دستگاه nvr چیست + انواع مختلف آن

در این مقاله قصد داریم که ویژگی های دستگاه NVR را برسی کرده و به صورت کلی مطالعه کنیم که دستگاه nvr چیست.از مهم ترین وظایف دستگاه nvr ثبت و ضبط تصاویر دوربین های تحت شبکه ،پخش زنده و یا بازپخش فیلم های دوربین،ایجاد تنظیماتی برای تصویر مانند روشنایی،آنالیز تصویر براساس قابلیت هایی مانند تشخیص چهره، نقشه گرمایی و..،ذخیره کردن فیلم های دوربین براساس انواع حالت های ضبط و… می باشد.با ما در ادامه این مقالات همراه باشید تا ویژگی های دستگاه ان وی آر را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم تا اطلاعات مفیدی درباره اینکه دستگاه nvr چیست به دست آوریم.

 
نصب دوربین مدار بسته
برای خرید و نصب دوربین مدار بسته از چشمان بیدار آریا همین حالا کلیک کنید.
دوربین مدار بسته

دستگاه nvr چیست

قبل از اینکه بخواهیم بررسی کنیم دستگاه nvr چیست باید بدانیم که دستگاه ضبط کننده تصاویر در دوربین‌های مدار بسته به دو نوع DVR و NVR تقسیم می‌شود. دستگاه‌های DVR مربوط به دوربین‌های آنالوگ HD است و برای دوربین‌ تحت شبکه و یا دوربین‌های IP از دستگاه‌های NVR استفاده می‌کنیم. این دو دستگاه از نظر فنی شباهت‌هایی با یکدیگر دارند ولی در کل چه از نظر ظاهری و چه از نظر فنی کاملا باهم متفاوتند.

دستگاه NVR مخفف کلمه Network Video Recorder است که علاوه بر ضبط و مدیریت تصاویر می‌تواند به صورت همزمان چندین دوربین مدار بسته را هوشمند سازی کند. “دستگاه ان وی آر” علاوه بر تمام وظایف دستگاه دی وی آر می‌تواند در صورت POE بودن برای دوربین مدار بسته نقش منبع تغذیه را نیز ایفا کند. همچنین به وسیله دستگاه NVR کارهایی از قبیل شمارش افراد؛ خواندن پلاک خودرو؛ شناسایی چهره افراد به صورت واضح و غیره امکان پذیر است.

با استفاده از دستگاه ان وی آر تمامی افراد می‌توانند برای هر نوع شغلی از راه دور نیز بدون افت کیفیت تصاویر بر روی محیط مدنظر خود نظارت کامل داشته باشند.انواع دستگاه nvr را می توانید در فروشگاه دوربین مدار بسته مشاهده نمایید.

دستگاه nvr چیست

هرآنچه درباره ی دستگاه NVR باید بدانیم.

ویژگی‌های NVR

بعد از نصب دوربین مدار بسته برای انتخاب دستگاه NVR خود می‌توان به خصوصیات و ویژگی‌های آنها توجه کافی را داشت تا با توجه به نیازمان بهترین نوع آن را انتخاب کنیم.

تعداد کانال

برای مطالعه درباره “دستگاه nvr چیست” ابتدا به اولین ویژگی آن یعنی تعداد کانال توجه می کنیم.اگر این دستگاه را برای دوربین مدار بسته استفاده می کنید بهتر است تنظیمات آن توسط نصاب دوربین مدار بسته انجام شود.دستگاه‌های ان وی آر در تعداد کانال با یکدیگر متفاوتند، تعدادکانال در nvrها نشان دهنده پشتیبانی کردن این دستگاه از تعداد دوربین‌های مدار بسته می‌باشد. مثلا NVR ؛ 4 کاناله یعنی از 4 دوربین مدار بسته پشتیبانی می‌کند. از این رو در بازار ان وی آرهای 4،8،16،32 و غیره موجود است.

پورت POE

در ادامه پاسخ به سوال دستگاه nvr چیست ویژگی POE خصوصیتی است که در برخی از دستگاه‌های ان وی آر دیده می‌شود. اگر دستگاه ضبط کننده ما این ویژگی را ساپورت کند به راحتی می‌توان از آن دستگاه به عنوان منبع تغذیه نیز استفاده کرد و در هزینه‌ها نیز صرفه جویی میشود.

فشرده سازی تصاویر

حال که با موضوع دستگاه nvr چیست بیشتر آشنا شدیم بهتر است این را هم بدانیم که در دستگاه‌های nvr برای بیشتر شدن سرعت ارسال تصاویر و کم حجم شدن تصاویر از کدک‌های مخصوصی برای کد گذاری استفاده می‌کنند. این کدک‌ها در این دستگاه‌ها شامل H264، H264+، H265، H265+ است.

علت اینکه دستگاه های ذخیره ساز تصاویر دوربین مداربسته از فرمت های خاص ذخیره سازی استفاده می کنند این است که بتوانند از حداکثر فضای هاردی که بر روی دستگاه خود نصب کرده اید استفاده کنند زیرا با استفاده از این روش های ذخیره سازی و فشرده سازی عمل شما کارایی دستگاه خود را به مراتب افزایش داده و می توانید  ساعت های بیشتری را از تصاویر دوربین مدار بسته خود ذخیره داشته باشید. 

فشرده سازی تصاویر

پهنای باند

هر دستگاه ان وی آری دارای پهنای باند مختص خود می‌باشد؛ هرچه میزان پهنای باند بیشتر باشد دوربین‌های با کیفیت تری را پشتیبانی می‌کند.

از آنجایی که هر دوربین تحت شبکه با کیفیت ۲ مگاپیکسل به حداقل پهنای باند یک مگابیت بر ثانیه نیاز دارد شما می بایست متناسب با همین فرمولشما می توانید پهنای باند مورد نیاز خود را برای تعداد دوربین های تحت شبکه ای که در حال نصب دارید محاسبه نمایید.

در نظر بگیرید که هر دستگاه NVR  یک پهنای باند اسمی و یک پهنای باند واقعی دارد از آنجایی که عملکرد دوربین های تحت شبکه متناسب با پارامتر ها و فاکتورهای شبکه های کامپیوتری می باشد شما همیشه باید یک ضریب خطای ۵۰ درصد را برای پهنای باند های درج شده بر روی مشخصات دستگاه NVR خود در نظر بگیرید.

رزولیشن و کیفیت تصاویر

رزولیشن در دستگاه‌های مختلف nvr با یکدیگر متفاوت است. برای مثال اگر رزولیشن یک دستگاه ان وی آر 5 مگاپیکسل باشد نهایتا می‌تواند دوربین تا 5 مگاپیکسل را پشتیبانی کند و بیشتر از آن را قادر به ساپورت کردن نمی‌باشد.

تعداد هارد

دستگاه‌های NVR می‌توانند از تعداد هاردهای 1،2،4،8،16 SATA پشتیبانی کنند. بعضی از ان وی آرها قابلیت پشتیبانی از هاردهای اکسترنال و یا ESATA را نیز دارند.

خروجی تصاویر

برای خروجی تصویر در دستگاه‌های ان وی آر کابلهایی چون LAN، HDMI و VGA طراحی شده است که هر کدام مناسب نصب بر روی مانیتور، تلویزیون و یا هر دستگاه دیگری می‌باشد.

خروجی تصاویر

قابلیت پلی بک

با استفاده از این ویژگی دستگاه‌های ان وی آر می‌توان به صورت همزمان هم مشاهده تصاویر را انجام داد و هم ضبط تصاویر.

سیستم Raid

با استفاده از این ویژگی می‌توان ظرفیت هاردهای فیزیکی را تحت عنوان یک هارد قرار داد که معمولا nvrهای هایک ویژن این قابلیت را دارند.

خاصیتRAID در دستگاه های ذخیره ساز به این علت است که شما زمانی که چندین هارد دوربین مداربسته را بر روی دستگاه خود نصب می کنید ممکن است یکی از این ها دچار خرابی شود و عملاً با خراب شدن یک هارد تمامی تصاویر دوربین که بر روی آنها ذخیره شده است از بین خواهد رفت رفت ولی با استفاده از خاصیت  RAID شما دسترسی به تمامی تصاویر ضبط شده بر روی سایر هارد ها را دارید.

 خاصیتRAID بیشتر بر روی سرورهای کامپیوتری قابل درک است ولی این ویژگی بر روی دستگاههای ضبط دوربین مداربسته تحت شبکه نیز اضافه شده است تا زمانی که شما میخواهید از چندین هارد استفاده کنید قابلیت عملکرد و همچنین قابلیت اطمینان از دستگاه خود را به مراتب افزایش دهید.

البته در نظر داشته باشید که با فعال کردن ویژگی RAID میزان فضای ذخیره سازی شما کاهش پیدا کند مرد ولی در مقابل در صورت سوختن و یا از بین رفتن یکی از هارد ها عملاً تمامی تصاویر دوربین مداربسته شما موجود خواهد بود و شما هیچ گونه از دست دادن تصاویر را ندارید. 

 

کیفیت ضبط تصویر در کانال‌های مختلف

کیفیت ضبط در دستگاه‌های NVR با توجه به تعداد کانال آنها با یکدیگر متفاوت است. مثلا در یک ان وی آر 16 کاناله؛ کیفیت ضبط در 8 کانال 5 مگاپیکسل را پشتیبانی می‌کند به این صورت که در 4 کانال 3 مگاپیکسل و در 4 کانال دیگر 2 مگاپیکسل.

وظایف دستگاه NVR چیست

 • قابلیت بازپخش کردن تصاویر
 • رساندن برق در برخی از دستگاه‌های ان وی آر
 • پخش تصاویر به صورت زنده
 • ارسال برق به دوربین‌های مدار بسته
 • ایجاد رنگ و روشنایی و کیفیت بالا برای تصاویر
 • تشخیص چهره افراد و پاک خوانی
 • ذخیره ساختن تصاویر

مشکلات مربوط به دستگاه NVR

 • عدم دسترسی به اطلاعات ضبط شده
 • در دسترس نبودن NVR توسط مرورگر شبکه
 • عدم امکان ورود با اکانت شخصی
 • عدم نمایش درست تصاویر

مشکلات مربوط به دستگاه nvr

بهترین دستگاه NVR در بازار ایران

بهترین دستگاه NVR در بازار ایران دستگاه های برند هایک ویژن می باشد، زیرا پردازشگر و کارت گرافیکی که دستگاه های ضبط تصاویر دوربین مداربسته تحت شبکه برند هایک ویژن در نظر گرفته شده است به مراتب از سایر دستگاه ها و برندهای دیگر در در بازار ایران دارای کیفیت و و مزایای بسیار بیشتری می باشد . 

بهترین مدل NVR برای تعداد 8 عدد دوربین تحت شبکه سری 74NI میباشد که قابلیت نمایش دوربین ها تا کیفیت 4K را دارا هستند.

حالا که در مورد تفاوت بین DVR و NVR اطلاعات کافی را به دست آوردید شاید وقت آن باشد که برای نصب دوربین مداربسته با کیفیت تحت شبکه اقدام کنید و راهنمای خرید NVR را مطالعه کنید تا بهترین و با کیفیتترین دستگاه NVR را تهیه بفرمایید.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *