تاثیر نور در دوربین مداربسته

تاثیر نور در کیفیت دوربین مداربسته یک امر اجتناب ناپذیر است  زیرا یکی از مسائلی که باعث تشکیل تصویر در دوربین میشود نور است .  اما همانطور که می دانید نور های متفاوتی با کیفیت های گوناگونی در طبیعت وجود دارد ،  در این مقاله آموزشی به شما آموزش خواهیم داد تا چگونه برای دوربین مداربسته خود یک نور مناسب بر اساس شرایط محیطی و محاطی خود ایجاد نمایید .

تاثیر نور  در دوربین مدار بسته کاملا وابسته به نوع نور و تکنولوژی استفاده شده در دوربین مداربسته مربوطه می باشد .  قبل از شروع آموزش دوربین مداربسته در این حوزه اعلام می کنیم در صورتی که نیاز به اطلاعات تکمیلی تر و یا استفاده از تجربه عملی شرکت چشمان بیدار آریا در حوزه راه اندازی دوربین مداربسته در فضاهای متفاوت با شرکت تماس گرفته تا خدمات پشتیبانی فنی را به صورت کاملا رایگان به شما ارائه دهیم .

 انواع نور محیط

نور در محیط طبیعی دارای  طیف های گوناگون و کاملاً پیوسته بوده و از رنگهای سرد تا رنگهای گرم را در درون خود دارا می باشد به صورت کلی و اختصاصی در تعریف نور برای دوربین مداربسته ،  منظور دو نوع نور مرئی و  فرابنفش (IR)  می باشد .

دوربین های مدار بسته جهت نمایش تصاویر نیاز به نور دارند می بایست حداقل نور 0.01 LUX  برای دوربین تامین شود. نورهای مرئی دارای سنگ کلی سفید،  خورشیدی و یخی می باشد.

در صورتی که دوربین مداربسته شما قرار است محیط بیرون را تصویربرداری می نمایند  و تنها شما در شب نیاز به مشاهده تصاویر با کیفیت دارید سه امکان در اختیار دارید :

1-  استفاده از دوربین های مدار بسته دید در شب رنگی که دارای کیفیت مناسب و تصاویر کاملاً شفاف و رنگی در شب هستند و همچنین قابلیت تشخیص جزئیات را در شب به صورت کاملا شفاف در اختیار شما قرار می دهد. دهند

2- استفاده از پروژکتور هایIR  که نور فرابنفش را در شب ساطع می کند و این نور مرئی نبوده و تنها کیفیت مناسبی را برای دوربین مداربسته دید در شب  فراهم کنید.

3- استفاده از پروژکتور های نور مرئی این قابلیت را دارند که مانند یک لامپ نور به شدت های متفاوت را برای شما ساطع نموده تا شما در شب و با استفاده از دوربین های معمولی بتوانید تصاویر رنگی نیز داشته باشد.

تاثیر نور در کیفیت دوربین

تاثیر نور در دوربین مدار بسته به اندازه زیاد است برد های دید در شب طراحی شده است تا در زمانی که دوربین در شب قرار است کار کند بتواند با بهترین کیفیت و بالاترین راندمان فعالیت خود را انجام دهد.

برای اینکه  کیفیت نور و میزان نور را در تصویر دوربین مداربسته به صورت کامل درک کنید و مشاهده کنید چه میزان تاثیر نور در دوربین مداربسته مهم است تصاویر زیر را مشاهده نمایید .

یکی از معیارهای اصلی  در نصب دوربین مداربسته انتخاب منبع نور و میزان نور در محیط نصب می باشد .

تاثیر نور در دوربین مداربسته

تاثیر نور در دوربین مداربسته

تاثیر نور در دوربین مداربسته

تاثیر نور در دوربین مداربسته

همانطور

که در تصاویر بالا مشخص است  میزان نور و کیفیت نور در کیفیت نهایی دوربین مداربسته بسیار مهم بوده و یکی از پارامترهای اصلی آن می باشد .

در صورتیکه نصاب دوربین مداربسته هستید و می خواهید  اقدام به راه اندازی دوربین مداربسته برای یک محل کنید موارد زیر به عنوان یک توصیه به شما ارائه می گردد :

–  حتما از دوربین مدار بسته دید در شب برای مکانهای که عمق تصویر بالایی دارند استفاده نمایید و اگر مشتری شما قادر به پرداخت هزینه بیشتر برای دوربین با کیفیت تر است از دوربین مداربسته دید در شب رنگی  استفاده نمایید.

–  برای محیط های صنعتی و کارخانه ای حتی از پروژکتور نور مرئی استفاده نمایید زیرا باعث می شود که سرایداری که در محل کارخانه نیز قرار دارد بتواند به صورت دقیق و با چشم خود فرد متخاصم را شناسایی نماید

–  در صورتی که قصد استفاده از پروژکتور IR را دارید  محل قراردادن پروژکتور دوربین مداربسته باید به گونه‌ای باشد که نور آن به دوربین دیگری به صورت مستقیم تابیده نشود زیرا این کار باعث کوچک شدن دوربین دیگر میشود.

نور مرئی در دوربین مداربسته

نور مرئی برای نمایش تصاویر با کیفیت در روز یا شب میباشد و وقتی نور سفید و یا خورشیدی مناسبی برای محل قرارگیری دوربین مداربسته خود داشته باشید به راحتی میتوانید کیفیت بالاتری برای خود داشته باشید.

در صورتی که میخواهید تصویر با کیفیتی در روز یا شب داشته باشید باید نور مناسبی برای محیطی که دوربین مداربسته در آن محل نصب شده است داشته باشید. در صورتی که در محیط داخل اقدام به راه اندازی دوربین مداربسته میکنید حتما باید نور های طبیعی برای محل در نظر بگیرد و سعی کنید از ترکیب رنگهای خورشیدی و سفید استفاده کنید .

پرژکتور نور مرئی در محیطهای کوچک مناسب نیست ولی در صورتی که از نورهای ال ای دی در محیط خود استفاده میکنید و تصویر دوربین مداربسته شما دچار پر پر و برش تصویر شوید باید نسبت به نصب ادابتورهای سویچینگ با کیفیت باید اصتفاده شود بگونه ای که تصاویر دوربین مداربسته بدون نویز نمایش داده شوند.

تاثیر نور بیش از حد در کیفیت دوربین مداربسته

در صورت استفاده از نور بیش از حد  د و یا تابش نور مستقیم به دوربین باعث خواهد شد که دوربین مداربسته شما کور شده و  شما عملاً هیچگونه تصویر دوربین مداربسته را بر روی دستگاه خود مشاهده نخواهید کرد .

در بعضی از مواقع محل قراردادن دوربین مدار بسته به گونه ای است که با زاویه خورشید یکسان بوده و نور خورشید مستقیم به درون دوربین مداربسته تابیده می شود در چنین مواقعی لازم است از دوربین‌های مخصوص این کار که اصطلاحاً دوربین‌های WDR  گفته می‌شود باید استفاده شود.

در هر صورت برای نصب دوربین مداربسته در مکان ها و محل های گوناگون  چه نورهای متفاوتی با شدت نور های مختلف و رنگهای گوناگونی را دارند باید از یک نصاب متخصص که دارای تجربه و تبحر کامل در این حوزه است استفاده شود .

یک موضوع دیگه که حتما باید به آن توجه کنید این است که این مدل از دوربین مداربسته اصطلاحا دوربین استارلایت نیز شناخته میشود، که البته باید توجه شود که کلا دوربین دید در شب رنگی به دو ساختار با نور مرئی و فاقد نور مرئی دسته بندی میشوند که دوربین استارلایت از نوع بدون نور مرئی میباشد.

نتیجه گیری

ما به عنوان مشاور در زمینه راه اندازی دوربین مداربسته به شما اکیدا توصیه میکنیم که حتما در نصب دوربین مدار بسته خود از نیروهای متخصص که تمام موارد فوق را میداند استفاده نمایید. این موضوع باعث افزایش راندمان کاری شما میشود و  در صورتی که قصد استفاده از دوربین مداربسته کیفیت بالا را دارید حتما باید از بهترین تیم نصاب دوربین استفاده شود که شرکت چشمان بیدار آریا آماده ارائه خدمات تخصصی دوربین مداربسته در تهران به شما می باشد.

تماس با ما:

فروشگاه دوربین مداربسته آریا به عنوان تولید کننده دوربین مداربسته با برند INFINITY با ۲ سال گارانتی طلایی آریا به آدرس تهران خیابان جمهوری بعد از پل حافظ، پاساژ نادری طبقه ۴ واحد ۱۲ ، ۰۲۱۶۶۷۲۹۰۴۱ – ۰۹۱۲۲۸۸۹۳۴۶ ، آماده ارائه خدمات نصب و راه اندازی دوربین مداربسته به هزینه بسیار پایین می باشد.

تاثیر نور در دوربین مداربسته

تاثیر نور در دوربین مداربسته

ایمان قنبری
Latest posts by ایمان قنبری (see all)
author-avatar

درباره ایمان قنبری

متولد 1364 در تهران هستم و دارای مدرک فوق لیسانس کامپیوتر (سخت افزار) از دانشگاه امیرکبیر ( پلی تکنیک) بوده که از سال 1383 در حوزه دوربین مداربسته و سیستمهای حفاظتی و نظارتی در حال فعالیت هستم. از سال 1398 با تاسیس شرکت چشمان بیدار آریا در حال ارائه خدمات فنی و مهندسی به تمامی ارگانها و شرکتهای خصوصی برای نصب دوربین مداربسته میباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *