دستگاه DVR AHD 5Mp

دستگاه DVR AHD 5Mp از قوی ترین سیستم های ضبط کننده دیجیتالی هستند که مخفف کلمه Digital Video Recorder است و عملکرد آن تصاویر آنالوگ ارسال شده از دوربین های مداربسته را تبدیل به دیجیتال و بر روی هارد دیسک ذخیره می کند.

با ما در این مقاله آموزشی جهت یادگیری نحوه استفاده از دستگاه DVR AHD 5Mp همراه باشید.

دستگاه DVR AHD 5Mp

دستگاه DVR AHD 5Mp

دستگاه DVR AHD 5Mp چیست؟

دستگاه DVR AHD 5Mp  درواقع یک دستگاه الکترونیکی میباشد. تصاویر دوربین مدار بسته به وسیله کابلی که به قسمت ورودی dvr متصل است، به آن منتقل می شوند. تصاویری کخ داخل دستگاه  وجود دارد کدگذاری و پردازش می شوند.البته سری جدیدی از دی وی آر ها با نام HD-DVR در بازار وجود دارند که قدرت پشتیبانی از دوربین های آنالوگ HD را با رزولوشن زیادی دارند. امکاناتی که در این نوع از دستگاه های ضبط وجود دارد و قیمت مناسب آنها موجب شده تا استفاده از DVR های قدیمی کنار گذاشته شود.

دستگاه های DVR و یا HD-DVR دارای چند پورت ورودی و خروجی میباشد که پورت های خروجی صدا جهت اتصال به اسپیکر، پورت های ورودی صدا جهت نصب میکروفن، پورت های انتقال تصویر HDMI و VGA جهت اتصال به نمایشگر، پورت CVBS جهت اتصال به تلویزیون، پورت های ارتباطی شبکه LAN با پهنای باند مختلف برای متصل شدن به شبکه یا دستگاه سوئیچ، خروجی آلارم، پورت USB برای اتصال موس یا کیبورد رادارد . وجود هر کدام از ورودی یا خروجی هایی که در بالا بیان شده در همه مدل ها یکی نیست و ممکن است در برخی از مدل برای مثال پورت ورودی صدا وجود نداشته باشد.

کاربردهای دستگاه DVR AHD 5Mp

دستگاه های DVR 5mp به منظور نمایش و ضبط تصاویر دوربین AHD 5mp است،

تعداد دوربین های مدار بسته

باید بدانید چه تعداد دوربین مدار بسته می خواهید به آن وصل کنید،زیرا دستگاه DVR AHD 5Mp  از نظر تعداد کانال ورودی مدل های مختلفی دارد که از آن جمله می توان به 1-4-8-16 و یا 64 کاناله آن اشاره نمود.بدین ترتیب می توان هر دوربین را با کابل جداگانه به یک کانال ورودی متصل کرد.

قابلیت ضبط صدا توسط دوربین های مدار بسته

اگر قصد دارید همزمان با ضبط تصاویر امکان ضبط صداهای اطراف نیز همزمان داشته باشید و دوربین های مدار بسته شما امکان ضبط صدا را دارند باید DVR را انتخاب کنیدکه یک ورودی آن بتواند صداهای ضبط شده را دریافت نماید.

فشرده سازی تصاویر

بعضی از دستگاه های DVR دارای الگوریتم فشرده سازی هستند که از این طریق هر تعداد عکس با هر کیفیتی که مد نظرتان باشد در حافظه دستگاه ذخیره شود از طریق این الگوریتم فشرده سازی می شود و درنتیجه فضای کمتری اشغال خواهد شد.

دسترسی،کنترل و نظارت از راه دور

اگر قصد دارید در هر زمانی و در هر مکانی که به دوربین مدار بسته دسترسی داشته باشید باید از دستگاه دیجیتالی استفاده کنید که دارای ویژگی کنترل از راه دور باشد.

امکان تهیه نسخه پشتیبان

برخی از دستگاه های دیجیتال قابلیت تهیه نسخه پشتیبان را دارند.بنابراین می توانید تصاویر و صداهای ضبط شده را به سی دی رایترها انتقال دهید.دردستگاه های جدیدتر پورت یو اس بی تعبیه شده که می توان فلش را به آن متصل کرد.

قابلیت هشدار در زمان دستکاری و حرکت غیر مجاز

امنیت دستگاه ضبط کننده یکی از نکات مهم است.اگر فردی دوربین مدار بسته را قطع کرد دستگاه بفهمد و به سیستم دزد گیر متصل باشد و آژیر بزند و عکس مظنون را برایتان ایمیل کند. برای داشتن این ویژگی باید دستگاهی خریداری کنید که پورت خروجی آلارم و ارسال ایمیل را داشته باشد.

قابلیت ضبط حالت حرکتی

در صورتی که دستگاه شما این قابلیت را داشته باشد زمانی که دوربین مورد نظر حرکتی را تشخیص بدهد،دستگاه از 10 ثانیه قبل تر عملیات ضبط بر روی آن کانال را انجام می دهد.در واقع وقتی کسی نیست و موردی نیست ضبط نمی کند.سنسور هوشمندانه بر احساس حرکت را به ما می دهد.

قابلیت کنترل دوربین های چرخشی

دستگاه های DVR قابلیت کنترل دوربین های چرخشی را دارند.به این شکل که از طریق منوی موجود در دستگاه DVR AHD 5Mp در قسمت PTZ می توانید دوربین های چرخشی و گردان را هدایت و تنظیم کنید.

نکات مهم پیش از خرید دستگاه DVR AHD 5Mp

حالا که میدانید DVR چیست و چه ویژگی هایی دارد. جهت خرید دی آر باید نکاتی را از قبل بدانید. با دانستن این نکات قابلیت دوربین های مداربسته شما بهتر خواهد شد.

1.DVR تا چه کیفیتی را ساپورت می کند؟

در زمان خرید یکی از سوال های مهم این است که کیفیت دستگاه DVR AHD 5Mp چیست و به چه صورت است ؟ زمان خرید؛ باید به این نکته توجه نمایید که هر دی وی اری کیفیت مشخصی از دوربین ها را ساپورت می کند. به عنوان مثال برخی از دستگاه ها تا 2 مگاپیکسل برخی تا 4 و برخی تا 8 مگاپیکسل را پشتیبانی می کنند. بنابراین در هنگام خرید حتما به این نکته توجه کنید که کیفیت تصویر دوربین های انتخابی با رزولوشن ضبط دستگاه همخوانی داشته باشد.

چنانچه دوربینی 8 مگاپیکسلی تهیه کنید ولی dvr شما تنها تا 6 مگاپیکسل را پشتیبانی کند. در این صورت شما تصاویر را با کیفیت 6 مگاپیکسلی خواهید دید و عملا عملکرد دوربین تان کاهش پیدا کرده است.

  1. زمان ذخیره سازی دستگاه DVR 5mp AHD چقدر است؟

هیچ یک از مدل های موجود دستگاه دی وی ار از هر نوع مارکی دارای حافظه داخلی نیستند و برای ضبط تصاویر می بایست بر روی آنها هارددیسک نصب نمود. در هنگام خرید دستگاه دی وی آر باید به این نکته توجه کنید که دستگاه تا چه تعداد هارد و با چه ظرفیتی را ساپورت می کند.

به عنوان مثال، دستگاه دی وی ار 4 کاناله از یک هارد، دستگاه 8 و 16 کاناله از یک تا 2 هارد و دستگاه 32 کاناله از 2،4،8 هارددیسک پشتیبانی می کنند. همچنین دستگاه 64 کانل DVR نیز از 8 هارددیسک SATA پشتیبانی می کند.

به فرض مثال اگر شما در مکان هایی مانند طلافروشی، بانک، پمپ بنزین و … از سیستم مداربسته استفاده می کنید، به تعداد هارددیسک بیشتر و باظرفیت بیشتری  نیاز خواهید داشت.

  1. فرمت فشرده سازی در DVR چیست؟

دستگاه های دی وی ار تصاویر را با فرمت های متفاوتی ذخیره می کنند. برای مثال از دیرباز تاکنون از فرمت فشرده سازی H.264 استفاده می شد و امروزه نیز فرمت های جدیدتری مانند H.265 و H.265+ نیز و … ارائه شده اند. دستگاه هایی که قابلیت رکورد با فرمت فشرده سازی H.265+ را دارند می توانند نسبت به فرمت های قبلی تا دوبرابر بیشتر تصاویر را فشرده کنند بدون آنکه از کیفیت تصاویر کاسته شود.

  1. ورودی ها و خروجی های دستگاه دی وی آر کدام اند؟

دستگاه های دی دارای ورودی و خروجی های مختلفی هستند که شامل HDMI ،VGA ،LAN ،RS485 و USB می باشند. برخی از آنها دارای دو خروجی HDMI یا VGA هستند که در صورتی که نیاز دارید تصاویر را در دو عدد مانیتور مشاهده کنید بسیار کاربردی خواهند بود.

  1. رک مونت بودن DVR چیست؟

دی وی آرهایی که برای جاهای صنعتی استفاده میشود برای امنیت بیشتر بهتر است که در داخل رک قرار داشته باشند. رک ها محفظه های فلزی یا شیشه ای هستند و دارای ابعاد مشخص و استانداردی می باشند.

6- تفاوت NVR با DVR چیست؟

NVR و DVR هر دو دستگاهی هستند که داده های دوربین مداربسته به آنها منتقل می شود. اما اینکه تفاوت اصلی NVR با DVR چیست مربوط به نحوه عملکرد آنهاست. DVR یک دستگاه الکترونیکی می باشد. به این صورت که تصاویر دوربین مدار بسته از طریق کابل کواکسیال به دستگاه DVR AHD 5Mp منتقل می شود. سپس این تصاویر داخل دستگاه کدگذاری و پردازش می شوند.

اما دستگاه ان وی ار یک برنامه نرم افزاری است. در سیستم های تحت شبکه تصاویر در خود دوربین کدگذاری و پردازش می شوند. سپس این تصاویر پردازش شده از طریق کابل شبکه برای مشاهده و ذخیره سازی به دستگاه NVR منتقل می شود.

راجع به چه چیزی صحبت کردیم؟

دستگاه DVR AHD 5Mp /عملکرد دستگاه DVR AHD 5Mp /مزایای دستگاه DVR AHD 5Mp / نکات مهم پیش از خرید دستگاه DVR AHD 5Mp

تماس با ما:

فروشگاه دوربین مداربسته آریا به عنوان تولید کننده دوربین مداربسته با برند INFINITY با ۲ سال گارانتی طلایی آریا به آدرس تهران خیابان جمهوری بعد از پل حافظ، پاساژ  امجد طبقه ۴ .واحد ۱۲ ، ۰۲۱۶۶۷۲۹۰۴۱ – ۰۹۱۲۲۸۸۹۳۴۶.

دستگاه DVR AHD 5Mp

دستگاه DVR AHD 5Mp

author-avatar

درباره ایمان قنبری

متولد 1364 در تهران هستم و دارای مدرک فوق لیسانس کامپیوتر (سخت افزار) از دانشگاه امیرکبیر ( پلی تکنیک) بوده که از سال 1383 در حوزه دوربین مداربسته و سیستمهای حفاظتی و نظارتی در حال فعالیت هستم. از سال 1398 با تاسیس شرکت چشمان بیدار آریا در حال ارائه خدمات فنی و مهندسی به تمامی ارگانها و شرکتهای خصوصی برای نصب دوربین مداربسته میباشیم.