دوربین مداربسته در مقابله با جرم و جنایت

دوربین مداربسته

دوربین مداربسته

تکنولوژی دوربین مدار بسته (CCTV) در سال های اخیر به طور قابل توجهی بهبود یافته است و دوربین مداربسته در مقابله با جرم و جنایت بسیار مفید است. برای داشتن  کیفیت تصاویر ویدیویی، ذخیره سازی، مشاهده تصاویر روی مانیتور و … در حوزه سیستم های امنیتی و دوربین های مدار بسته راهکارهای زیادی صورت گرفته است که پیشرفته هر روزه این عوامل مشهود است.

با توجه به اینکه فناوری دیجیتال هر روزه در حال تغییر است به نظر میرسد که عملکرد دوربین های مدار بسته در حال رشد است و به جرات میتوان گفت که دوربین مداربسته در مقابل با جرم و جنایت بسیار تاثیر گذار است.

نگاه کلی به دوربین های مدار بسته

دوربین های مدار بسته در مورد چگونگی عملکرد در سیستم ها نسبتا مشابه یکدیگرند و میتوان گفت نحوه عملکرد همه آنها استفاده از یک دوربین فیلمبرداری برای انتقال سیگنال به یک مانیتور میباشد. در هر دوربین مدار بسته سه جزء اصلی وجود دارد: دوربین مداربسته، کابل و مانیتور، دستگاه ذخیره تصاویر.

بدیهی است که هر سیستمی بعد از یک مدت منسوخ می شود، دوربین های مدار بسته نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

با توجه به پیشرفت در حال تغییر و روز افزون در زمینه دوربین های مدار بسته مطمئناً بعد از مدتی یک سیستم منسوخ و قدیمی به شمار می آید اما اگر تجهیزاتی که در حین نصب و راه اندازی دوربین های مدار بسته از آنها استفاده شده است صحیح و کارآمد باشد، حتی با منسوخ شدن دوربین ها نیز می توان روی آنها حساب کرد.

همانطور که در قسمت قبل نیز اشاره کردیم دوربین مدار بسته در مقابله با جرم و جنایت بسیار کارآمد است اما اگر تجهیزات دوربین مدار بسته مناسب نباشد بعد از مدتی حتی با وجود دوربین مدار بسته جلوگیری از جرم و جنایت و سرقت کاری سخت و دشوار خواهد بود.

اهداف دوربین مدار بسته

بزرگترین دلیل و هدف برای نصب دوربین مدار بسته  نظارت و ایجاد امنیت در محیط مدنظر است. دوربین های مدار بسته معمولاً در محیط کار برای جلوگیری از سرقت و نظارت بر روی کارمندان صورت می گیرد.

تمامی مشاغل نیازمند نصب یک دوربین مدار بسته می باشند، برای مثال شما وارد یک رستوران میشوید اگر در صورت بروز هرگونه مشکل و یا  دزدی دچار مشکل شوید و در آن مکان دوربین مدار بسته ای وجود نداشته باشد مطمئناً برای اثبات و یافتن راه حل با مشکل مواجه می شوید به همین دلیل است که حتی نصب دوربین مداربسته در رستوران اهمیت بالایی دارد.

از آن جایی که سرقت کارکنان می تواند نگرانی هر کسب و کاری باشد، دوربین مدار بسته می تواند نصب شود و برای نظارت بر معاملات مربوط به کارکنان و یا اقدامات کارکنان در هنگام تکمیل یک معامله برای یک مشتری قرار گیرد. علاوه بر این، تصاویر دزد ها با استفاده از کارت اعتباری سرقت شده می تواند منجر به شناسایی و پیگرد قانونی آنها شود.
سرقت و جرم تنها از عوامل بیرونی صورت نمی گیرد بلکه گاهی اوقات در محیط کار توسط کارمندان همان محیط این اتفاق نیز می افتد، در این حالت تنها راهکار برای این مشکل دوربین مداربسته در مقابله با جرم و جنایت است.

چند نکته برای افزایش بازدهی دوربین مدار بسته

با توجه به اینکه متوجه شدیم که دوربین مداربسته در مقابله با جرم و جنایت بسیار تاثیرگذار است  این قسمت می خواهیم تا چند راهکار برای افزایش بازدهی دوربین های مدار بسته عنوان کنیم :

  •  دید دوربین مدار بسته :

بهتر است که برای نصب دوربین منطقه ای را در نظر بگیریم که این هشدار را به سارق بدهد که مکان مورد نظر تحت نظارت دوربین مدار بسته است و ارزش ریز کردن سرقت را ندارد.

  •  نوردهی دوربین مدار بسته :

تامین نور مورد نیاز برای دوربین های مدار بسته در تولید یک عکس و فیلم با کیفیت بسیار تاثیرگذار است. اگر دوربین مداربسته شما در محیط باز نصب می شود باید توجه داشته باشید که نور به اندازه کافی و مناسب به لنز دوربین مداربسته می رسد.

  •  زنگ هشدار و خطر در دوربین مدار بسته :

از دیگر عواملی که در یک دوربین مداربسته مانع سرقت و دزدی می شود آلارم خطر و هشدار است که در هر دوربین مداربسته این زنگ هشدار متفاوت می باشد اما مهم آن است که زنگ هشدار و خطر در دوربین فعال باشد.

  • دید در شب دوربین مدار بسته :

اغلب جزئی ها در تاریکی و در شب ها صورت می گیرد و اگر میخواهی دوربین مداربسته در مقابله با جرم و جنایت برای شما کارساز باشد باید دوربینی تهیه کنید که قابلیت دید در شب نیز داشته باشد.

  •  ماندگاری و کیفیت دوربین مدار بسته :

در هنگام خرید دوربین مدار بسته دقت داشته باشید که دوربینی را انتخاب کنید که در فضای آزاد با هر شرایط آب و هوایی سازگاری داشته باشد و دوام طولانی داشته باشد تا بتواند امنیت مورد نظر شما را ایجاد کند.

آیا استفاده از دوربین مدار بسته به عنوان ادله محسوب می شود؟

با توجه به تمام نکات بیان شده متوجه شدیم که دوربین مداربسته در مقابله با جرم و جنایت بسیار کارآمد است اما سوال این است که اگر در صورت بروز سرقت از تصاویر ضبط شده توسط دوربین مدار بسته  استفاده کنیم آیا به عنوان یک ادله محکم در نظر گرفته می شود یا خیر؟

باید بگویم که تنها استفاده از تصاویر ضبط شده توسط دوربین ها به عنوان ادله محسوب نمی شود اما قاضی با مشاهده و بررسی عکس ها و فیلم های ارائه شده نیز میتواند حکم صادر کند پس بدیهی است که ارائه تصاویر ضبط شده در محضر قانون خالی از لطف نمی باشد.

کاهش سرقت با استفاده از دوربین

با نصب  راه اندازی دوربین های مداربسته در سه مرحله مختلف  میتوان از یک سرقت جلوگیری کرد.

  • مرحله اول قبل از سرقت :

با توجه به یک تحقیق نتیجه نشان داده است که تمامی سارقین محل مورد نظر سرقت خود را از قبل یک بار بررسی می کنند و در صورت داشتن دوربین مدار بسته در آن مکان، از سرقت منصرف می شوند و به دنبال مکان های بدون دردسری می روند که حداقل اثری از خود به جای نگذارند.

  •  مرحله دوم حین سرقت :

اغلب دوربین های مدار بسته دارای آژیر خطر و سیستم اطلاع رسانی به کاربر هستند؛ به همین دلیل اگر محل زندگی و یا محل کار شما دارای دوربین مدار بسته باشد و سرقت و دستبرد در آنها صورت بگیرد مطمئناً با توجه به تنظیماتی که از قبل بر روی دوربین مدار بسته خود فعال  کرده اید متوجه خواهید شد.

  •  مرحله سوم بعد از سرقت :

اگر با تمام این مراحل باز هم از محل مورد نظر شما سرقت صورت بگیرد، داشتن دوربین مدار بسته در آن محیط کمک زیادی به شما برای شناسایی و به دام انداختن سارقین می کند.

کلام آخر :

به طور کلی با مطالعه این مقاله دریافتیم که دوربین مداربسته در مقابله با جرم و جنایت  نقش بسیار زیادی را ایفا می کند و برای داشتن امنیت بیشتر در محیط کار و منزل بهتر است که یک دوربین مداربسته داشته باشیم. اما با توجه به انواع گوناگونی که دوربین های مداربسته دارند بهتر است برای خرید و راه اندازی دوربین با یک مشاوره در این زمینه بهترین گزینه برای محیط مد نظر خود را انتخاب کنید.

تماس با ما:

فروشگاه دوربین مداربسته آریا به عنوان تولید کننده دوربین مداربسته با برند INFINITY با ۲ سال گارانتی طلایی آریا به آدرس تهران خیابان جمهوری بعد از پل حافظ، پاساژ امجد طبقه ۴ واحد ۱۲ ، ۰۲۱۶۶۷۲۹۰۴۱ – ۰۹۱۲۲۸۸۹۳۴۶ ، آماده ارائه خدمات نصب و راه اندازی دوربین مداربسته به هزینه بسیار پایین می باشد.

author-avatar

درباره ایمان قنبری

متولد 1364 در تهران هستم و دارای مدرک فوق لیسانس کامپیوتر (سخت افزار) از دانشگاه امیرکبیر ( پلی تکنیک) بوده که از سال 1383 در حوزه دوربین مداربسته و سیستمهای حفاظتی و نظارتی در حال فعالیت هستم. از سال 1398 با تاسیس شرکت چشمان بیدار آریا در حال ارائه خدمات فنی و مهندسی به تمامی ارگانها و شرکتهای خصوصی برای نصب دوربین مداربسته میباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *