loading cctv

اسپیلیتر دوربین مداربسته

Rate this post

اسپیلیتر دوربین مداربسته

دوربین های مدار بسته برای اینکه بتوانند از محیط اطراف تصاویری ضبط کنند به تجهیزاتی نیاز دارند که برخی از آنها ضروری و بعضی های دیگر غیر ضروری هستند.
از تجهیزات ضروری میتوان دستگاه ذخیره ساز، کابل های کواکسیال و شبکه، آداپتور، هارد، سوکت ها، داکت ها، مانیتور، کابل های HDMI و VGA و … را نام برد. از تجهیزاتی که در دوربین مدار بسته غیر ضروری هستند میتوان اسپلیتر دوربین مداربسته را نام برد که متناسب با شرایط پروژه و قابلیت های مد نظر کاربران، مورد استفاده قرار می گیرد.در این مقاله به معرفی و کاربرد اسپلیتر دوربین مداربسته می پردازیم.

اسپیلیتر دوربین مداربسته
اسپیلیتر دوربین مداربسته

اسپلیتر دوربین مداربسته چیست ؟

کلمه Splitter، در لغت نامه فارسی به معنای ” جدا کننده” است و به دستگاهی که دو یا چند چیز را از هم جدا می کند گفته میشود. برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ توسط Vic Charlton مفهوم اسپلیتر ارائه شد و اسپیلیتر دوربین مداربسته یا میکروفیلتر یک فیلتر low-pass (پایین گذر ) آنالوگ است و بین دستگاه های آنالوگ (مثل تلفن ها و مودم های آنالوگ) و یک خط تلفن قدیمی (POTS) نصب می گردد. در سیستم های مداربسته و نظارت تصویری نیز اسپلیتر دوربین مداربسته، پر کاربرد است. اسپلیترها دستگاه هایی Passive هستند که نیازی به منبع تغذیه ندارند.

بطور کل برای اسپیلیتر دوربین مداربسته دو فیلتر وجود دارد که شامل فیلتر بالاگذر و پایین گذر میباشد. فرکانس های بالا را فیلتر بالاگذر عبور داده و فرکانس های پایین را مسدود می کند، در مقابل نیز،  فیلتر پایین گذر فرکانس های پایین را عبور داده و اجازه عبور فرکانس های بالا را نمی دهد. می توان گفت اسپلیتر مانع از بروز تداخل ما بین این دستگاه ها با خط دیجیتال (DSL) که به همان خط متصل است، می شود.

از مشکلاتی که با راه اندازی اینترنت پرسرعت ایجاد میشود پارازیتی هست که روی خط تلفن بوجود میاید. این پارازیت یا همان نویز باعث خواهد شد تا در هنگام مکالمه صدای واضحی دریافت نشود و در شبکه اختلال ایجاد شود. بنابراین بهتر است در کنار خرید یک مودم، باید دستگاه کوچک دیگری را به نام اسپلیتر که البته قیمت چندانی هم ندارد، تهیه نمایید تا این اختلال ایجاد نشود.

کاربرد اسپلیتر دوربین مداربسته

کابرد اسپیلیتر در حوزه دوربین مداربسته بکار گرفته میشود که در زیر به صورت کامل توضیح داده شده است:

استفاده در سیستم آتن مرکزی

از کاربرد های اسپلیتر دوربین مداربسته، در زمان نصب نصب و اتصال دوربین مداربسته به آنتن مرکزی است.

روش کار سیستم آنتن مرکزی بسیار آسان میباشد و در ساده ترین حالت از یک آنتن، یک تقویت کننده و یک یا چند اسپلیتر یا تقسیم کننده ایجاد میشود. هر یک از این قطعات عملکرد ویژه خاص خود را دارند. آنتن وظیفه گرفتن سیگنال های تلویزیونی را برعهده دارد، تقویت کننده نیز خروجی آنتن را تقویت می کند تا پس از تقسیم سیگنال ها دچار افت و کاهش نشوند. وظیفه اسپیلیتر دوربین مداربسته یا تقسیم کننده هم تقسیم کردن مساوی سیگنال ورودی بین خروجی هاست. استفاده از آنتن مرکزی در نصب دوربین مداربسته، دارای مزیت و معایبی است که در ادامه آن ها را شرح خواهیم داد :

مزایا استفاده از آنتن مرکزی

سادگی:  با استفاده از آنتن مرکزی تصاویر برای کسانی که هیچ اطلاعات فنی یا کامپیوتری ندارند به راحتی قابل مشاهده خواهد بود.

هزینه پایین:  هزینه اتصال دوربین به سیستم آنتن مرکزی بسیار کم و در حد خرید یک مدولاتور و تنظیم آن خواهد بود.

معایب استفاده از آنتن مرکزی

عدم امکان بازپخش تصاویر:  امکان بازبینی تصاویر یا دسترسی به منوهای دستگاه با اتصال سیستم مداربسته به آنتن مرکزی در محل نمایش آن ها، وجود نخواهد داشت.

رزولوشن پایین: رزولوشن تصویر دوربین ها با انتقال تصاویر دوربین ها به صورت PAL به شدت در محل نمایش کاهش خواهد یافت.

استفاده از اسپلیتر دوربین مداربسته به عنوان POE Splitter

POE Splitter از دیگر کاربردهای اسپلیتر دوربین مداربسته است. این دستگاه در سیستم مداربسته تحت شبکه (IP) مورد استفاده قرار میگیرد و استفاده از این دستگاه کوچک می تواند به فرایند نصب و پیاده سازی سامانه مداربسته تحت شبکه بهبود بخشد.

POE  ، مخفف عبارت Power Over Ethernet و به معنی تغذیه توسط کابل شبکه می باشد، اما برخی از دوربین های مداربسته تحت شبکه موجود در بازار فاقد قابلیت تغذیه به صورت POE می باشند و برای تامین برق آن ها باید از آداپتور و کابل برق جداگانه استفاده شود. دستگاه POE Splitter می تواند مشکل این دوربین ها را حل نماید(مقاله آموزشی POE دوربین مداربسته کاملا توضیح داده شده است).

POE Splitter، (اسپلیتر دوربین مداربسته) دستگاه کوچکی می باشد که قابلیت جداسازی برق و سیگنال دیتا را از کابل شبکه دارا می باشد. با استفاده از این دستگاه کوچک می توان قابلیت تغذیه به صورت POE را به دوربین مداربسته فاقد این قابلیت اضافه نمود. این دستگاه کوچک در محل نصب دوربین مداربسته به کابل شبکه که از سوئیچ پورت POE می آید متصل شده و پس از جدا سازی برق و دیتا در خروجی به پورت برق و Lan دوربین مداربسته متصل می شود.

استفاده از POE Splitter (اسپلیتر دوربین مداربسته) مانع از کابل کشی جداگانه برای هر دوربین میشود و با اضافه نمودن قابلیت POE به دوربین مداربسته فاقد این ویژگی، به شما امکان طراحی سامانه مداربسته به شکل POE را می دهد. این دستگاه ها با کیفیت ها و پورت خروجی برق با اندازه های متفاوت در بازار موجود و قابل تهیه می باشد.

اسپیلیتر دوربین مداربسته
اسپیلیتر دوربین مداربسته

نتیجه گیری

همانطور که کاربرد اسپلیتر دوربین مداربسته، مورد بحث و بررسی قرار داریم، این وسیله از تجهیزات اصلی سیستم مداربسته نمیباشد اما می تواند باعث کاهش هزینه های نصب، تسریع در فرآیند نصب و مانع از خرید مجدد دوربین مداربسته تحت شبکه POE شود اما معایب خاص خود را دارد و توصیه میکنیم که در صورت نیاز و فوری استفاده از اسپلیتر دوربین مداربسته، استانداردهای لازم نصب به درستی انجام شود.

راجع به چه چیزی صحبت کردیم؟

اسپلیتر دوربین مدار بسته/عملکرد اسپلیتر در دوربین مدار بسته /مزایای اسپلیتر دوربین مدار بسته / معایب اسپلیتر دوربین مدار بسته

تماس با ما:

فروشگاه دوربین مداربسته آریا به عنوان تولید کننده دوربین مداربسته با برند INFINITY با ۲ سال گارانتی طلایی آریا به آدرس تهران خیابان جمهوری بعد از پل حافظ، پاساژ نادری طبقه ۴ .واحد ۱۲ ، ۰۲۱۶۶۷۲۹۰۴۱ – ۰۹۱۲۲۸۸۹۳۴۶ ، آماده ارائه خدمات نصب دوربین مدار بسته به هزینه بسیار پایین می باشد.

X