ای (IFoV) یک سیستم دوربین را تعیین می کند.

ارتفاع پیکسل Pixel Pitch/Pixel Interval

Pixel pitch فاصله بین مراکز دو پیکسل میکروبولومتر است. در سنسورهای تصویربرداری حرارتی ، آن را با میکرون (میکرومتر) اندازه گیری می کنند.

شاخص رزولوشن

رزولوشن نیز یکی از شاخص های مهم خرید دوربین مداربسته حرارتی است. رزولوشن تصویر دوربین، برای کاربران بسیار مهم است و میزان مورد نیاز آن متناسب با محیط نصب و کاربردهای مورد نظر، تعیین می شود. به صورت کلی برای کارهای معمول نیازی به خرید دوربین مداربسته با رزولوشن بسیار بالا نیست و می توانید با دوربینی با قیمت پایین تر و با وضوح پایین تر، کارهایتان را انجام دهید.

دوربین حرارتی با وضوح پایین برای اندازه گیری اهداف در فاصله نزدیک مناسب میباشد و برای اندازه گیری با فاصله های دور یک دوربین با وضوح بالا نیاز است، البته اگر جزئیات بالایی از تصویر مورد نظر باشد، به دوربین با رزولوشن بالا نیاز است ( برای آشنایی با انواع دوربین حرارتی این مقاله آموزشی را مطالعه نمایید).

قیمت دوربین مداربسته حرارتی

دوربین مداربسته حرارتی بسته با کیفیت و قابلیتهایی که دارند دارای قیمتهای گوناگونی هستند ولی به صورت حدودی از ۲۵ میلیون تومان شروع میشوند و تا ۸۰ میلیون هم نیز ممکن است افزایش داشته باشد.

خدمات شرکت چشمان بیدار آریا

فروشگاه دوربین مداربسته آریا به عنوان تولید کننده دوربین مداربسته با برند INFINITY با ۲ سال گارانتی طلایی آریا به آدرس تهران خیابان جمهوری بعد از پل حافظ، پاساژ نادری طبقه ۴ واحد ۱۲ ، ۰۲۱۶۶۷۲۹۰۴۱ – ۰۹۱۲۲۸۸۹۳۴۶ ، آماده ارائه خدمات نصب دوربین مدار بسته به هزینه بسیار پایین می باشد.

فاکتورهای مهم خرید دوربین مداربسته حرارتی
۵/۵ - (۱ امتیاز)