آموزش و مقاله

آموزش کامل حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته

آموزش کامل حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته

در برخی از مواقع امکان دارد که مجبور به حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته شود، اگر مجبور به برداشتن فیلم از دوربین مداربسته شوید، باید بدانید که چگونه فیلم ضبط شده دوربین مدار بسته را ببینید؟ یا اینکه ایا امکان حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته وجود دارد یا خیر؟ برای رسیدن به جواب این سوالات در ادامه با ما همراه باشید.باید گفت که با توجه به نوع دوربین­های موجود در بازار باید بدانید که امکان “حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته” وجود دارد که باید تکنیک های آن را بدانید تا بعد از نصب دوربین مدار بسته میتوانید بهترین قسمتهای فیلم را نگه دارید.

ساده ترین راه فرمت کردن هارد دیسک دستگاه DVR/NVR است، اما ما در ادامه روشهایی برای حذف قسمتی از فیلم دوربین را برای تمامی برندها مانند داهوا، هایک ویژن، برایتون و … به شما نشان میدهیم.

 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته

قبل از مطالعه درباره راه های حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته باید بدانیم که می توانیم با تعیین یک بازه زمانی مشخص برای هر دوربین مشخص نماییم که در چه زمان­هایی شروع به ضبط تصاویر کند. برای تعیین بازه زمانی می توانید در هنگام نصب دوربین مدار بسته هم ساعات ضبط و هم روزهای هفته را مشخص نمایید. می توانید بازه زمانی را به گونه­ای تنظیم نمایید که تنها در زمان عدم حضور شما، تصاویر ضبط شود. هم چنین می توان از جدول زمانبندی برای دستیابی به تصاویر در ساعات و زمان مخصوص نیز استفاده کرد.

همچنین برخی از دوربین­های مدار بسته دارای خصوصیت سانسور کردن بخشی از تصایر هستند. با استفاده از این ویژگی می توانیم قسمتی از تصاویر را به اصطلاح ماسک کنیم. در این صورت دوربین مدار بسته قادر به ضبط تصاویر آن قسمت نخواهد بود. از این خصوصیت عموما برای پوشاندن رمز گاوصندوق، صفحه کلید دستگاه­های خود پرداز و بخش­هایی با حساسیت بالا استفاده می شود.انواع این دوربین ها رامی توانید در فروشگاه دوربین مدار بسته مشاهده کنید.

دقت نمایید که ممکن است در یک مکان تعدادی دوربین وجود داشته باشد، اما بخشی از تصاویر در دید تمام دوربین­ها نباشد و تنهای یک دوربین تصاویر را ضبط کرده باشد. در نتیجه جهت پاک کردن قسمت مورد نیاز، تنها نیاز به حذف فیلم های دوربین ضبط کننده آن بخش است.

در این مقاله آموزشی دور روش کاملا عملی و کاربردی را برای خذف بخشی از فیلمهای دوربین مداربسته به شما آموزش میدهیم.

حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته

آیا حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته امکان پذیر است

پاک کردن حافظه دوربین مدار بسته

با استفاده از دستگاه دی وی آر و دستگاه ان وی آر و کامپیوتر می توان فیلم دوربین مدار بسته را پاک کرد. اما دقت نمایید که همانطور که گفته شد حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته امکان ندارد در اینجا نحوه پاک کردن فیلم انواع برندها مانند داهوا، هایک ویژن و برایتون و همه دستگاه های چینی را به شما آموزش میدهیم. پس با پاک کردن حافظه دوربین مدار بسته، تمامی حافظه دوربین پاک می شود. در ادامه به چگونگی حذف فیلم از دوربین مدار بسته اشاره می کنیم:

 • ابتدا دستگاه ضبط دی وی آر یا ان وی آر خود را روشن کنید.
 • به منوی ذخیره کننده وارد شوید
 • گزینه HDD را انتخاب نمایید تا تنظیمات هارد دیسک نمایش داده شود
 • بعد از آن پنجره­ای حاوی لیست هارد دیسک های متصل به دستگاه، نمایش داده می شود. هارد مورد نظر خود را انتخاب نمایید.
 • روی گزینه lnit کلیک کنید
 • پیغامی نمایش داده می شود. بر روی ok کلیک کنید.
 • فرمت هارد دیسک شما شروع شده است، منتظر بمانید که دستگاه فیلم­ها را پاک نماید.

در این صورت کل فیلمهای ذخیره شده بر روی هارد شما پاک خواهد شد، ولی هدف این مقاله این است که آموزش کامل حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته را به شما آموزش بدهیم، بنابراین باید ابتدا به شما اطلاعات اولیه از نحوه اجرا این کار بدهیم.

تمام فیلمهای دوربین مداربسته در دستگاه DVR براساس دو معیار ذخیره می شوند، 1)شماره دوربین 2)تاریخ و ساعت ذخیره سازی.

از آنجایی که برای “حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته” در دستگاه DVR به صورت مستقیم دکمه ای وجود ندارد، باید ترفندهای بسیار حرفه ای را بکار بگیریم.

ابتدا فرض کنید که شما میخواهید فیلم دوربین شماره 3 را در تاریخ 1401/09/02 را از ساعت 12 الی 14 پاک کنید. این مفروضات وارد منو دستگاه دی وی ار میشویم و به قسمت تنظیمات -> تنظیمات عمومی -> تنظیم تقویم و ساعت میریم و ساعت و تقویم دستگاه را روی روز 1401/09/02 و ساعت را روی 11.55 دقیقه قرار میدهید، و به قسمت تنظیمات ضبط رفته و همه دوربینها را بجز دوربین شماره 3 از حالت ضبط خارج میکنید، سپس تغییرات را ذخیره و دستگاه را مجددا خاموش و روشن میکنید.

و بعد از گذشت 2 ساعت مجددا تنظیمات را به حالت را به حالت اولیه بر میگردانید.

با این ترفند فوق حرفه ای شما توانستید حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته را به نحوی انجام بدهید که هیچ نرم افزار بازیابی نیز قادر به بازیابی تصاویر نباشد.

حذف فیلم برایتون

حذف فیلم برایتون

حذف فیلم دوربین مدار بسته از کامپیوتر

یکی دیگر از روش­های “حذف فیلم و تصاویر از حافظه دوربین مدار بسته”، استفاده از کامپیوتر و یا لپتاپ است، به این روش:

 • ابتدا دستگاه ضبط دی وی آر(دستگاه ضبط تصویر دیجیتال) یا ان وی آر را خاموش کنید.
 • هارد دیسک را از دستگاه جدا نمایید.
 • هارد دیسک را به یک کامپیوتر و یا لپ تاپ متصل نمایید.
 • به قسمت My Computer یا This PC بروید. درایو هارد دیسک قابل مشاهده می باشد
 • بر روی درایور هارد دیسک کلیک راست کرده و گزینه Format را انتخاب نمایید.
 • اگر نمی خواهید تمام دستگاه فرمت شود، بر روی درایو هارد دیسک کلیک کنید و فیلم­های مورد نظر را حذف نمایید.

حذف فیلم دوربین مدار بسته از کامپیوتر

نحوه پاك كردن حافظه دوربين مدار بسته

برای پاک کردن حافظه دوربین مداربسته در دوربین مداربسته های رم خور، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. خاموش کردن دوربین: ابتدا دوربین مداربسته را خاموش کنید تا از انرژی خارج شود و فرآیند پاک‌سازی حافظه بدون مشکل انجام شود.

 2. پیدا کردن گزینه حذف یا فرمت: وارد منوی تنظیمات دوربین شوید و به دنبال گزینه‌های حذف یا فرمت حافظه باشید. این گزینه معمولاً در بخش تنظیمات ذخیره‌سازی یا حافظه قرار دارد.

 3. انتخاب گزینه حذف یا فرمت: بعد از پیدا کردن گزینه حذف یا فرمت، آن را انتخاب کنید. ممکن است برخی دوربین‌ها این گزینه را به صورت “حذف همه” یا “فرمت کلی” نشان دهند.

 4. تأیید عملیات: سپس سیستم از شما تأیید می‌خواهد که آیا مطمئن به حذف اطلاعات هستید یا خیر؟ تأیید کنید.

 5. صبر کردن تا فرآیند تکمیل شود: پس از تأیید، دوربین شروع به حذف اطلاعات از حافظه می‌کند. صبر کنید تا این فرآیند به پایان برسد.

 6. راه‌اندازی مجدد دوربین: بعد از اتمام فرآیند، دوربین را مجدداً راه‌اندازی کنید تا تنظیمات جدید اعمال شود.

توجه داشته باشید که این عملیات باعث حذف تمامی اطلاعات ذخیره شده در حافظه دوربین می‌شود، پس از قبل از انجام این کار، اطمینان حاصل کنید که اطلاعات مهمی در حافظه وجود ندارد یا از آن‌ها پشتیبان گرفته‌اید.

دوربین مدار بسته رم خور

دوربین مدار بسته رم خور

نحوه پاك كردن فيلم دوربين مداربسته از کارت حافظه

برخی از دوربین­های مدار بسته دارای کارت حافظه یا به اصطلاح دوربین­های رم خور هستند. این دوربین­ها قابلیت ذخیره سازی اطلاعات بر روی کارت حافظه را دارند. برای حذف اطلاعات از این دوربین ها میتوان به این روش عمل کرد:

 • دوربین مدار بسته خود را خاموش نمایید
 • کارت حافظه را از دوربین جدا کنید
 • با استفاده از یک رمریدر کارت حافظه را به لپتاپ یا کامپیوتر خود متصل نمایید.
 • وارد قسمت MY Computer یا This PC شوید
 • وارد کارت حافظه شوید و قسمت­های مورد نظر را پاک کنید.

 

برای پاک کردن فیلم‌های ضبط شده در دوربین مداربسته داهوا(پاك كردن حافظه دوربين مدار بسته dahua)، می‌توانید از مراحل زیر استفاده کنید:

1. وارد منوی تنظیمات دوربین شوید. این کار معمولاً با ورود به آدرس IP دوربین در مرورگر اینترنتی امکان‌پذیر است.

2. در بخش تنظیمات، به بخش ضبط و ذخیره داده‌ها یا موارد مشابه بروید.

3. در این بخش، گزینه‌هایی مانند “حذف همه”، “پاکسازی دیسک” یا “فرمت دیسک” وجود دارد. این گزینه‌ها به شما امکان حذف تمامی فیلم‌های ضبط شده را می‌دهند.

4. پس از انتخاب گزینه مربوطه، سیستم از شما تأییدیه می‌خواهد. اطمینان حاصل کنید که قصد حذف داده‌ها را دارید و سپس تأیید کنید.

5. منتظر بمانید تا فرآیند حذف به پایان برسد. این ممکن است مدتی طول بکشد، به تنظیمات دوربین و حجم داده‌های ضبط شده بستگی دارد.

توجه داشته باشید که قبل از انجام هرگونه تغییرات، بهتر است دفترچه راهنمای دستگاه یا منابع پشتیبانی داهوا را مطالعه کنید تا اطمینان حاصل شود که فرآیند به درستی انجام شود و هیچ اطلاعات مهمی از بین نرود.

برای پاک کردن فایل‌های ضبط شده از دوربین مداربسته برند برایتون، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

1. وارد منوی دستگاه شوید: ابتدا به منوی تنظیمات دوربین مداربسته بروید. معمولاً این کار با استفاده از ریموت کنترل دوربین یا دستگاه DVR (Digital Video Recorder) انجام می‌شود.

2. وارد بخش ضبط و ذخیره رفته: در منوی تنظیمات، به بخشی بروید که مرتبط با ضبط و ذخیره فایل‌های ویدئویی است. این بخش ممکن است با عنوان‌های مختلفی نمایش داده شود، مانند “ضبط و پخش” یا “ذخیره‌سازی ویدئو”، بسته به نوع دستگاه شما.

3. انتخاب فایل‌ها برای پاک کردن: در این بخش، ممکن است گزینه‌های مختلفی برای مدیریت فایل‌های ویدئویی وجود داشته باشد. باید فایل‌هایی را که می‌خواهید پاک کنید انتخاب کنید. معمولاً می‌توانید با استفاده از دکمه‌های جهت‌دهی و دکمه‌های OK یا Enter انتخاب‌های مورد نظر را انجام دهید.

4. حذف فایل‌ها: پس از انتخاب فایل‌ها، به گزینه‌ای بروید که به حذف یا پاک کردن فایل‌ها اشاره دارد. ممکن است برای تأیید اقدام خود نیاز به تایید اضافی باشد، به عنوان مثال وارد کردن یک رمز عبور یا تایید دیگر.

5. تأیید عملیات حذف: پس از تأیید عملیات حذف، دستگاه شروع به پاک کردن فایل‌ها می‌کند. این فرآیند ممکن است زمان ببرد و بسته به تعداد و اندازه فایل‌های حذفی متفاوت باشد.

توجه داشته باشید که حذف فایل‌های ویدئویی می‌تواند به عنوان یک اقدام غیرقابل بازگشتی در نظر گرفته شود، بنابراین مطمئن شوید که فایل‌هایی که نیاز به حفظ آنها دارید را پاک نکنید. همچنین بسته به نوع دستگاه شما و نرم‌افزار مورد استفاده، ممکن است مراحل مختلفی برای پاک کردن فایل‌ها وجود داشته باشد.

البته برای حذف فیلم دوربین مدار بسته در تمامی برندها مانند هایک ویژن ،داهوا و… نیز میتوانید روش بالا را انجام دهید و یا اینکه به صورت کلی وارد تنظیمات هارد شوید و دستور Format را بزنید، این ساده ترین راه برای پاك كردن فيلم دوربين مدار بسته می باشد.

زمان پاک شدن فیلم دوربین مدار بسته

مدت زمان ذخیره سازی فیلم دوربین مدار بسته به عوامل متفاوتی مانند ظرفیت و تعداد هارد دیسک­ها، کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته، تعداد دوربین­های مدار بسته تعداد فریم و غیره بستگی دارد. اگر گزینه Overwrite در تنظیمات ضبط تصاویر فعال باشد، بعد از پر شدن فضای هارد، جهت ذخیره سازی اطلاعات تازه، اطلاعات و فیلم­های قبلی را پاک میکند. به عبارت دیگر ضبط اطلاعات جدید بر روی اطلاعات قدیمی تر صورت می گیرد. اگر این گزینه در تنظیمات ضبط فعال نباشد، زمانیکه فضای هارد دیسک پر شود، ضبط اطلاعات متوقف می شود.

شما به دلخواه خودتان می توانید در زمان نصب دوربین مدار بسته از نصاب دوربین مدار بسته بخواهید که این قابلیت را برای شما فعال نماید یا خیر.

زمان پاک شدن فیلم دوربین مدار بسته

چگونه فیلم ضبط شده دوربین مدار بسته را ببینیم

برای حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته و یا برای بازبینی فیلم ضبط شده دوربین مدار بسته لازم است به نوع دوربین و دستگاه ضبط تصاویر دقت نمایید. اگر از دوربین های آنالوگ استفاده می کنید، قاعدتا دستگاه ضبط شما از نوع دی وی آر است. برای مشاهده فیلم­های دوربین مدار بسته آنالوگ باید به وسیله یک کابل HDMI دستگاه ضبط را به یک مانیتور متصل نمایید. با وارد شدن به منوی دستگاه دی وی آر می توانید در بخش Play back فیلم­ها را مشاهده نمایید.

در این مقاله آموزشی که بسیار کاربردی و کاملا عملی برای شما تهیه شده است سعی کردیم کمک کنیم که بتوانید حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته را بدون قابلیت بازیابی را خودتان به تنهایی اجرا کنید.

اجرای اینکار میتواند برای شما هم مفید و هم خطرناک باشد و برای همین است که در زمان نصب دوربین مدار بسته، به عنوان یک تیم مشاور حرفه ای به شما توصیه میکنیم که حتما از رمز عبور قوی استفاده کنید و همچنین محل قرارگیری دستگاه DVR شما باید کاملا حفاظت شده و درون محفظه های مانند رک قرار داده شود تا از دسترسی غیرمجاز جلوگیری شود.

چگونه فیلم ضبط شده دوربین مدار بسته را ببینیم

چگونه فیلم ضبط شده دوربین مدار بسته را ببینیم

سوالات متداول

بله، در این مقاله دو روش برای پاک کردن بخشی از فیلم دوربین مداربسته را به شما آموزش داده ایم، هم از طریق DVR و هم از طریق کامپیوتر و نرم افزار میتوانید اینکار را انجام بدهید.

از آنجایی که دستگاه DVR جز اموال شخصی شما محسوب میشود اگر خودتان انجام بدهید(به شرط عدم مشارکت در جرم) مشکلی ندارد ولی اگر برای دستگاه شخص دیگری انجام بدهید، شما مرتکب جرم شده اید.

پاسخ: برای پاک کردن فایل‌های ضبط شده، ابتدا وارد منوی تنظیمات دوربین شوید و به بخش مربوط به ضبط و ذخیره فایل‌ها بروید. سپس فایل‌های مورد نظر را انتخاب کرده و گزینه حذف یا پاک کردن را اعمال کنید.

برای پاک کردن فیلم‌های ضبط شده توسط دوربین مداربسته، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

1. به دستگاه DVR یا NVR متصل به دوربین‌های مداربسته دسترسی پیدا کنید. این دستگاه معمولاً به یک تلویزیون یا مانیتور متصل است یا از طریق شبکه به کامپیوتر یا تلفن همراه شما قابل دسترسی است.

2. وارد منوی تنظیمات دستگاه شوید. این منو معمولاً با کلیدهایی روی دستگاه یا با استفاده از رابط کاربری گرافیکی (GUI) در تلویزیون یا کامپیوتر نمایش داده می‌شود.

3. به بخش مدیریت ذخیره‌سازی (Storage Management) یا مشابه آن بروید. این بخش معمولاً امکانات مربوط به ذخیره‌سازی فیلم‌ها را ارائه می‌دهد.

4. در بخش ذخیره‌سازی، گزینه‌های مرتبط با حذف فایل‌ها را جستجو کنید. این گزینه معمولاً با نام‌هایی مانند “Delete” یا “Format” مشخص می‌شود.

5. فهرست فایل‌های ضبط شده را مشاهده کنید. این فایل‌ها معمولاً بر اساس تاریخ و زمان ضبط شده‌اند. شما می‌توانید فایل‌هایی که می‌خواهید حذف کنید را انتخاب کرده و سپس دستور حذف را اجرا کنید.

6. دقت کنید که حذف فیلم‌ها برای همیشه آن‌ها را از ذخیره‌سازی دستگاه پاک می‌کند و امکان بازیابی آن‌ها بعداً وجود نخواهد داشت. بنابراین، مطمئن شوید که فایل‌هایی که می‌خواهید حذف کنید، به دقت انتخاب شده باشند.

7. پس از حذف فایل‌ها، تنظیمات را ذخیره کنید و از منوی تنظیمات خارج شوید.

توجه داشته باشید که روش‌ها و مراحل ممکن است بسته به نوع و مدل دستگاه DVR یا NVR شما متغیر باشند. بهتر است که دستورالعمل‌های مربوط به دستگاه خود را از دفترچه راهنمای دستگاه یا منبع اطلاعات تامین کنید. همچنین با دقت عمل کنید تا از حذف اشتباه فایل‌های مهم جلوگیری کنید.

سوالات متداول نصاب دوربین مدار بسته (1)

این مطلب رو به اشتراک بگذارید با...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter
منوی دسته بندی خود را در مسیر: "سربرگ ساز > چیدما موبایل > عنصر منوی موبایل > نمایش و مخفی کردن > انتخاب منو " تنظیم کنید
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
Facebook Twitter Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
0 محصول سبد خرید