loading cctv

عملکرد دوربین دنده عقب خودرو

3.7/5 - (3 امتیاز)

عملکرد دوربین دنده عقب خودرو

امروزه نصب دوربین مدار بسته یکی از ضروری ترین حرکت های انسان میباشد که ضرورت آن برای داشتن آرامش و امنیت بیشتر بر همگان مشخص و واضح میباشد؛ اهمیت نصب دوربین مداربسته داخل تاکسی نیز امروزه یکی از حرکت های پسندیده برای امنیت بیشتر تعبیه شده است ولی برای آنکه یک راننده بتواند در زمان دنده عقب، عقب خودرو را مشاهده نماید باید نصب به نصب دوربین دنده عقب خودرو آشنایی داشته باشد.

ساختار دوربین دنده عقب خودرو با دوربین مداربسته ای که برای منزل استفاده می کنید متفاوت است راننده با دوربین دنده عقب خودرو می تواند هنگام پارک کردن، به خوبی پشت ماشین را ببیند. با دوربین دنده عقب خودرو می توانید عقب خودرو به راحتی ببینید بدون این که سر خود را برگردانید و حتی فاصله تا مانع را نیز به راننده نشان بدهد.

عملکرد دوربین دنده عقب خودرو
عملکرد دوربین دنده عقب خودرو

شناخت دوربین دنده عقب خودرو

در صورتی در حال مطالعه این مقاله هستید حتما نیاز به دوربین برای عقب خودرو را احساس کرده اید، قبل از اینکه به مدلها و قیمت انواع دوربین دنده عقب خودرو برسید یکسری اطلاعات باید بدانید تا بهترین انتخاب را برای خرید خود داشته باشید.

نحوه استفاده دوربین دنده عقب خودرو

دوربین دنده عقب خودرو در زمان حرکت خودرو رو به عقب فعال می شود. راننده می تواند با صفحه نمایش، عقب خودرو را مشاهده کند. این صفحه نمایش در داشبورد یا محلی است که راننده می تواند ببیند. برخی دوربین دنده عقب خودرو می توانند فضای پارک خودرو را مشخص کنند و این فضا را براساس فرمان و حرکت چرخ ها نشان می دهند.

غیر فعالسازی

زمانی که خودرو رو به جلو حرکت می کند، این دوربین غیر فعال است و در برخی خودروها، راننده می تواند به صورت دستی این دوربین را غیر فعال کند.

نحوه کار

این دوربین در عقب قرار دارد و به محض حرکت کردن خودرو به سمت عقب، فعال می شود. به محض حرکت کردن خودرو به سمت عقب، تصویری از محل عقب، در صفحه نمایشگر به نمایش در می آید. برد دوربین دنده عقب خودرو حداکثر4 متر است و لازم است که راننده هنگام حرکت خودرو به سمت عقب با دقت بیشتری رانندگی کند.

دوربین در واقع یک ساختار آینه ای را تولید می کند. راننده با این دوربین می تواند در موقعیت های مختلف، عقب را به راحتی شناسایی کرده و حرکت کند. این تصویر با موقعیت آینه های خودرو ثابت است. دوربین دنده عقب خودرو تا فضای محدود 4 متر را به صورت افقی و رو به پایین نشان می دهد.

در ظاهر نمایش پشت خودرو در صفحه نمایش جلو کار ساده ای است ولی در واقعیت این فناوری بسیار پیچیده تر از این ها است. کارکرد این دوربین معمولی نبوده و در واقع یک تصویر آینه ای به مانیتور ارسال می کند. تصویر موجود در صفحه نمایش برعکس است. زمانی که شما به سمت راست حرکت می کنید، تصویر چپ را نشان می دهد. محل نصب این دوربین در زیر پلاک، در عقب ماشین های شاسی بلند یا زیر سپر خودرو است. این دوربین لازم است طوری نصب شود که راننده بتواند بهترین دید را داشته باشد.

البته در داخل خودرو نیز صفحات نمایشگر دیگری برای سرگرمی راننده و در اکثر موارد سرنشینان وجود دارد ولی این صفحه نمایش فقط برای نمایش پشت خودرو است.

نسخه های اولیه این دوربین تک رنگی بوده(یعنی در شب تصویر سیاه سفید دیده میشد) ولی امروزه اکثر این چنین دوربین هایی رنگی هستند(حتما در خرید دوربین دنده عقب دقت کنید که دوربین رنگی تهیه کنید). امروزه در خودروهای خارجی مانند مرسدس بنز کلاس S، بی ام دبلیو X7، کادیلاک CT6، دوربین دنده عقب خودرو نصب شده است.

عملکرد دوربین دنده عقب خودرو
عملکرد دوربین دنده عقب خودرو

سیستم هشدار

این سیستم می تواند به محض شناسایی شئی در عقب، هشدارهای لازم را برای راننده ارسال می کند. بدین ترتیب راننده تا محل مشخصی می تواند خودرو را حرکت دهد. راننده با این سیستم می تواند هر شیئی، فرد یا خودرویی که در عقب حرکت می کند را شناسایی کند.

دوربین بالای سپر را پوشش می دهد و اشیای و افرادی که زیر سپر قرار داشته باشند را شناسایی نمی کند. راننده در این مواقع با چالش هایی روبرو است و لازم است که با دقت لازم حرکت کند. افراد و اشیای عقب خودرو نشان داده می شوند و لنز زاویه دید به شکل ماهی است.

نحوه نصب

این دوربین در عقب خودرو نصب می شود تا پایین و پشت خودرو را پوشش دهد. صفحه نمایشگر جلوی خودرو، تصاویر عقب خودرو را به خوبی نشان می دهد. این سیستم را می توان به صورت بی سیم یا سیمی خریداری کرد. سیستم کابل به دوربین متصل می شود. کیفیت تصویر در سیستم های سیمی نسبت به بی سیم بالا است.

مزایای دوربین دنده عقب خودرو

مهمترین مزیت دوربین دنده عقب خودرو جلوگیری از تصادفاتی است که در اکثر موارد در عقب خودرو واقع می شود. این دوربین ها می توانند از بروز سوانح و حوادث رانندگی و تصادفات شدید جلوگیری کنند. این نوع دوربین ها می توانند نقاط کور را شناسایی کنند. خودرو به محض نزدیک شدن به شئی یا فرد یا هر چیز حرکت کننده یا ثابت به راننده هشدارهای لازم را ارسال می کند.

دوربین دو خط را نشان می دهد که خودرو در بین دو خط حرکت می کند. در برخی دوربین ها، خط وسطی وجود دارد که راننده لازم است تا خودرو را همان خط وسط نگه دارد. رنگ از سبز به زرد و قرمز تنظیم شده و نحوه کار دوربین به این نحو است که فاصله مجاز را سبز، فاصله خطر را زرد و قرمز نشان می دهد. البته در فناوری های جدید، ترمز اضطراری هم نصب شده که قبل از برخورد به مانع خودرو متوقف می شود. امروزه اکثر خودروهای آمریکایی و اروپایی با این فناوری عرضه می شوند. این سنسور برای خودروهای یدک کش، واگن لازم و ضروری است. با این فناوری میزان تصادفات در حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

عملکرد دوربین دنده عقب خودرو
عملکرد دوربین دنده عقب خودرو

عملکرد دوربین دنده عقب خودرو

جوانب شرح
نحوه استفاده فعال سازی به محض حرکت به سمت عقب
غیر فعالسازی حرکت رو به جلو و غیر فعالسازی دستی
نحوه کار ساختار آینه ای و انعکاس آن در صفحه نمایش جلو
نحوه نصب سیمی / بی سیم
مزایا جلوگیری از تصادفات و سوانح رانندگی
شناخت دوربین دنده عقب خودرو

نتیجه گیری در مورد ” عملکرد دوربین دنده عقب خودرو”

این مقاله آموزشی در مورد ” عملکرد دوربین دنده عقب خودرو”و کاربردهای آن را در دنیای دوربین مداربسته ، مورد بحث و بررسی قرار داریم، توصیه میکنیم که در صورت نیاز به خدمات نصب و راه اندازی دوربین مداربسته با نفرات/ شرکت های دارای تجربه کافی در این حوزه مشورت نمایید.

درباره چه صحبت کردیم؟

” عملکرد دوربین دنده عقب خودرو”/ “شناخت دوربین دنده عقب خودرو /

 

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

X