loading cctv

آموزش فعال سازی صدا دوربین مداربسته​ در 3 قدم

Rate this post

آموزش فعال سازی صدا دوربین مداربسته

تجهیزات سیستم های دوربین مدار بسته CCTV هیچگاه محصور به مانیتورینگ و بررسی تصویری و فقطً جابجایی ویدیو نبوده است .بسته به امکان های امکانات سخت افزاری تامین گردیده ، علاوه بر امکانات Recordو Playback کلیپ ، این سیستم ها قادرند امکاناتی نظیر جابجایی و رکورد صوت به طور همزمان با ویدیو ، اجرای فرامین کنترلی و … را نیز برای کاربران به ارمغان آوردند.

این کار به کاربران این قابلیت را می دهد تا علاوه بر کنترل تصویری بتوانند صدای محیط از طریق میکروفن کنترل کنند. که اغلب این دوربین هامناسب برای محیط کاری می باشند. اینگونه مدیران می توانند از راه دور بر کار و عملکرد کارمندان و وقایع محیط کار تسلط و نظارت کافی داشته باشند. علاوه بر دریافت صدا کاربران می توانند با افراد در محیط نیز صحبت نمایند. که اسم این قابلیت و تکنولوژی در این صنعت (Two-Way Talk) نامیده می شود. لپ تاپ یا کامپیوتر برای فعال سازی صدا دوربین مداربسته مورد نیاز است. لازم به ذکر است که دوربین بایستی از نوع تحت شبکه باشد ولی در دوربینهای معمولی با استفاده از میکروفن مجزا نیز میشود صدا را بر روی تصویر دوربین مداربسته نیز قرار داد و صدای محیط را نیز ضبط نمود.

سیستم های دوربین مداربسته دیجیتال

در سیستم های دوربین مداربسته دیجیتال بر پایه ی دوربین های IP ، جهت جابجایی صدا ، طبق معمول ، فعالیت راحت تر میباشد. بعضی از محصولات دوربین IP بصورت پیش فرض مجهز به میکروفن داخلی بوده و با فعال سازی دوربین با اتصال یک عدد کابل شبکه ، تصویر و صدا بصورت هم‌زمان ، جابجایی می یابند. کافیست در کامپیوتر که نرم‌افزار مدیر دوربین های مداربسته IP روی آن نصب و اعمال شد‌ه‌است ، یک عدد Speaker داشته باشید.در صورت فعال بودن مورد های Record و Play back صدا (Audio) صدای محل نصب دوربین نیز برای شما پخش و منتقل گردد. (بطور مثال IPC 70323 Infinity) علاوه بر این قابلیت گرفتن خروجی صدا هم از این دوربین ها وجود دارد و همگی این گزینه ها (صوت-تصویر ش) صرفاً توسط یک کابل شبکه منتقل میشوند.

نکات قبل از فعال سازی صدا دوربین مداربسته

·         تعداد کانال‌های صدای DVR شما کمتر از میکروفن‌های شما نباشد.

·         نوع فیش ورودی صدای موجود در برخی DVRها این فیش به صورت BNC و در برخی به صورت AV است. باید پیش از نصب میکروفن از نوع فیش مطلع شوید تا برای نصب آن به مشکل نخورید.

·         فعال سازی صدا دوربین مداربسته به وسیله تنظیمات دستگاه DVR  و NVR

فعالسازی صدا در دوربین های مداربسته

1. استفاده از دوربین مداربسته IP یا تحت شبکه با قابلیت ورودی و خروجی صدا

2. استفاده از میکروفون و آداپتور (اگر دوربین مجهز به میکروفون است نیازی به استفاده از میکروفون خارجی برای فعالسازی صدا در دوربین نیست.)

3. در صورتی که شما از دوربینهای AHD و یا آنالوگ میخواهید استفاده کنید، لازم است که حتما از میکروفن خارجی و مجزا برای ضبط صدای محیط استفاده نمایید.

نحوه فعال کردن ضبط صدا دی وی آر

در ویدئو آموزش فعال سازی صدا در دوربین مداربسته میتوانید به صورت کامل نحوه فعال کردن ضبط صدا دی وی ار را انجام دهید.

تست صدا ی دوربین مدار بسته

در دستگاه DVR تست صدا بسیار مهم است .زیرا برای اطمینان خاطر از اتصال میکروفون با دستگاه و همچنین کامپیوتر با شبکه بایستی از اسپیکر خروجی صدا را در یافت نمائید. در غیر این صورت بایستی اتصالات نرم افزاری و سخت افزاری را مجددا کنترل نمائید.

و یا اینکه میتوانید با استفاده از کابل HDMI بین دستگاه DVR و مانیتور همزمان هم تصویر و هم صدا را داشته باشید

تنظیم کیفیت صدای خروجی و فعالسازی صدا در دوربین

 1. به صفحه تنظیمات دوربین از طریق وب وارد شوید.
 2. برای دسترسی به تنظیمات وارد صفحه Audio شوید . روی Setup کلیک و از تب Camera گزینه Audio را انتخاب کنید
 3. در قسمت encode گزینه enable را انتخاب نمائید. قسمت encode mode را روی حالت 711A قرار دهید و Sampling Frequency را روی 16k انتخاب نمائید.
 4. در منوی Audio in Type با فعال سازی یا غیر فعالسازی Noise Filter نویز موجود در صدا را می توانید حذف و به صدایی بسیار با کیفیتی دسترسی داشته باشید.
 5. جهت صحبت و انتقال صدا و فعالسازی صدا در دوربین به مخاطبان آیکون میکروفون موجود در صفحه را انتخاب نمائید.

چند نکته مهم جهت تنظیم صدا در CCTV

 • جهت انتقال صدا از کابل کواکسیال استفاده کنید.
 • اگر مایل به تعیین کلید اتصال و قطع اتصال برای دوربین خود هستید میتوانید طوری تنظیم کنید که یک کلید صدا و تصویر باهم قطع شوند
 • میتوانید برای میکروفن و دوربین از یک اداپتور استفاده نمایید
 • اگر در هنگام شب صدای میکروفن شما قطع شد میتوانید آمپر آداپتور را بالا ببرید یا برق میکروفن و دوربین راج دا کنید
 • در هنگام صدای نویز یا صدای سوت از میکروفن صدای آن را روی متوسط تنظیم کنید.
 • در هنگام استفاده از App های استاندارد DVR ، خود App بصورت اتوماتیک ، صدا رابرای کانالی که در DVR مجهز به پورت Audio IN است فعال خواهد کرد . پس در پخش صدای دوربین روی موبایل خود نیز مشکلی نخواهید داشت

آیا دوربین مداربسته همیشه صداهارا ضبط میکند؟

دوربین مدام صدا ضبط می کند یا گاهی مواقع، بستگی به تنظیمات دوربین مداربسته دارد. اما خوب مطمئنا کسی که دوربینی با امکان ضبط صدا تهیه می کند حتما ضبط صدا برایش ارزشمند است و همیشه گزینه ضبط صدا را در دستگاه DVR یا NVR فعال می کند.

هزینه راه اندازی صدا دوربین مداربسته

مطابق با نرخ اتحادیه هزینه راه اندازی میکروفت و تحویل صدا برای هر دوربین مداربسته در شهر تهران معادل 45000 تومان میباشد.

در نظر داشته باشید که این رقم تنها اجرت نصب و راه اندازی میباشد و برای تجهیزات دیگر میبایست هزینه جداگانه پرداخت شود.

ولی شرکت چشمان بیدار آریا ضمن کاهش قیمت نصب صدا دوربین مداربسته به رقم 30000 تومان، اعلام میدارد که تمام میکروفنهای این شرکت دارای نویز گیر بوده و صدای محیط به هیچ عنوان در دستگاه دی وی ار ذخیره نمیشود و شما صدای بسیار شفاف و خوبی خواهید داشت.

درباره چه صحبت کردیم؟

نصب و راه اندازی صدا دوربین مداربسته / اجرت نصب میکروفن دوربین مداربسته / آموزش فعال سازی صدا دوربین مداربسته / بهترین میکروفن برای دوربین مداربسته

تماس با ما:

فروشگاه دوربین مداربسته آریا به عنوان تولید کننده دوربین مداربسته با برند INFINITY با ۲ سال گارانتی طلایی آریا. به آدرس تهران خیابان جمهوری بعد از پل حافظ.پاساژ امجد طبقه ۴ واحد ۱۲ ، ۰۲۱۶۶۷۲۹۰۴۱ – ۰۹۱۲۲۸۸۹۳۴۶ ، آماده ارائه خدمات نصب و راه اندازی دوربین مداربسته و آموزش فعال سازی صدا دوربین مداربسته به هزینه بسیار پایین می باشد.

سوالات متداول در خصوص ضبط صدا دوربین مداربسته

در این بخش به تعدادی از سوالات مهم در خصوص صدای دوربین مداربسته و اینکه میکروفن دورربین مداربسته برای ضبط صدا چه امکاناتی باید داشته باشد، پاسخ میدهیم.

آیا دوربین مداربسته صدا ضبط می کند؟

خود دوربین مداربسته در صورتی که دارای قابلیت میکروفن داخلی باشد، بله ضبط میکند ولی اگر قابلیت میکروفن داخلی را نداشته باشد، خیر و در این صورت باید برای آن میکروفن خارجی نصب کرد.

از کجا بفهمیم دوربین مداربسته صدا ضبط میکند؟

برای اینکه متوجه شوید دوربین مداربسته صدا را ضبط میکند یا نه دو راه وجود دارد:

1- اگر در کنار دوربین و یا در نزدیکی آن میکروفن را دیدید، این یعنی دوربین مداربسته دارای میکروفن است( البته برخی از دوربینهای مداربسته دارای میکروفن داخلی هستند که در این صورت کیس دوربین باید حتما دارای منافذی برای رد شدن صدا باشد) بعد از مشاهده فیزیکی میکروفن باید از سیم کشی میکروفن تا دستگاه DVR مطمئن شوید.

2- در دستگاه دی وی ار و در هر کانال اگر در قسمت سمت چپ پایین تصویر، علامت میکروفن ضربدر قرمز نخورده بود یعنی ان کانال، صدای میکروفن را ضبط می کند ولی قبل از آن باید حالت ضبط صدای آن کانال را فعال کرده باشید.

کدام دوربین مداربسته صدا هم ضبط می کند؟

از بین انواع مختلف دوربین مداربسته، تنها برخی از دوربین های مداربسته تحت شبکه قابلیت ضبط صدا را دارند ( مثلا دوربین تحت شبکه هایک ویژن مدل 2CE76D0T-ITPFS ) و البته برخی از دوربینهای CVI ( مانند دوربین داهوا مدل 1200EMPA) ولی اکثر دوربینهای مداربسته دارای میکروفن داخلی نیستند و باید برای آنها میکروفن خارجی قرار داد.

مشکل صدای دوربین مداربسته را چطور حل کنم؟

هر میکروفنی دارای کی پتانسومتر برای تنظیم کیفیت صدا می باشد و برای تنظیم اینکه چه میزان صدایی وارد دی وی ار شود، باید به صورت آزمون و خطا این پیچ تنظیم را کم و زیاد کنید ، البته دقت کنید با کم کردن بیش از حد عملا صدایی ذخیره نمی شود و با زیاد کردن بیش از حد حجم صدا، صداهای محیط به صورت نویز ذخیره میشود که در انتها عملا غیر قابل استفاده است. 

 

X