تفاوت دستگاه ضبط DVR و NVR

تفاوت دستگاه ضبط DVR و NVR

دستگاه ضبط DVR و دستگاه ضبط NVR را می توان در دوربین مداربسته استفاده کرد. ولی این دو نسبت به هم تفاوت هایی دارند. این دو دستگاه نسبت به هم متفاوت ساخته شده اند. هر کدام از دستگاه ها مزایا و معایبی دارند. زیر ساخت های استفاده از هر دو دستگاه نسبت به هم متفاوت است.

 تفاوت دستگاه ضبط DVR و NVR
تفاوت دستگاه ضبط DVR و NVR

تفاوت ساختاری دستگاه ضبط DVR و NVR

مهم ترین تفاوت بین این دو در پردازش داده های خام تصویری است. دستگاه ضبط DVR، تصویر آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می کند ولی دستگاه ضبط NVR، داده های دیجیتالی را ضبط می کند. دستگاه DVR تصاویر را پردازش کرده ولی NVR قبل از ارسال تصاویر به دستگاه ضبط آن ها را رمزگذاری کرده و پردازش می کند و در این روش می توان تصاویر را از راه دور هم مشاهده کرد. دستگاه DVR با کابل کواکسیال به دوربین آنالوگ متصل شده، در حالی که دستگاه NVR از طریق امواج وای فای یا کابل اترنت به دوربین مداربسته متصل می شود.

دستگاه ضبط NVR (دستگاه ضبط داده مبتنی بر اینترنت)

دستگاه ضبط NVR برای دوربین های مداربسته IP ساخته شده است. دوربین مداربسته  IP می تواند مانند کامپیوترهای یک شبکه به هم متصل شده باشند. با کابل Cat5 می توان این دوربین ها را بهم متصل کرده و برای هر کدام آدرس جداگانه IP را تعیین کرد. شما می توانید به دوربین دلخواه خود در شبکه دسترسی داشته و نرم افزار شبکه را بروزرسانی کنید.

تفاوت دستگاه ضبط DVR و NVR
تفاوت دستگاه ضبط DVR و NVR

راه اندازی شبکه دوربین مداربسته

زمانی که شبکه دوربین مداربسته با دستگاه ضبط DVR محل کار خود را راه اندازی کردید، می توانید از راه دور هم عملکرد آن ها را کنترل کنید. می توانید ویدیوهای دوربین ها را در زمان های دلخواه خود کنترل کرده و از تغییرات محل آگاه شوید. امنیت شبکه مهم است و لازم است که علاوه بر رمز غیر قابل عبور از امکانات دیگری مانند دیواره آتش (Fire Wall) استفاده کنید تا نفوذ هکرها دشوارتر باشد.

مزایای شبکه دوربین IP

شما در هر لحظه می توانید نسخه پشتیبان دستگاه ضبط DVR را تهیه کنید. امکان تنظیم سرورهای شبکه را به سایر مزایا بیفزایید. تنطیمات سرور از راه دور هم امکان پذیر است. کیفیت تصاویر این نوع دوربین ها نسبت به آنالوگ خیلی بهتر است. با دوربین مداربسته ۳ مگاپیکسلی می توان پلاک خودروها را شناسایی کرد.

دستگاه ضبط  DVR امنیت سخت افزاری

دستگاه ضبط NVR آخرین فناوری سیستم های امنیتی هستند. اما در عین حال دستگاه ضبط DVR مطمئن، و معتبر بوده اولین دستگاه ها برای ضبط داده های تصویری به شمار می روند. دستگاه DVR دیجیتالی می تواند از طریق کابل کواکسیال به دوربین آنالوگ هم متصل شود. این فناوری از قدیم وجود داشته و کابل کواکسیال در سال ۱۸۸۰ به ثبت رسید. امروزه کابل کواکسیال، هسته اصلی سیستم امنیتی دوربین مداربسته را تشکیل می دهد.

تفاوت دستگاه ضبط DVR و NVR
تفاوت دستگاه ضبط DVR و NVR

امنیت غیر قابل نفوذ

شبکه دیجیتال مانند سیستم NVR  آسیب پذیر نیست. شبکه DVR را می توان در بستر اینترانت تنظیم کرد. در مورد ترافیک پورت خارجی نگرانی وجود ندارد. بازخوردها را می توان به صورت فیزیکی مشاهده کرد.

شبکه ایمن ارزان

دوربین مداربسته آنالوگ در مقایسه با سیستم IP ارزان بوده و خیلی از مشخصات شبکه ایمن را دارا نیستند. کیفیت تصاویر پایین بوده و از راه دور هم کنترل نمی شوند. با این دوربین ها می توان یک شبکه ابتدایی را ایجاد کرد.

سیستم هبریدی TVI

در صورتی که شبکه خود را با کابل کواکسیال برقرار کرده باشید می توانید با این سیستم، تصاویر با کیفیتی را دریافت کنید. با رابط های ویدیویی ارسال تصاویر می توانید تصاویر با کیفیتی را از طریق دوربین مداربسته آنالوگ بدست بیاورید، تصاویر با کیفیت بوده و امکان بزرگنمایی موجب خواهد شد تا بتوانید جزئیات را دقیق تر مشاهده کنید.

بهبود سیستم دوربین مداربسته آنالوگ

می توان برخی از سیستم های دوربین مداربسته را با دوربین  PTZ یا دوربین چشم ماهی هم ایجاد کرده و تصاویر این دوربین ها را در شبکه معمولی هم مشاهده کرد. با دستگاه های ضبط ویدیویی می توان از دوربین های آنالوگ و TVI  هم استفاده کرد، امکان بروزرسانی دستی و تدریجی این نوع سیستم ها وجود دارد. امکان اضافه کردن دوربین مداربسته IP به مضرب ۴ در سیستم TVI وجود دارد. می توان از دوربین مداربسته IP و دستگاه ضبط DVR یکجا با کابل کشی کواکسیال استفاده کرد.

تفاوت دستگاه ضبط DVR و NVR
تفاوت دستگاه ضبط DVR و NVR

سخت افزار مناسب دستگاه ضبط DVR و NVR

در صورتی که سیستم ایمنی شما با کابل کواکسیال سیم کشی شده می توانید از دستگاه DVR یا TVI استفاده کنید. بروزرسانی سیستم لازم نیست، در صورتی که هنوز دستگاه ضبط DVR خود را به دوربین مداربسته نصب نکرده باشید در این صورت می توانید دستگاه ضبط NVR را نصب و تنظیم کنید.

مزایا و معایب دستگاه DVR

با این دستگاه ها می توان از دوربین های آنالوگ استفاده کرد، این سیستم ها در مقایسه با NVR ارزان هستند، تصاویر آنالوگ بوده و این دستگاه ها در مقایسه با NVR ساده و ارزان هستند.

دستگاه های DVR را می توان با کابل کواکسیال به دوربین و تا مسافت ۵۰۰ متر دورتر هم دوربین نصب کرد، ولی با این وجود محدودیت هایی هم دارند.

کابل کواکسیال مانند کابل PoE در تامین برق دوربین نقشی ندارند و به همین دلیل دو کابل یکی برای تامین برق و دیگری ارسال تصاویر و داده ها لازم و ضروری است. کابل های کواکسیال نسبت به اترنت سفت تر هستند و در ضمن صدا را نیز انتقال نمی دهند.

تفاوت دستگاه ضبط DVR و NVR
تفاوت دستگاه ضبط DVR و NVR

تفاوت دستگاه ضبط DVR و NVR

تفاوت شرح
DVR
نوع دوربین آنالوگ
قیمت ارزان
کابل کواکسیال
NVR
نوع دوربین IP
قیمت گران
کابل اترنت
تفاوت دستگاه ضبط DVR و NVR

نتیجه گیری در مورد ” تفاوت دستگاه ضبط DVR و NVR

این مقاله آموزشی در مورد ” تفاوت دستگاه ضبط DVR و NVRو کاربردهای آن را در دنیای دوربین مداربسته ، مورد بحث و بررسی قرار داریم، توصیه میکنیم که در صورت نیاز به خدمات نصب و راه اندازی دوربین مداربسته با نفرات/ شرکت های دارای تجربه کافی در این حوزه مشورت نمایید.

درباره چه صحبت کردیم؟

” تفاوت دستگاه ضبط DVR و NVR/ مزایا و معایب دستگاه DVR“/

تماس با ما:

فروشگاه دوربین مداربسته آریا به عنوان تولید کننده دوربین مداربسته با برند INFINITY با ۲ سال گارانتی طلایی آریا به آدرس تهران خیابان جمهوری بعد از پل حافظ، پاساژ امجد طبقه ۴ .واحد ۱۲ ، ۰۲۱۶۶۷۲۹۰۴۱ – ۰۹۱۲۲۸۸۹۳۴۶ ، آماده ارائه خدمات نصب دوربین مدار بسته با هزینه بسیار پایین می باشد.