تاثیر هوش مصنوعی در دوربین مداربسته

هوش مصنوعی تأثیر گسترده ای بر صنایع داشته است اما در هیچ کجا به اندازه دوربین های امنیتی تأثیر عمیقی نداشته است و بیشترین تاثیر هوش مصنوعی در دوربین مداربسته و صنایع وابسته رخ داده است. راه حل های جدید و نوآورانه نه تنها به عنوان فروشنده های امنیتی تاسیس شده بلکه توسط استارت آپ های کوچکتر نیز منتج می شوند و در کنار هم این راه حل ها برای عملیات امنیتی یک شرکت ارزش افزوده دارند. در این مقاله آموزشی قرار است در مورد تاثیر هوش مصنوعی در دوربین مداربسته باهم بحث کنیم.

در انتهای مقاله آموزشی دوربین مداربسته شما هم میتوانید تجربیات و نظارت خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

تاثیر هوش مصنوعی در دوربین مداربسته

تاثیر هوش مصنوعی در دوربین مداربسته

نظارت در لحظه بر روی تصاویر دوربین مداربسته

در ابتدا ، در زمان دوربین های مداربسته ، این تصاویر به صورت مستقیم روی صفحه های تلویزیون پخش می شد اما تلاش بسیار کمی برای انجام هرگونه تحلیل معنادار از یک حادثه امنیتی احتمالی صورت میگرفت و اساسا هیچ راهکار هوشمندی برای آن پیش بینی نشده بود.

راه حل های نظارت تصویری در آن روزها همیشه واکنش پذیر بوده و همچنان در بخشهای وسیعی از جهان باقی مانده است و نمونه های در دنیای قبل از گوشی های هوشمند یاد تمام افراد دهه 60 به قبل هست و ما ایرانی ها ان را کاملا به یاد داریم.

بیشتر شرکتها فیلم های دوربین مداربسته را فقط در مواردی که حادثه ای اتفاق افتاده باشد یا تصور تهدید وجود داشت انها را مورد بررسی قرار میدادند. استفاده از هوش مصنوعی از طریق نظارت در زمان واقعی فیلم های ویدئویی با تجزیه و تحلیل هوشمند در مورد چگونگی وقوع حوادث امنیتی و آنچه برای جلوگیری از وقوع آنها باید انجام شود، دنیای دوربین مداربسته و فضای کاری را کاملاً تغییر داده است. چندین فروشنده بزرگ فناوری اطلاعات راه حل های هوش مصنوعی ارائه داده اند که می تواند اشیا بدون مراقبت مانند کیسه ها را در فرودگاه ها و فضاهای عمومی شناسایی کند.

سازمان های امنیتی را قادر می سازد قبل از اینکه دیر شود اقدام کنند. به همین ترتیب ، راهکارهای نظارتی مجهز به هوش مصنوعی می توانند افرادی را که در مغازه های خرده فروشی در حال رفت و آمد هستند کنترل کرده و افرادی را که ممکن است به سرقت مشغول شوند شناسایی کنند.

هوش مصنوعی دقیق تر از انسان

نظارت دوربین مداربسته فقط به اندازه شخصی که آن را روی صفحه نظارت می کند دقیق و قابل اعتماد است ( البته این تا زمانی بود که هوش مصنوعی وجود نداشت).

با این حال ، اپراتورها به دلیل انسان بودن، در برخی مواقع سرنخ های امنیتی مهمی را از دست می دهند که می تواند پیامدهای مخربی برای سازمان به همراه داشته باشد. خستگی مسئله دیگری است که چرا مردم نمی توانند به طور منظم و همیشگی تصاویر ویدیویی را تحت نظر داشته باشند.

مزایای راه حل های مبتنی بر هوش مصنوعی که ماشین آلات می توانند همیشه دقیق باشند و کمبود انسان را جبران کنند. این اطمینان می دهد که هیچ جزئیات ، هیچ اطلاعاتی و مطمئناً هیچ تهدیدی قابل کشف نیست و بنابراین ، امنیت یک سازمان تضمین می شود.

تاثیر هوش مصنوعی در دوربین مداربسته

تاثیر هوش مصنوعی در دوربین مداربسته

فن آوری هایی مانند تشخیص اشیا، رویدادها و چهره افراد

فناوری های هوش مصنوعی قابلیت های ویژه ای مانند تشخیص چهره، تشخیص اشیا و تشخیص رویدادها را دارند، بنابراین امنیت پیشگیرانه و بی درنگ را فراهم می کنند. این یک کاربرد گسترده برای نیروهای پلیس و امنیتی دارد زیرا آنها نیاز دارند تا از بین جمعیت در فضاهای بزرگ مجرمان را شناسایی کنند، یکی از این امکانات تشخیص چهره توسط دوربین مداربسته است.

یکی دیگر از کاربردهای جالب هوش مصنوعی در دوربین مداربسته، بخشهای بازاریابی در شرکتهای بزرگ است که برای ارائه خدمات با ارزش به آنها ، نیاز به شناسایی مشتریان با ارزش بالا از بازدید کنندگان فروشگاههای خود دارند.
روش اصلی دیگری که می توان فرد را از طریق آن شناسایی کرد ، شناسایی بدون چهره است که در آن می توان از ویژگی های جسمی فرد مانند قد ، وضعیت و ساختار بدن برای شناسایی وی در میان جمعیت استفاده کرد. همچنین ، می توان از الگوهای فعالیت در محیط های مختلف برای جدا کردن رفتار مجرمانه و در نتیجه تأمین امنیت محیط اطراف استفاده کرد.

پردازش تصویر امکان تجزیه و تحلیل بهتر را فراهم می کند

در حالی که امکان ثبت تصاویر با وضوح بالا با استفاده از دوربین های با کیفیت بسیار بالا وجود دارد ، استفاده از آنها به عنوان بخشی از راه حل های نظارت تصویری کم است. در نتیجه ، بیشتر تصاویر گرفته شده توسط چنین راه حل هایی ، به ویژه در شرایط کم نور ، کیفیت پایین دارند. این هنگام انجام تجزیه و تحلیل معنی دار با چنین فیلم های ویدیویی به عنوان یک مانع عمل می کند. از هوش مصنوعی می توان برای وضوح تصاویر با کیفیت پایین استفاده کرد تا پرسنل امنیتی بتوانند اطلاعات معنی دار را از آنها بیرون بکشند. همچنین کمک می کند تا از تصاویر و فیلم هایی که در غیر این صورت تار می شوند ، برای تجزیه و تحلیل مفید از طریق چشم غیر مسلح ، تار استفاده شود.

تحلیل اطلاعات با استفاده از هوش مصنوعی

زمانی که حجم بالایی از دوربین ها وجود دارد که تصاویر امنیتی ارزشمندی را در نقاط مهم یک محل را ثبت می کند، راه حل های قدیمی نمی توانند از نظر تجزیه و تحلیل معنی دار چنین داده های بزرگ کارهای زیادی انجام دهند. برای کار بر روی این داده های عظیم و ایجاد هشدارهای امنیتی مبتنی بر تجزیه و تحلیل کامل، به یک نرم افزار تخصصی مبتنی بر آخرین فن آوری ها(هوش مصنوعی) نیاز است. این امر همچنین باعث می شود افسران امنیتی بتوانند داده های بزرگ را به روشی کیفی تفسیر کنند و به آنها اجازه دهند گام های اساسی برای محافظت از انسان و دارایی های ارزشمند بردارند.

هرچقدر اطلاعات ( تعداد دوربینهای مداربسته ) افزایش کارایی نیروی انسانی کاهش بافته و در عوض کارایی سیستم هو مصنوعی افزای پیدا میکند و این دلیلی بر نیاز به استفاده از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل تصاویر دوربین مداربسته است.

تحلیل اطلاعات با استفاده از هوش مصنوعی

تحلیل اطلاعات با استفاده از هوش مصنوعی

استفاده از هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته چگونه می تواند به اتاق های کنترل خدمات اضطراری کمک کند؟

در این قسمت میخواهیم در باره اینکه چگونه با استفاده از هوش مصنوعی و استفاده از خدمات این تکنولوژی جدید در اتاق کنترلهای دوربین مداربسته که تعداد زیادی دوربین در آن مانیتور میشود به کمک گرفته شود.

نظارت بیدرنگ

با تلفیق هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته ، امکان نصب هشدارها و محرک ها را فراهم می کند، به عنوان مثال وقتی کیسه ای( یا چمدانی) در فرودگاه بدون مراقبت رها می شود یا حادثه ای در بزرگراه اتفاق می افتد. هشدار یا سیگنال اتوماتیک به سرویس های اورژانس اجازه می دهد. این کار استفاده سنتی از دوربین مداربسته را برای نظارت بر حوادث ، شرایط و حوادثی که یک بار گزارش و هشدار داده شده تغییر می دهد.

دقت و کارایی افزایش یافته

با کمک هوش مصنوعی ، شرکت ها در حال توسعه فناوری هایی هستند که برای آسان تر کردن جستجوی فیلم به آسانی جستجوی در اینترنت طراحی شده اند. ابزارهایی از این قبیل می توانند به اپراتورها کمک کنند تا به سرعت یک شخص خاص یا وسیله نقلیه مورد علاقه را در تمام دوربین های یک مرکز پیدا کنند.

هنگامی که توصیفات فیزیکی شخص درگیر در یک رویداد به یک اپراتور ارائه می شود ، این فناوری به آنها امکان می دهد تا با انتخاب ساده توصیفگرهای خاص ، مانند جنسیت یا رنگ لباس ، جستجو را شروع کنند. در طول تحقیقات مهم ، مانند مورد مفقود یا مشکوک ، این فناوری به ویژه مفید است زیرا می تواند از این توصیفات برای جستجوی شخص استفاده کند و در عرض چند ثانیه آنها را در کل سایت پیدا کند.

درباره چه صحبت کردیم؟

دوربین های مداربسته مدرن و بروز شده در دنیی امروز و در قرن 21 و هزاره جدید 1400 نه تنها تصاویر را نشان میدهند بلکه به نرم افزار تشخیص حرکت و قابلیت ضبط در تاریکی مجهز هستند، اما این ویژگی ها می توانند بی اثر باشند وقتی تعداد زیادی دوربین بکار گرفته شود. این امر بهمراه ناتوانی انسان در تشخیص وقایع مهم پس از یک دوره پایدار نظارت بر ویدئو ، به این معنی است که برای از بین بردن این شکاف ، تغییر دوربینهای مداربسته از ناظر منفعل به یک مشاهده فعال ، به هوش مصنوعی نیاز است.

دوربین مدار بسته مجهز شده به هوش مصنوعی در حال حاضر قادر به تشخیص بین وسیله نقلیه ، حیوان یا انسان است و باعث می شود فعال شدن زنگ هشدار کمتر و قابل اعتمادتر باشد.

هوش مصنوعی در دوربین مداربسته / استفاده از هوش مصنوعی در دوربین مداربسته در ایران

درصورتی که میخواهید از دانش هوش مصنوعی در ایران برای سیستم نشارتی خود استفاده کنید با شرکت چشمان بیدار آریا تماس حاصل نمایید.

تماس با ما:

فروشگاه دوربین مداربسته آریا به عنوان تولید کننده دوربین مداربسته با برند INFINITY با ۲ سال گارانتی طلایی آریا به آدرس تهران خیابان جمهوری بعد از پل حافظ، پاساژ امجد طبقه ۴ واحد ۱۲ ، ۰۲۱۶۶۷۲۹۰۴۱ – ۰۹۱۲۲۸۸۹۳۴۶ ، آماده ارائه خدمات نصب دوربین مدار بسته به هزینه بسیار پایین می باشد.

ایمان قنبری
Latest posts by ایمان قنبری (see all)
author-avatar

درباره ایمان قنبری

متولد 1364 در تهران هستم و دارای مدرک فوق لیسانس کامپیوتر (سخت افزار) از دانشگاه امیرکبیر ( پلی تکنیک) بوده که از سال 1383 در حوزه دوربین مداربسته و سیستمهای حفاظتی و نظارتی در حال فعالیت هستم. از سال 1398 با تاسیس شرکت چشمان بیدار آریا در حال ارائه خدمات فنی و مهندسی به تمامی ارگانها و شرکتهای خصوصی برای نصب دوربین مداربسته میباشیم.