loading cctv

انواع دوربين مدار بسته

5/5 - (1 امتیاز)

انواع دوربين مدار بسته

دوربین مدار بسته انواع مختلفی دارد  که در این مقاله آموزشی قرار است  انواع دوربين مدار بسته  را چه از نظر ظاهری و چه از نظر تکنولوژی مورد بررسی قرار دهیم و معرفی انواع دوربین مداربسته به صورت کامل ارائه میگردد.

همیشه یک سوال برای کسانی که می خواهند از دوربین مداربسته استفاده کنند این است که: دوربین مداربسته چیست و انواع آن کدام است؟ جواب این سوال در این مقاله به صورت دقیق ارائه خواهد شد پس تا انتهای مقاله آموزشی با ما همراه باشید. انواع دوربین مدار بسته که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد به دو دسته کلی آنالوگ و دیجیتال از لحاظ تکنولوژی و همچنین به دو دسته دام و بولت از لحاظ شکل ظاهری و به دو دسته پلاستیکی و فلزی از لحاظ جنس بدنه تقسیم می شود.

بعد از آشنایی با انواع دوربین مدار بسته شما می‌توانید در زمان خرید دوربین با توجه به نیاز و کاربرد مورد نظر خودتان انتخاب بهتر و دقیق تری داشته باشید.به صورت کلی دوربین های مدار بسته در پنج گروه کاربردی و ظاهری تقسیم بندی می شوند که در زیر تمامی این پنج گروه به صورت کامل و دقیق توضیح داده شده است.

معرفی انواع دوربین های مداربسته

 1. شکل ظاهری
 2. جنس بدنه
 3. کیفیت تصویر ( تکنولوژی دوربین مداربسته)
 4. قابلیت دید در شب
 5. ارتباط بین دستگاه
 6. لنز دوریبن مدار بسته

1. انواع دوربين مدار بسته بر اساس شکل ظاهری

دوربین مدار بسته بولت

دوربین های مدار بسته بولت دارای طراحی قدیمی هستند که بسیار قابل مشاهده در سطح شهر است. از نظر شکل استوانه ای هستند و قادر به مشاهده مسافت های طولانی هستند. دوربین بولت یا استوانه ای یکی از انواع دوربین مداربسته است که مناسب برای نصب بر روی دیوار می باشد.

این نوع دوربین مداربسته به دوربین دیواری هم معروف هست، و بیشتر در محل هایی که امکان نصب دوربین مدار بسته بر روی سقف نمی باشد باید از این مدل دوربین استفاده نمود زیار قابلیت نصب بر روی دیوار را دارد.

مزایای اصلی

 • بسیار قابل مشاهده است بنابراین به عنوان یک عامل بازدارنده عمل می کند.
 • در مقابل نفوذ اب و گرد و غبار مقاومتر است.
 • نظارت بر مسافت های طولانی را فراهم می کند.
 • پوشش نیز در برابر تابش نور و باران محافظت می کند.
دوربین مدار بسته بولت

دوربین مدار بسته صنعتی

یکی از انواع دوربین مداربسته، که شکل صنعتی تری دارد و در مقابل نفوذ اب و گرذد و غبار مقاومتر هستد دوربین صنعتی میباشد.
این نوع دوربین بیشتر در محیطهای صنعتی نصب می‌شود

دوربین مدار بسته صنعتی

دوربین مدار بسته دام

نوع دیگر دوربین مداربسته دوربین دام یا دوربین گنبدی است، نام خود را از پوشش گنبدی شکل خود گرفته است. در حالی که این دوربین ها از نظر ظاهری نسبتاً کم نظیر هستند و به واسطه شکل خود به راحتی قابل سرقت نمی باشند.

این امر به این دلیل است که پوشش گنبد باعث می شود تا افراد برای دیدن كدام یك دوربین از كدام جهت به آن واقعاً دشوار باشند. این نوع دوربین مداربسته برای نصب زیر سقف مناسب است و برعکس دوربین بولت نمی توان بر روی دیوار نصب کرد.

مزایای اصلی

 • طراحی محجوب به معنای مناسب بودن آن است
 • مناسب برای مصارف داخلی و خارجی
 • گنبد مقاوم در برابر وندال به معنای تداخل با دوربین سخت تر است
 • چرخش 360 درجه دوربین، بنابراین شما می توانید تمام زاویه ها را بپوشانید
دوربین مدار بسته دام

دوربین مدار بسته اسپیددام

دوربین مداربسته اسپید دام یا همان دوربین چرخشی یا دوربین PTZ یک مدل از دوربین مداربسته می باشد که قابلیت چرخش و زوم را به کاربر می دهد و شما می توانید با استفاده از امکانات سیستم DVR و یا کیبرد دوربین و با لمس یک دکمه ، لنز دوربین می تواند به سمت چپ و راست حرکت دهید، به سمت بالا و پایین کج شود یا در داخل و خارج بزرگنمایی کند.

این نوع دوربین مداربسته گزینه ایده آل برای کسانی است که در محل نصب دوربین مداربسته خود یک تیم محافظ امنیتی داشته باشد زیرا می تواند با قابلیت این دوربین نظارت دقیقتری داشته باشد.

مزایای اصلی

 • بزرگنمایی نوری در این دوربین ها به این معنی است که می توانید از نزدیک به موضوعات توجه کنید.
 • ویژگی پان و شیب زمینه دید 360 درجه ای را فراهم می کند.
 • وضوح تصویر معمولاً بی عیب و نقص است بنابراین ویژگی های صورت قابل تشخیص است.
 • تیم امنیتی کنترل کاملی بر ضبط دارند و می توانند در شرایط زندگی واکنش نشان دهند.
دوربین مدار بسته اسپید دام

دوربین مدار بسته مخفی

همانطور که از نام این دوربین مداربسته مشخص است، به علت ساختار ظاهری و نوع ساخت آن این دوربین مداربسته مخفی است و کمتر در دید افراد میباشد.
انواع دوربین مداربسته مخفی :

 •  دوربین مداربسته سوزنی
 •  دوربین مداربسته بند انگشتی
 •  دوربین مداربسته فلتی
 •  دوربین مداربسته پین هول
  مزایای اصلی
  بزرگترین مزیت این دوربین از نام آن مشخص است زیرا میتوان آنها را به راحتی نصب نمود و از دید افراد مخفی باشد( البته نصب دوربین مداربسته مخفی جرم است)
دوربین مدار بسته مخفی

2. انواع دوربين مدار بسته بر اساس جنس بدنه

دوربین های مدار بسته فارغ از شکل ظاهری، از نظر جنس بدنه به دو دسته کلی دوربین پلاستیکی و دوربین فلزی تقسیم می‌شود:

دوربین مدار بسته پلاستیکی

این نوع دوربین مداربسته دارای بدنه پلاستیکی یا ABS می باشد، که همانطور که مشخص است در مقابل نفوذ آب اصلا مقاوم نمی باشد.

این نوع دوربین ها اصولا در دسته دوربین های ارزان قیمت دسته بندی می شود و اصولا برای نصب در داخل منزل و محیط سربسته مناسب می باشد، زیرا به شدت در مقابل نفوذ آب و گرد و غبار آسیب پذیر است.

دوربین مدار بسته فلزی

این نوع دوربین برخلاف دوربین پلاستیکی از جنس آلومینیوم است و به واسطه طراحی پیشرفته خود در مقابل نفوذ آب و گرد و غبار بسیار مقاوم است.
این نوع دوربینهای دراای اشکال و سایزهای مختلف میباشد و برخی از آنها تست نفوذ اب و گرد و غبار تا IP65 را نیز میتوانند پاس کنند.

دوربین پلاستیکی

3. انواع دوربین مدار بسته بر اساس کیفیت تصویر

دوربین مدار بسته آنالوگ

قدیمی ترین نوع دوربین مداربسته دوربین های آنالوگ می باشد و دارای کیفیت‌های تصویر بسیار پایین بوده و تقریباً در دهه ۱۳۷۰ وارد ایران شده است، این دوربین ها در کیفیت های TVL ارائه شده است، که نسبت به دوربین های به روز بسیار کیفیت پایینی داشته و تقریباً در سال 1400 پیش از این مدل دوربین های مدار بسته استفاده نمی کند زیرا عملاً امکان تشخیص چهره و یا پلاک خودرو غیر ممکن می‌باشد و عملاً کاربردی ندارد.

دوربین مدار بسته آنالوگ

دوربین مدار بسته AHD

دوربین مدار بستهAHD یکی از جدیدترین تکنولوژی های دوربین مداربسته با کیفیت hd می باشد که بسیار در ایران متداول بوده و دارای خانواده های CVI , TVI می باشد.
دوربین مدار بسته AHD مانند دوربین مداربسته آنالوگ بر روی کابلهای RG59 تصاویر خود را انتقال می دهند ولی نسبت به دوربین آنالوگ دارای کیفیت های بسیار بالاتری هستند به طوری که در برخی از دوربین AHD امکان تشخیص چهره و پلاک ماشین ها تا بیش از ۲۰ متری نیز ممکن می باشد.

دوربین مدار بسته ahd

دوربین مدار بسته تحت شبکه

دوربین مداربسته تحت شبکه یا دوربین IP جدیدترین و به روز ترین دوربین های مدار بسته می باشد که بر خلاف دوربین های آنالوگ برای انتقال تصاویر آنها از کابل CAT تکنولوژی های شبکه کامپیوتری استفاده می شود.
این مدل از دوربین های مداربسته دارای کیفیت‌های بی نظیری بوده به طوری که می توانید پلاک خودرو را تا بیش از ۵۰ متر و چهره افراد را با دقت بسیار زیاد تشخیص دهید.
دوربین مداربسته تحت شبکه با کیفیت های 4kنیز در بازار ایران ارائه شده است.

دوربین مدار بسته تحت شبکه

4. انواع دوربین مدار بسته بر اساس قابلیت دید در شب

در این دسته بندی دوربین های مداربسته، به قابلیت دید در شب آن توجه می شود که دارای دو دسته کلی زیر می باشد:

دوربین مدار بسته دید در شب رنگی

یکی از انواع دوربین مداربسته که در سال ۱۴۰۰ در بازار ایران بسیار مورد استقبال قرار گرفت دوربین مداربسته دید در شب رنگی بود، دوربین های دید در شب رنگی این قابلیت را دارند که در شب و در زمانی که هیچ چراغی روشن نیست تصاویری با کیفیت روز و کاملا رنگی به شما ارائه دهند این باعث می شود که شما می توانید چهره افراد ایا پلاک خودرو را با دقت بیشتر و شفافیت بالاتری نسبت به دوربین مداربسته دید در شب سیاه و سفید داشته باشید.

دوربین مدار بسته دید در شب سیاه و سفید

دوربین مداربسته دید در شب سیاه و سفید که در واقع از تولید دوربین های مداربسته تمامی دوربین های تولید شده در شب با قابلیت نمایش تصاویر را به صورت سیاه و سفید داشتند که علت آن ساطع شدن نور IR در شب توسط دوربین بوده است. 

دوربین مدار بسته دید در شب رنگی

5. انواع دوربین مدار بسته بر اساس ارتباط بین دستگاه

دوربین مدار بسته بیسیم

نام دیگر دوربین مداربسته دوربین بیسیم بوده که زیرساخت ارتباطی بین دستگاه ذخیره ساز و دوربین سیگنال های ارتباطی رادیویی بوده که بر مبنای شبکه های وای فای با این دوربین و دستگاه ذخیره سازی ارتباط را فراهم می کند تا تصاویر از دوربین به دستگاه ذخیره سازی ارسال شود.

این مدل از دوربین مداربسته برای مکانهایی که امکان سیم کشی مهیا نمی باشد بسیار پرکاربرد ولی امکان هک دوربین مداربسته در این مدل از دوربین ها بسیار زیاد می باشد و باید برای این مدل از دوربین ها راهکارهای امنیتی ویژه ای را در نظر بگیرید.

دوربین مدار بسته سیم دار

دوربین های سیم دار در واقع همین دوربین‌های مداربسته هستند که با استفاده از کابلهای شبکه و یا کابلهایRG تصاویر دوربین را به دستگاه ذخیره ساز انتقال میدهد، زیرساخت ارتباطی بین دوربین و دستگاه ذخیره ساز کابل می باشد.

دوربین مدار بسته بیسیم

6. لنز دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته لنز ثابت

لنز دوربین های مداربسته ثابت در زمان تولید دوربین ثابت بوده و در طول عملکرد دوربین تغییر نمی کند،دوربین مداربسته لنز ثابت معمولاً نسبت به دوربین مداربسته لنز متغیر دارای قیمت ارزان تری می باشد ولی عیب آن این است که ان تغییر لنز در صورت نیاز کارفرما ممکن نمی‌باشد اصولاً لنزهای ثابت در اندازه‌های ۳.۶ و یا ۲.۸ ارائه می شود.

دوربین مدار بسته لنز ثابت

دوربین مدار بسته لنز متغییر

لنز دوربین مداربسته متغیر این امکان را به شما میدهد تا بتوانید در صورت نیاز لنز را حالت تله و یا واید تغییر دهید تا بتوانید زاویه مناسب جهت شناسایی سوژه های خود در تصاویر دوربین مداربسته را به صورت کامل داشته باشید.

دوربین مداربسته با لنز متغیر نسبت به دوربین مداربسته انتصابات دارای قیمت بالاتری بوده و اصولاً به علت استفاده از لنز متغیر کیس دوربین ها نیز بزرگتر شده و بر قیمت دوربین نیز افزایش خواهد داشت.

دوربین مدار بسته لنز متغییر

معرفی انواع دوربين های مدار بسته از نظر کاربرد (بدنه دوربین مداربسته)

 • دوربین مدار بسته دام ( Dome )
 • دوربین مداربسته بولت Bullet
 • دوربین مداربسته صنعتی Box
 • دوربین مدار بسته مینیاتوری یا مخفی
 • دوربین های مادون قرمز IR
 • دوربین های اسپید دام ( دوربین های چرخشی ptz)
 • دوربین مداربسته چشم ماهی fisheye

از نظر قاب و پوشش:

 • دوربین های ضد آب قاب بزرگ ( پمپ بنزینی)
 • دوربین های مخفی
 • دوربین های قاب فانتزی
انواع دوربين مداربسته - INFINITY

دوربین های PTZ Pan Tilt & Zoom

تیم امنیتی شما با داشتن دوربین PTZ (Pan Tilt & Zoom) می توانند کنترل کاملی بر آنچه ثبت شده است ، داشته باشند. با لمس یک دکمه ، لنز دوربین می تواند به سمت چپ و راست حرکت کند ، به سمت بالا و پایین کج شود یا در داخل و خارج بزرگنمایی کند. این گزینه ایده آل است اگر یک محافظ امنیتی داشته باشید که یک ویدیوی زنده را در سایت نظارت می کند. این دوربین یکی از انواع دوربین مداربسته است.

مزایای اصلی

 • بزرگنمایی نوری در این دوربین ها به این معنی است که می توانید از نزدیک به موضوعات توجه کنید.
 • ویژگی پان و شیب زمینه دید 360 درجه ای را فراهم می کند.
 • وضوح تصویر معمولاً بی عیب و نقص است بنابراین ویژگی های صورت قابل تشخیص است.
 • تیم امنیتی کنترل کاملی بر ضبط دارند و می توانند در شرایط زندگی واکنش نشان دهند.
انواع دوربين مداربسته - INFINITY

معرفی دوربین های مداربسته

در این مقاله به صورت دقیق انواع دوربین مداربسته توضیح داده شد و شما می توانید در زمان نصب دوربین مداربسته و یا خرید دوربینن مداربسته با داشتن همین اطلاعات به راحتی می توانید کیفیت کار و محصولات مورد نیاز خود را افزایش دهید. 

هر زمان که نیاز به مشاوره داشتید میتوانید با شرکت چشمان بیدار آریا تماس بگیرید تا به صورت کاملا رایگان مشاوره خرید دوربین مداربسته را به شما ارائه بدهیم.

انواع دوربین مدار بسته کدامند؟

انواع دوربین مدار بسته عبارت اند از دوربین بولت، دوربین صنعتی، دوربین دام، دوربین اسپید دام، دوربین مخفی، دوربین پلاستیکی، دوربین فلزی، دوربین انالوگ، دوربین تحت شبکه، دوربین دید در شب رنگی، دوربین اسپید دام، دوربین بیسیم

انواع دوربين مدار بسته دیدگاه

 1. من مطالب مربوط به دوربین های مدار بسته رو خوندم خیلی خوب توضیح داده…میخوام برم قسمت ثبت و خریدم رو انجام بدم.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

X