آموزش و مقاله, راهنمای دوربین مداربسته ایرانی

مقایسه دوربین 2مگاپیکسل و 5 مگاپیکسل AHD

مقایسه دوربین 2مگاپیکسل و 5 مگاپیکسل AHD

برای مقایسه دوربین 2مگاپیکسل و 5 مگاپیکسل AHD باید در مورد این دو نوع کیفیت دوربین مداربسته اطلاعات فنی داشته باشید تا بتوانید بهترین انتخاب بین این دو کیفیت از دوربین مداربسته را داشته باشید. با توجه به اینکه این نوع از دوربین مداربسته به تازگی وارد ایران شده است توصیه میکنیم حتما مقاله آموزشی مربوطه را مطالعه کنید تا با چند و چون این نوع دوربین مداربسته AHD آشنا شوید این بهترین کار برای یک نصاب دوربین مداربسته متبحر میباشد که نسبت به دانش روز آپدیت باشد و اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشد.

در این مقاله آموزشی میخواهیم کیفیت دوربین مداربسته 5 مگاپیکسل و کیفیت دوربین مداربسته 2 مگاپیکسل را باهم مقایسه کنیم.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

 • کیفیت دوربین مداربسته 5 مگاپیکسل

 • کیفیت دوربین مداربسته 2 مگاپیکسل

 • از کجا بفهمیم دوربین مداربسته چند مگاپیکسل است

 • نمونه تصویر دوربین 5 مگاپیکسل

 • نمونه تصویر دوربین 2 مگاپیکسل

 • بالاترین کیفیت دوربین چند مگاپیکسل است

 • دوربین چند مگاپیکسل خوبه

 • مقایسه دوربین 2مگاپیکسل و 5 مگاپیکسل

 •  مقایسه دوربین 2مگاپیکسل و 5 مگاپیکسل AHD

مقایسه دوربین 2مگاپیکسل و 5 مگاپیکسل

کیفیت دوربین مداربسته(مگاپیکسل)

کیفیت یک دوربین مداربسته روی تعداد مگاپیکسل‌ها که در تصاویرش استفاده می‌شوند، معنی خاصی ندارد. مگاپیکسل‌ها معمولاً برای اندازه تصویر و وضوح آن به‌کار می‌روند، ولی تعداد زیاد مگاپیکسل‌ها به تنهایی تضمین کننده تصاویر با کیفیت نیست. بلکه تعداد مگاپیکسل‌ها تنها یکی از عواملی است که تاثیر می‌گذارد و نباید تنها به آن توجه کنیم.

اگر یک دوربین با تعداد مگاپیکسل‌های زیاد داشته باشیم، این به این معنی نیست که تصاویرش به طور خودکار با کیفیت بالا باشند. دلیل اینکه اهمیت دیگر عوامل نیز وارد می‌شود، این است که تعداد مگاپیکسل‌ها تنها تعداد پیکسل‌های موجود در تصویر را نمایندگی می‌کنند و به تنهایی نمی‌توانند از تمام جزئیات تصویر بهره‌برند.

عوامل مهمی که تأثیر دارند عبارتند از:

 1. اندازه سنسور تصویر: اندازه سنسور تصویر در دوربین مهم است. سنسور بزرگتر می‌تواند نور بیشتری را جذب کند و تصاویر با کمترین نویز و با کیفیت بالاتری تولید کند.

 2. نوردهی: توانایی دوربین در تصویربرداری در شرایط نوری کم نیز مهم است. دوربین‌های با نوردهی بالا بهترین عملکرد را در شرایط نوری کم دارند و تصاویر با کیفیت بهتری ارائه می‌دهند.

 3. تکنولوژی پردازش تصویر: تکنولوژی پردازش تصویر موجود در دوربین نیز تأثیر دارد. این تکنولوژی می‌تواند تصاویر را بهبود دهد، از نویزها و اشکالات تصویری کمک کند و ویژگی‌های اضافی مانند تشخیص حرکت را فعال کند.

بنابراین، برای انتخاب دوربین مداربسته با کیفیت بالا، بهتر است به تعداد مگاپیکسل‌ها تنها توجه نکرد و تمامی عوامل مرتبط را در نظر گرفت تا تصاویر شفاف و با کیفیتی بگیرید.

دوربین مداربسته بیسیم چیست؟

مقایسه دوربین 2مگاپیکسل و 5 مگاپیکسل

تعریف دوربین مداربسته 5MP

دوربین مداربسته 5 مگاپیکسل (5MP) یک نوع دوربین امنیتی است که تصاویر با وضوح بالا تولید می‌کند. تعداد مگاپیکسل‌های آن به تعداد پیکسل‌های موجود در هر تصویر اشاره دارد. این نوع دوربین معمولاً برای کاربردهایی مانند نظارت بر اماکن عمومی، مغازه‌ها، محیط‌های کاری و منازل استفاده می‌شود. دوربین‌های 5MP قادر به ضبط تصاویر با وضوح بالا و جزئیات دقیقی هستند که می‌تواند در تشخیص و شناسایی اشیاء یا افراد مفید باشد.

دوربین‌های امنیتی 5 مگاپیکسل (5MP) دارای کیفیت بسیار بالا هستند و تصاویر با وضوح بالا را ضبط می‌کنند. این دوربین‌ها از تکنولوژی AHD استفاده می‌کنند و با سنسور تصویر پیشرفته‌ای تجهیز شده‌اند.

عموماً دوربین‌های مداربسته 5MP، بسته به مارک و نوع آنها، دارای وضوح تصویری با ابعاد مانند 3072 * 1728 یا 2560 * 1920 هستند. هر مگاپیکسل اضافه شده به این دوربین‌ها کیفیت تصویر را بهبود می‌بخشد.

بنابراین، دوربین مداربسته 5MP به عنوان یک انتخاب ایده‌آل برای استفاده در محیط‌های خارج از منزل به منظور شناسایی دقیق چهره‌ها و شماره‌ها یا به منظور ضبط تصاویر با جزئیات دقیق از اشیاء خارج از منزل بسیار مناسب است.

در مقایسه با دوربین‌های مداربسته با تعداد مگاپیکسل‌های کمتر مثل 2MP یا 3MP یا 4MP، دوربین‌های 5MP دارای کیفیت بهتری هستند و معمولاً ارتقاء معنی‌داری را به تصاویر فراهم می‌کنند. بنابراین، ارتقاء به یک دوربین 5MP ارزش سرمایه‌گذاری خود را دارد و به عنوان یک گزینه مقرون به صرفه در نظر گرفته می‌شود.

مزایایی دوربین مداربسته 5مگاپیکسل

مزیت شماره 1: وضوح بهتر
دوربین‌های امنیتی 5 مگاپیکسلی باید توانایی ضبط تصاویر با وضوح بهتری را داشته باشند که در نتیجه تصاویر واضح‌تری ارائه دهند. به عبارت دیگر، دوربین‌های مداربسته این نوع از دوربین‌ها باید کیفیت تصویر بسیار بالاتری داشته باشند.

مزیت شماره 2: کیفیت تصویر بهتر
همه دوربین‌های امنیتی 5 مگاپیکسلی تصاویر با کیفیت 5 مگاپیکسلی را ارائه نمی‌دهند. دوربین‌های واقعی 5 مگاپیکسلی نه تنها وضوح بهتری دارند بلکه از نظر زیبایی شناختی نیز با خلوص و تعادل رنگ بهتری برخوردارند.

مزیت شماره 3: سنسور تصویر دوربین امنیتی 5MP و زاویه دید بیشتر
برخی از دوربین‌های امنیتی 5 مگاپیکسل بهبود رزولوشن خود را بدون به‌روزرسانی سنسور و تطبیق لنزها انجام داده‌اند، که باعث افزایش زاویه دید دوربین می‌شود.

به طور کلی، دوربین‌های AHD 5MP باید سنسور تصویر بزرگتر و لنزهای بهتری برای تولید تصاویر واقعی 5 مگاپیکسلی و بهبود وضوح و عملکرد رنگ داشته باشند.

بنابراین، دوربین‌های امنیتی INFINITY 5MP سنسور تصویر خود را به اندازه بزرگتر و لنزهای تطبیق 1/2.9 ارتقاء داده‌اند تا تصاویر واقعی 5 مگاپیکسلی را تضمین کنند و این یکی از عوامل مهم در مقایسه دوربین‌های 2 مگاپیکسل و 5 مگاپیکسل AHD است.

تعریف کیفیت دوربین مداربسته 2 مگاپیکسل

دوربین مداربسته 2 مگاپیکسل (2MP) یک نوع دوربین امنیتی است که تصاویر با وضوح و کیفیت تصویر 2 مگاپیکسلی را ضبط می‌کند. این دوربین‌ها از تکنولوژی مگاپیکسل 2MP برای تولید تصاویر استفاده می‌کنند. این نوع دوربین‌ها معمولاً برای مراقبت از اماکن مختلف مانند منازل، مغازه‌ها، محیط‌های کاری و مکان‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ضبط تصاویر با کیفیت و وضوح 2MP می‌تواند اطلاعات مفیدی را در موارد مختلف امنیتی ارائه دهد.

دوربین مداربسته 2 مگاپیکسل تصاویر با ابعاد 1920×1080 پیکسل ارائه می‌دهد. این ابعاد به معنی این است که تصاویر دوربین دارای 1920 پیکسل در عرض و 1080 پیکسل در ارتفاع هستند. از نظر کیفیت و شفافیت، دوربین‌های 2 مگاپیکسلی تصاویر با کیفیتی معمولی و وضوح مناسبی ارائه می‌دهند. این کیفیت تصویر به طور کلی مناسب برای نظارت و تشخیص اشیاء و افراد در محیط‌های مختلف می‌باشد. با این حال، برای مواردی که نیاز به وضوح بالاتر و جزئیات دقیق‌تر دارید، دوربین‌های با مگاپیکسل‌های بیشتر ممکن است گزینه بهتری باشند.

مقایسه کیفیتهای دوربین مداربسته

مقایسه دوربین 2مگاپیکسل و 5 مگاپیکسل AHD

نمودار مقایسه اختلاف وضوح بین دوربین های امنیتی 1080p ، 3MP ، 4MP و 5MP را نشان می دهد:

نوع دوربین مداربستهرزولوشینپیکسل
دوربین مداربسته آنالوگ720*4800.4مگاپیکسل
دوربین مداربسته1.3مگاپیکسل1280*7200.9مگاپیکسل
دوربین مداربسته 2 مگاپیکسل1920*10802 مگاپیکسل
دوربین مداربسته 4 مگاپیکسل2560*14404 مگاپیکسل
دوربین مداربسته 5 مگاپیکسل2560*19205 مگاپیکسل

دوربین چند مگاپیکسل خوبه

توجه: نمونه های ویدئویی که با چشمان خود می بینید ممکن است تفاوت زیادی بین دوربین های امنیتی 4MP و 5MP نشان ندهند ، اما دوربین های IP 5MP قطعاً شانس بهتری برای کمک به فهمیدن جزئیات در هنگام عکسبرداری دارند. اشیاء دور مانند 30 فوت دور.

طبق آخرین تکنولوژی در سال 1402: ما همچنین در مقایسه با کیفیت تصویر در بین دوربین های 4K ، 1440p و 1080p در یک پست پوشش داده ایم. اگر می خواهید تفاوت های کیفیت تصویر را بفهمید حتما مقاله آموزشی دوربین مداربسته مربوطه را مطالعه نماید تا در مقایسه دوربین 2مگاپیکسل و 5 مگاپیکسل AHD بهتر کمک کند.

کیفیت دوربین مداربسته به نیازها و محیط استفاده بستگی دارد. برای بسیاری از موارد، دوربین‌های 2 مگاپیکسل به عنوان گزینه مناسبی برای نظارت و تشخیص در محیط‌های معمولی محسوب می‌شوند. این دوربین‌ها معمولاً تصاویر با کیفیت و وضوح مناسبی ارائه می‌دهند.

اگر نیاز به کیفیت وضوح بالاتر و جزئیات دقیق‌تر دارید، دوربین‌های با تعداد مگاپیکسل‌های بالاتر مثل 4 مگاپیکسل یا 5 مگاپیکسل می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند. این دوربین‌ها به شما امکان ضبط تصاویر با کیفیت بالا و تشخیص بهتر اشیاء و افراد را می‌دهند.

بنابراین، تعداد مگاپیکسل‌های مناسب برای دوربین مداربسته به نیازها و اهداف شما بستگی دارد. برای مشاوره دقیق‌تر، می‌توانید با توجه به محیط و مورد استفاده خود، با فروشنده یا تخصصی‌ترین شخص بهبود بخواهید.

چرا یک دوربین امنیتی 5 مگاپیکسلی خریداری می کنید

شاید شما از مزایای جالب دوربین‌های امنیتی با کیفیت در رنج مگاپیکسلی شنیده باشید و اعدادی مانند 1 مگاپیکسل و 2 مگاپیکسل را بشناسید. ولی جالب است که بدانید که دوربین‌های امنیتی 5 مگاپیکسلی، همه این مزایا را با یک روش فراتر از حد معمول در دوربین‌های مداربسته ارائه می‌دهند و در اینجا 3 دلیل مهم برای خرید دوربین مداربسته 5 مگاپیکسلی ذکر شده است.

دوربین امنیتی 5MP تصاویر واضح‌تری را ضبط می‌کند و شما می‌دانید که شناسایی چهره و پلاک انسان به وضوح بسیار بالا و زاویه خوبی برای گرفتن آنها احتیاج دارد. دوربین‌های امنیتی 5MP بهترین امکان را برای به دست آوردن آنچه مورد نیاز شما را فراهم می‌کنند و تصاویر بهتری را ضبط می‌کنند و شما قادر به تشخیص جزئیات در تصاویر دوربین مداربسته هستید.

علاوه بر این، دوربین امنیتی 5MP این روزها به یک ضرورت در زندگی در ایران تبدیل شده است و شما حتماً باید برای افزایش امنیت محل زندگی و یا کسب و کار خود از بهترین نوع دوربین مداربسته استفاده نمایید.

توجه: به طور کلی برای شناسایی شماره پلاک ماشین و چهره افراد در روز و شب به حداقل رزولوشن 1080p نیاز خواهید داشت و یا با وضوح بهتر، با استفاده از دوربین مداربسته AHD 5MP وضوح بهتری را نشان می‌دهد. بعضی از دوربین‌های امنیتی با مگاپیکسل‌های بالاتر معمولاً در مواقع تخصصی استفاده می‌شوند، اما دوربین‌های مداربسته با کیفیت یکی از ارکان مهم در زمینه افزایش امنیت محل زندگی است.

پس با مقایسه دوربین 2 مگاپیکسل و 5 مگاپیکسل AHD به این نتیجه رسیدیم که بهترین کیفیت دوربین مداربسته را برای شما داشته باشیم.

دوربین مداربسته چند مگاپیکسل خوب است؟

یفیت تصویر دوربین مداربسته به وضوح و جزئیات تصویر ارائه شده بستگی دارد. معیار اصلی در این زمینه تعداد پیکسل‌ها یا “مگاپیکسل” است. مگاپیکسل تعداد کل پیکسل‌های تصویر را نشان می‌دهد. افزایش تعداد مگاپیکسل معمولاً منجر به تصاویر با کیفیت و وضوح بالاتر می‌شود. با این حال، انتخاب مناسب تعداد مگاپیکسل بستگی به نیازها و محیط استفاده دارد. در بعضی موارد، یک دوربین با تعداد مگاپیکسل کمتر نیز ممکن است کافی باشد. در حالی که در موارد دیگر، به دلیل نیاز به ضبط جزئیات دقیق‌تر، دوربین با مگاپیکسل بیشتری مورد نیاز است.

به طور کلی:

 1. 2 مگاپیکسل:

  • برای کاربردهای معمولی مثل نظارت در دفاتر کوچک، منازل یا فضاهای کم جمعیت.
 2. 4-6 مگاپیکسل:

  • مناسب برای نظارت در مغازه‌ها، دفاتر متوسط، و مکان‌هایی با حرکت متوسط.
 3. 8-12 مگاپیکسل:

  • برای مکان‌های بزرگتر مانند پارکینگ‌ها، فرودگاه‌ها، یا فضاهای با جمعیت زیاد.
 4. بیش از 12 مگاپیکسل:

  • برای نیازهای خاصی که نیاز به جزئیات بسیار بالا دارند، مانند نظارت در فضاهای بسیار گسترده یا درخواست‌های تصویربرداری دقیق.

به عنوان مثال، برای بسیاری از موارد استفاده، دوربین با 4 یا 6 مگاپیکسل معمولاً کفایت می‌کند. اما برای نیازهای خاصی که به جزئیات دقیق نیاز دارید، ممکن است بخواهید به مگاپیکسل‌های بیشتر نیز مراجعه کنید.

سوالات متداول

سوال 1: چه تفاوت‌هایی بین دوربین مداربسته 5 مگاپیکسل و 2 مگاپیکسل وجود دارد؟

پاسخ: دوربین مداربسته 5 مگاپیکسل توانایی ضبط تصاویر با کیفیت و دقت بسیار بالاتری نسبت به دوربین 2 مگاپیکسل دارد. این تفاوت به شما امکان مشاهده جزئیات دقیق‌تری در تصاویر را می‌دهد و برای شناسایی چهره‌ها و اشیاء با کیفیت بسیار مناسب است.

سوال 2: چگونه زاویه دید دوربین مداربسته 5 مگاپیکسل است؟

پاسخ: دوربین‌های 5 مگاپیکسل دارای زاویه دید بزرگ‌تری هستند که به شما امکان نظارت بر مناطق گسترده‌تری را می‌دهد. این دوربین‌ها بهترین امکان را برای گرفتن تصاویر با دقت و کیفیت در مناطق گسترده ارائه می‌دهند.

سوال 3: آیا دوربین مداربسته 5 مگاپیکسل ارزش سرمایه‌گذاری اضافی را دارد؟

پاسخ: بله، دوربین مداربسته 5 مگاپیکسل ارزش سرمایه‌گذاری اضافی را دارد، به خصوص اگر نیاز به کیفیت بالا و شناسایی دقیق‌تر دارید. این دوربین‌ها به افزایش امنیت محل‌ها کمک می‌کنند و تصاویر با کیفیت و وضوح بالا را ضبط می‌کنند. بنابراین، اگر امنیت محل زندگی یا کسب‌وکار شما اهمیت دارد، انتخاب دوربین 5 مگاپیکسل می‌تواند مناسب باشد.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter
منوی دسته بندی خود را در مسیر: "سربرگ ساز > چیدما موبایل > عنصر منوی موبایل > نمایش و مخفی کردن > انتخاب منو " تنظیم کنید
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
Facebook Twitter Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
0 محصول سبد خرید