تفاوت زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربسته

قابليت زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربين مداربسته می تواند کارآمدترین امکاناتی باشد که می توانید از آن ها استفاده کنید. شما می توانید با این قابلیت، ویدئوها را با تمام دقت آنالیز کنید.

زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربسته

زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربسته

تفاوت های زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربسته 

بسياري از افراد تصور مي كنند كه مي توانند تصاوير و ويدئوهاي ضبط شده را با اين دو قابليت به خوبي بررسي كنند. شما مي توانيد با زوم ديجيتال، تمامي ويدئوهاي ضبط شده را بزرگ نمايي كنيد.

قابلیت بزرگ نمایی اپتاکل با دیجیتال متفاوت است و می توانید این کار را زمان نصب دوربین انجام دهید. شما لا قابلیت بزرگ نمایی اپتاکل می توانید تمامی جزئیات را به دقت تشخیص دهید. با بزرگنمایی می توان مساحت بیشتری از ویدئو را بررسی کرد ولی با دور شدن دوربین، جزئیات کمتری ثبت و ضبط می شوند. قابلیت زوم دیجیتال می تواند در این مورد بسیار کارآمد باشد. با زوم اپتاکل می توان ریزترین جزئیات را به دقت بررسی کرد.

شما با دیجیتال زوم می توانید به بخش خاصی از تصویر خود زوم کنید و با این قابلیت می توانید تعداد مگاپیکسل های دوربین خود را افزایش دهید. البته با قابلیت زوم، رزولوشن تصویر و ویدئو کاهش می یابد. حال تفاوت این دو در این است که شما در زوم اپتاکل می توانید حین تصویربرداری، زوم کنید ولی در زوم دیجیتال، بعد از ضبط ویدئو این کار را می توانید انجام دهید. در زوم دیجیتال، از کیفیت تصویر و ویدئو کاسته می شود. لنزهای پیشرفته و جدید در زوم اپتاکل کارایی خوبی ندارند. با  زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربسته می توانید نتایج مورد نظر خود را بدست بیاورید.

اپراتور می تواند زوم اپتاکل را در همان لحظه انجام دهد ولی زوم دیجیتالی حین کار روی تصاویر یا ویدئو انجام می شود، فرق زوم اپتاکل و دیجیتال (Digital & Optical Zoom) در قابلیت تنظیم به صورت واقعی و یا نرم افزاری است که انتخاب بین این دو تنها بر اساس نوع ساختار لنز ممکن می شود. در زوم اپتاکل، فاصله کانونی کم یا زیاد می شود و این نوع لنز متناسب با اندازه سوژه برای بزرگ نمایی توسعه می یابند و لنز دوربین مداربسته به دستور کاربر به سوژه کم یا زیاد می شود و اصطلاحا به آنها لنز وری فوکال و یا لنز متغییر میگویند.

می توان این نوع زوم را به نحوی تنظیم کرد تا تصاویر واضحی را بدست آورد. بزرگ نمایی اپتاکل همان بزرگ نمایی دوربین های غیر دیجیتالی است. این نوع زوم فاصله کانونی داشته و تا محدوده معینی کاربرد دارند. اپراتور می تواند فاصله را تنظیم کرده و از سوژه تصاویر واضحی را جهت هر نوع کاربردی تهیه کند.

زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربسته

زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربسته

زاویه دید در زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربسته

در زوم دیجیتال می توان زاویه دید را کم یا زیاد کرد. این کار با برش بخشی از تصویر و بزرگ نمایی در اندازه پیکسل های واقعی انجام می شود. اپراتور در واقع به کمک نرم افزار داخل دوربین می تواند، زوم دیجیتالی را انجام دهد. این کار کاملا به صورت الکترونیکی انجام شده و اپراتور هیچ گونه دخالتی ندارد. اپراتور می تواند تصاویر گرفته شده توسط دوربین را مشخص کرده و فقط بر جزئیات سوژه در تصویر مورد نظر زوم کند.

در زوم اپتاکل، لنز دوربین حرکت می کند و کم یا زیاد می شود و زوم در دوربین مداربسته مانند دیدن سوژه از دوربین اسلحه های تک تیراندازان است و شما در این نوع زوم کاملا روی سوژه کلیک کرده تا همه جزئیات مورد نظر خود را کشف کنید. مهارت در زوم اپتاکل و دیجیتال به شما کمک می کند تا بتوانید سوژه مورد نظر خود را سریع کشف کنید.

در زوم دیجیتال در واقع بخشی از تصویر برش می خورد و در واقع بخش های غیر لازم برداشته می شود تا بتوان بخش مورد نظر را در تصویر زوم کرده و اطلاعات لازم را بدست آورد. شخصی که به تصویر نگاه می کند احساس می کند که تصویر بزرگ شده ولی فقط بخش هایی از تصویر برش خورده تا اطلاعات لازم ایجاد شود.

زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربسته

زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربسته

 مقادیر زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربسته

در دوربین های مداربسته سقفی یا دیواری می توان از 10 تا 26 برابر زوم اپتاکل را انجام داد، در حالی که مقادیر بزرگ نمایی اپتاکل بین 10 تا 35 برابر است. البته هر دوربین می تواند شعاع مشخصی را پوشش دهد و در صورتی که از چندین دوربین استفاده می کنید می توانید در هر دوربین، زوم های خود را تنظیم نموده و به جزئیات توجه کرد. مشخص است که عملکرد و کارایی دوربین گردان نسبت به ثابت بیشتر است و شما می توانید مساحت بزرگتری را پوشش دهید. مقادیر زوم اپتاکل و دیجیتال، متناسب با عملکرد مشخص شده اند.

دلیل اهمیت زوم اپتاکل و دیجیتال دوربین مداربسته

فرض کنید که در یک فروشگاه زنجیره ای، با کارت اعتباری، یک نوع کلاهبرداری و سرقت انجام شده و اپراتور صندوق از این امر بی خبر است و شما می توانید با زوم اپتاکل، مشخصات کارت اعتباری را مشخص کرده و در نهایت نفری که این کار را انجام داده را شناسایی و بازداشت کنید.

نکته منفی در زوم اپتاکل این است که با بزرگ نمایی بخش خاصی از منطقه تحت پوشش ، دسترسی به سایر مناطق تحت پوشش از بین می رود و می توان با دوربین دیگری، منطقه مورد نظر را پوشش داد.

در مثالی دیگر فرض کنید که با دوربین مداربسته، منطقه و بخشی از منطقه که در آن تاسیسات قرار دارند را پوشش داده اید و شاید شما نتوانید با زوم اپتاکل کارت بانکی مشکوک را شناسایی کنید ولی با زوم دیجیتال می توانید با پوشش دادن بخش مورد نظر، اطلاعات لازم را بدست بیاورید.

زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربسته

زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربسته

مقایسه زوم اپتاکل و دیجیتال

عامل اپتاکل دیجیتال
زمان در زمان حال تصویر ضبط شده
فاصله کانونی 10 – 26 برابر 10 – 35 برابر
کیفیت متناسب با پیکسل تصویر امکان برگشت به حالت اولیه تصویر
عملکرد حرکت نزدیک لنز دوربین کراپ
کاربری برای زوم کردن به اشخاص و اشیاء در زمان حال بخشی از تصویر گرفته شده در زمان های بعد
عنوان مقاله : زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربسته

 

نتیجه گیری در مورد زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربسته

این مقاله آموزشی در مورد زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربستهو کاربردهای آن در دنیای دوربین مداربسته ، مورد بحث و بررسی قرار داریم، توصیه میکنیم که در صورت نیاز به خدمات نصب و راه اندازی دوربین مداربسته که دارای تجربه کافی در این حوزه است استفاده نمایید.

درباره چه صحبت کردیم؟

زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربسته/ دلیل اهمیت زوم اپتاکل و دیجیتال در دوربین مداربسته /

تماس با ما:

فروشگاه دوربین مداربسته آریا به عنوان تولید کننده دوربین مداربسته با برند INFINITY با ۲ سال گارانتی طلایی آریا به آدرس تهران خیابان جمهوری بعد از پل حافظ، پاساژ امجد طبقه ۴ .واحد ۱۲ ، ۰۲۱۶۶۷۲۹۰۴۱ – ۰۹۱۲۲۸۸۹۳۴۶ ، آماده ارائه خدمات نصب دوربین مدار بسته به هزینه بسیار پایین می باشد.

ایمان قنبری
Latest posts by ایمان قنبری (see all)
author-avatar

درباره ایمان قنبری

متولد 1364 در تهران هستم و دارای مدرک فوق لیسانس کامپیوتر (سخت افزار) از دانشگاه امیرکبیر ( پلی تکنیک) بوده که از سال 1383 در حوزه دوربین مداربسته و سیستمهای حفاظتی و نظارتی در حال فعالیت هستم. از سال 1398 با تاسیس شرکت چشمان بیدار آریا در حال ارائه خدمات فنی و مهندسی به تمامی ارگانها و شرکتهای خصوصی برای نصب دوربین مداربسته میباشیم.