کاربرد فیبر نوری در دوربین مداربسته

در سیستم های مداربسته می توان از کابل های کواکسیال، فیبر نوری استفاده کرده و سیگنال هایی ارسالی را در مانیتور دریافت کرد. با کابل فیبر نوری می توانید سیگنال هایی را ارسال کنید. کابل فیبر نوری یکی از بهترین کابل هایی هستند که در دریافت سیگنال نقش مهمی دارد.

کابل فیبر نوری به دو نوع تک یا چند حالته تقسیم می شود. نوع تک حالته کیفیت بالا و هزینه پایینی دارد در حالی که چند حالته، در مسافت کمتر می توان سیگنال با کیفیت بالایی بدست آورد.

1

کاربرد فیبر نوری در دوربین مداربسته

نقش کابل نوری در جبران مسافت در دوربین مداربسته

شما می توانید دوربین مداربسته تا مسافت 300 مایل با کابل نوری استفاده کنید. کابل نوری ، کاملا مطمئن بوده و می توان تجهیزات را ارزان تر نگهداری کرد. البته برای استفاده از کابل نوی، لازم است که تجهیزات دوربین مداربسته شما با آن منطبق باشد. سیگنال های فیبر نوری به سیگنال عادی تبدیل شده تا بتوان از آن ها در مانیتور استفاده کرد. امروزه از این کابل در اکثر بخش های صنعتی کشور استفاده می شود و به همین دلیل لازم است که نسبت به این کابل ها شناخت بیشتری داشته باشیم.سوئیچ مناسب برای دوربین مداربسته

انواع کابل

تک یا چند حالته

انطباق با تجهیزات مهم ترین عامل برای استفاده از فیبر نوری است. در صورتی که بین دوربین مداربسته و سوئیچ ها بیش از 2 کیلومتر فاصله وجود دارد توصیه می کنیم که از کابل فیبر نوری تک حالته استفاده کنید. و همچنین انتخاب سوئیچ مناسب برای دوربین مداربسته امری مهم میباشد. ممکن است که از چندین کابل فیبر نوری به دوربین مداربسته ارسال شود. در صورتی که پهنای باند شما بیشتر باشد توصیه می کنیم که از تک حالته فیبر استفاده کنید. امکان افزایش طول کابل تا 2 کیلومتر وجود دارد. تفاوت قیمت تک حالته یا چند حالته به نوع استدلال شما بستگی دارد. البته قیمت کابل فیبر چند حالته بیشتر است و به همین دلیل اکثر کسانی که با دوربین مداربسته سر و کار دارند ترجیح می دهند که از کابل فیبر تک حالته استفاده کنند، به دلیل قیمت پایین، امکان پوشش مسافت بلند و کارایی بالای عملیاتی، امروزه از کابل فیبر نوری تک حالته بیشتر استفاده می کنند.

مزیت کابل فیبر نوری چند حالته

تنها مزیت این نوع کابل ها این است که می توان آن را به راحتی نصب کرد. هر چقدر که کابل فیبر کوتاه تر باشد به همان اندازه کیفیت سیگنال بیشتر خواهد بود و به همین دلیل کابل فیبر در مقایسه با اتصالات مکانیکی محبوبیت بیشتری دارند. البته نوع کابل فیبر نوری در دوربین مداربسته اهمیت چندان زیادی ندارد و نگهداری کابل فیبر بسیار مهم است و هر چقدر که شرایط نگهداری شما بهینه باشد به همان اندازه کیفیت سیگنال دریافتی هم بهتر خواهد بود.

 کاربرد فیبر نوری در دوربین مداربسته

کاربرد فیبر نوری در دوربین مداربسته

مزایای کابل فیبر نوری تک حالته (Single Mode)

 • استفاده سهل و آسان از کابل تک حالته (single Mode)
 • توانایی ارسال سیگنال ها در فاصله ده کیلومتری با تجهیزات عادی
 • قیمت پایین خرید
 • هزینه های پایین نگهداری
 • توان بالاتر
 • امکان ارسال سیگنال با خمش های زاویه 7.5 میلی متر

معایب

 • ایجاد اشکال در سیستم و جلوگیری از بروز اشکال با بستن کابل ها به یکدیگر
 • استفاده در مسافت های کوتاه

توپولوژی کابل فیبر در دوربین مداربسته

توپولوژی شعاعی

متناسب با مکان دوربین مداربسته یک تیر با کابل فیبر نزدیک به محل قرار می گیرد. با این وجود هنگام کاشت تیرها، لازم است که دقت بیشتری به عمل بیاید، هرچه طول کابل ها کمتر باشد، به همان اندازه کیفیت سیگنال ها بهتر خواهد بود.

براساس این توپولوژی، سازه کابل مهم نیست، و لازم است که بین تیر کابل فیبر نوری و دوربین مانع فیزیکی وجود نداشته باشد. کابل فیبر لازم است که کلیه شرایط عملکردی لازم را داشته باشد. مقاومت کششی کابل فیبر برای اتصال به دوربین مداربسته مهم است.

مهم ترین کابل های فیبر نوری این گروه

 • کابل L7104 – ULTIMODE ILB-4-SM-A
 • کابل L76004 – ULTIMODE UNI-4-SM-A
 • کابل L79508 – DRAKA A-DQ(ZN)B2Y SM

صرف نظر از تعداد دوربین، با دو کابل فیبر نوری، می توان سیگنال را ارسال کرد. شما با 4 کابل فیبر نوری می توانید کیفیت سیگنال خود را بهتر کنید. انتخاب توپولوژی شعاعی باعث صرفه جویی در هزینه خواهد شد. می توان کابل فیبر نوری را به طور مستقیم به تجهیزات وارد کرد.

کابل فیبر نوری برای منبع تغذیه، مبدل رسانه، مبدل رسانه قابل استفاده است. کابل فیبر را می توان به کلیه اتصالات به راحتی نصب کرد. دوربین های مداربسته IP را می توان به تیرهای کابل فیبر متصل کرد.

3

کاربرد فیبر نوری در دوربین مداربسته

توپولوژی خطی با نقاط برش

در این روش می توان کابل را به دو دوربین مداربسته متصل کرد. در این روش لازم است که برای محاسبه طول کابل، تعداد دوربین ها را دو برابر محاسبه کنید و بیش از این ها هزینه لازم نیست بخاطر این که در کیفیت سیگنال تفاوتی نخواهد داشت. شما می توانید یکی از الیاف کابل را به دوربین اولی و بعدی را به دوربین مداربسته بعدی متصل کنید. در این روش می توان از یک جعبه مشترک، کابل فیبر نوری را به دوربین هایی که در محل های مختلفی نصب شده اند وصل کرد. در این توپولوژی مسافت بیشتر باعث کاهش کیفیت سیگنال خواهد شد.

توپولوژی خطی بدون نقاط برش

در این روش می توان یک کابل را به دو دوربین مداربسته متصل کرد. از مهم ترین مزایای این روش این است که می توان کابل را به راحتی از دوربین و سایر تجهیزات خارج کرد.

  کاربرد فیبر نوری در دوربین مداربسته

انواع  و روش ها شرح
انواع
تک حالته کیفیت بالا/ هزینه پایین
چند حالته مسافت کمتر و کیفیت بالای سیگنال
روش ها
شعاعی امکان نصب به چندین دوربین
خطی با نقاط برش تعداد دوربین ضربدر دو برای محاسبه طول کابل
خطی بدون نقاط برش نصب یک کابل به دو دوربین مداربسته
انواع و روش های اتصال کابل فیبر نوری به دوربین مداربسته

 

نتیجه گیری در مورد کاربرد فیبر نوری در دوربین مداربسته

این مقاله آموزشی در مورد کاربرد فیبر نوری در دوربین مداربستهو کاربردهای آن در دنیای دوربین مداربسته ، مورد بحث و بررسی قرار داریم، توصیه میکنیم که در صورت نیاز به خدمات نصب و راه اندازی دوربین مداربسته که دارای تجربه کافی در این حوزه است استفاده نمایید.

درباره چه صحبت کردیم؟

کاربرد فیبر نوری در دوربین مداربسته/ “ توپولوژی کابل فیبر در دوربین مداربسته /

تماس با ما:

فروشگاه دوربین مداربسته آریا به عنوان تولید کننده دوربین مداربسته با برند INFINITY با ۲ سال گارانتی طلایی آریا به آدرس تهران خیابان جمهوری بعد از پل حافظ، پاساژ نادری طبقه ۴ .واحد ۱۲ ، ۰۲۱۶۶۷۲۹۰۴۱ – ۰۹۱۲۲۸۸۹۳۴۶ ، آماده ارائه خدمات نصب دوربین مدار بسته به هزینه بسیار پایین می باشد.

author-avatar

درباره ایمان قنبری

متولد 1364 در تهران هستم و دارای مدرک فوق لیسانس کامپیوتر (سخت افزار) از دانشگاه امیرکبیر ( پلی تکنیک) بوده که از سال 1383 در حوزه دوربین مداربسته و سیستمهای حفاظتی و نظارتی در حال فعالیت هستم. از سال 1398 با تاسیس شرکت چشمان بیدار آریا در حال ارائه خدمات فنی و مهندسی به تمامی ارگانها و شرکتهای خصوصی برای نصب دوربین مداربسته میباشیم.