دوربین اسپید دام چیست و چه کاربردی دارد؟

دوربین مدار بسته اسپید دام از دوربین هایی است که بیشتر برای کنترل تردد و ضیط جزئیات از آن استفاده می شود.این دوربین ها از نظر ظاهری شباهت زیادی به دوربین های مدار بسته دام دارند اما تفاوت آن ها در این است که دوربین مدار بسته اسپید دام قابلیت چرخش دارد و بسیار پیشرفته تر می باشند.از مشخصات اصلی و بارز این دوربین های مدار بسته اسپید دام قابلیت چرخش و زوم اپتیکال آن است که باعث برتری این دوربین ها نسبت به دوربین های دیگر نیز شده است.در ادامه به بررسی این ویژگی ها و جواب به سوال دوربین اسپید دام چیست می پردازیم.

نصب دوربین مدار بسته
برای اطلاع بیشتر در رابطه با نصب دوربین مدار بسته همین حالا کلیک کنید.
دوربین مدار بسته

دوربین اسپید دام چیست

اگر بخواهیم بدانیم دوربین اسپید دام چیست ،دوربین مدار بسته اسپید دام speed Dome یک دوربین پیشرفته مدرن است که بعد از نصب دوربین مدار بسته تمام نقاط کور یک محیط را بررسی می‌کند و دارای چرخش 360 درجه عمودی و 180 درجه افقی است.دوربین‌های مدار بسته اسپید دام با نام‌هایی همچون دوربین گردان، دوربین چرخشی، دوربین PTZ نیز شناخته شده است. این نوع از دوربین‌های مدار بسته مناسب نصب در محیط های بیرونی و بزرگ می‌باشد.برای کنترل تردد جاده ای و بررسی جزییات و نقاط کور از دوربین اسپید دام استفاده می‌شود؛ با توجه به جنس بدنه فلزی این دوربین‌ها و مقاومت بالای آنها در برابر رطوبت و آب و هوای بد و همچنین امکان زوم قدرتمند بدون افت کیفیت تصویر بهترین گزینه برای نصب در فواصل طولانی است و کمتر احتیاج به تعمیر دوربین مدار بسته دارند.

انواع دوربین مدار بسته را در فروشگاه دوربین مدار بسته چشمان بیدار آریا می توانید مشاهده نمایید .با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا انواع دوربین اسپید دام را بررسی کرده و با مشخصات و ویژگی های آن ها آشنا شویم.

دوربین اسپید دام چیست

همه چیز درباره دوربین اسپیددام

انواع دوربین مدار بسته اسپیددام

 • دوربین مدار بسته اسپید دام آنالوگ
 • دوربین مدار بسته مینی اسپید دام
 • دوربین مدار بسته اسپید دام ip
 • دوربین مدار بسته وای فای اسپید دام

مشخصات دوربین اسپیددام

برای مطالعه درباره اینکه دوربین اسپید دام چیست از مشخصات و ویژگی‌های دوربین اسپید دام می‌توان به گزینه قابل چرخش بودن این دوربین‌ها اشاره کرد. دوربین‌های اسپید دام به دلیل موتور داخلی که درون خود دارند قابلیت چرخش 360 درجه را ارند.

از دیگر ویژگی این دوربین‌ها دوربین دید در شب عالی این نوع دوربین‌ها است.

برای نصب این دوربین ها از نصاب دوربین مدار بسته کمک بخواهید تا به صورت اصولی و درست نصب شوند.

زوم اپتیکال بدون افت کیفیت تصویر از مشخصات بارز این دوربین‌ها است. نماد زوم در دوربین‌های اسپید دام یا ptz را با نماد X نشان میدهند؛ مثلا اگر عنوان شود که زوم یک دوربین x25 است یعنی دوربین اسپید دام می‌تواند تا 25 برابر بر روی سوژه زوم کند.

قابلیت Auto Tracking به معنای تعقیب سوژه یکی از بهترین ویژگی‌های دوربین مدار بسته اسپید دام است. به این صورت که این گزینه را در تنظیمات دوربین مدار بسته فعال کرده، دوربین اسپید دام سوژه مورد نظر را شناسایی کرده و سپس بعد از حرکت با زوم کردن بر روی سوژه میتوان به راحتی آن را تعقیب کرد.

برخی از دوربین‌های اسپید دام قابلیت ضد انفجار بودن را دارا هستند که مناسب نصب در محیطهای در معرض خطر انفجار هستند.

ویژگی PRESET به معنای استفاده بهتر و بهینه تر دوربین‌های اسپید دام نیز بسیار کاربردی است،  با روشن کردن این گزینه در تنظیمات دوربین اسپید دام میتوان به راحتی در هر زمان که خواستید یک قسمت از دوربین را روشن کنید.

مشخصات دوربین اسپید دام

کاربرد دوربین اسپید دام یا چرخشی

در ادامه بررسی “دوربین اسپید دام چیست” دوربین‌های مدار بسته اسپید دام و یا ptz به دلیل چرخشی بودن آنها مناسب نصب در محیط‌های بیرونی هستند و همچنین به دلیل داشتن زوم قوی بهترین گزینه برای خواندن پلاک خودروها می‌باشند.

دوربین مدار بسته اسپید دام در سوله های بزرگ، همایش‌ها، سالن‌های وسیع نیز مناسب هستند. اغلب در محیط‌ها و ادارات دولتی نیز از این نوع دوربین مدار بسته استفاده می‌شود.

دوربین های چرخشی را معمولاً در محل هایی نصب می کنند که توسط سایر دوربین ها تمامی نقاط کودک پوشش داده شده باشد و برای اینکه بتوانیم یک تصویر کلی که توسط اپراتور قابل کنترل می باشد اقدام به نصب دوربین های اسپید دام می کنیم. 

ماهیت استفاده از دوربین های چرخشی در این است که شما می توانید در صورتی که یک سوژه را تشخیص دادید روی آن زوم کنید و با استفاده از از جوی استیک موجود بر روی کیبورد سوژه را به صورت کامل دنبال کنید از این نظر دوربین های چرخشی بیشتر برای محل های استفاده می شوند که آن محل و یا پروژه دارای یک اتاق کنترل یا مانیتورینگ می باشد که توسط چند نفر در حال کنترل می باشد.

نصب دوربین اسپیددام

حال که میدانیم دوربین اسپید دام چیست نصب آسان و کاربردی دوربین‌های اسپید دام از ویژگی‌های مثبت این نوع دوربین به شمار میرود. دوربین‌های اسپید دام را میتوان بر روی سقف، دیوار و حتی یک میله نصب کرد. این نوع دوربین‌ها را حتی بنا بر شرایط می‌توان به صورت وارونه نیز نصب نمود.

دوربین‌های اسپید دام و یا ptz را میتوان به دو روش کیبرد کنترلر و یا از طریق دستگاه ضبط تصویر DVR یا NVR نصب نمود.

یکی از مهمترین نکات در نصب دوربین های اسپید دام این است که دوربین حتماً در  یک محل در ارتفاع بیش از سه یا چهار متر نصب شود و حتما از لحاظ جغرافیایی در وسط محل پروژه باشد به گونه ای که بتوان با چرخش دوربین و یا زوم کردن آن دورترین نقاط را به صورت کاملاً واضح مشاهده کرد در چنین مواقعی بیشتر دوربین چرخشی را در وسط سوله و یا با استفاده  از دکل های مخصوص نصب دوربین این ارتفاع مورد نظر را ایجاد می کند کند تا دوربین بتواند در زمان چرخش بیشترین کاربرد را برای اپراتور مجموعه داشته باشد.

یکی از بزرگترین اشتباهات نصاب های دوربین مداربسته این است که اسپددام را در گوشه ای نصب می کند این کار عملی باعث میشود که شما از قابلیت دوربین خود به شدت بپرهیزید زیرا در صورتی که در یک گوشه نصب کنید پشت اسپید دام عملاً تصویری درخور توجه و با کاربرد سیستم های حفاظتی و نظارتی ندارد. 

معایب دوربین اسپیددام

 • دوربین مدار بسته اسپید دام به دلیل پیچیدگی آن حتما نیاز به یک اپراتور دارد.
 • از دیگر معایب این نوع از دوربین‌های مدار بسته پوشش ندادن تمام جهت در یک لحظه است.
 • احتمال خرابی در این دوربین‎های اسپید دام به دلیل پیچیدگی نسبت به دوربین‏های مدار بسته معمولی بیشتر است.

معایب دوربین اسپید دام

مزایای دوربین اسپیددام

 • لنز به کار رفته در این دوربین‌های مدار بسته بسیار تیره در نظر گرفته شده است به همین دلیل تشخیص اینکه دوربین روشن است و یا خاموش سخت است.
 • یک محفظه حبابی شکل در اطراف لنز دوربین‌های ptz باعث شده تا لنز دوربین در حفاظت بیشتری قرار بگیرد.
 • کنترل از راه دور این دوربین‌ها از مزیتهای آن به شمار میرود .
 • دوربین مدار بسته اسپید دام دارای نور سفید هستند به همین دلیل تصاویر در نور بسیار زیاد و یا بسیار کم نیز به وضوح قابل رویت است.

قدرت زوم دوربین اسپیددام

و حالا که میدانیم دوربین اسپید دام چیست دوربین های اسپید دام دارای زوم های متفاوتی هستند که در بازار ایران از ۱۰ برابر تا ۴۶ برابر به صورت متداول و کاملاً قابل دست‌یافتنی در بازار دوربین مداربسته ایران وجود دارد، باید توجه کرد که قدرت زوم یکی از فاکتورهای بسیار مهم در انتخاب دوربین چرخشی است زیرا شما هر آن چه که ت زوم را بیشتر انتخاب کنید علاوه بر اینکه هزینه‌ای که می‌خواهید پرداخت کنیم بیشتر می شود محل نصب و همچنین سایر خدمات پس از فروش و نصب و راه اندازی آن نیز ز کاملاً متفاوت می‌شود بنابراین کافیست که شما در ابتدا متناسب با محل نصب دوربین اسپید دام خود قدرت زوم مورد نیاز را انتخاب کنید.

به صورت کاملاً تجربی به شما اعلام می کنیم در صورتی که میخواهید در یک فضای حدوداً ۷۰۰ متری اقدام به نصب دوربین اسپید دام بکنید می توانید با استفاده از از انتخاب محل مناسب از دوربین اسپید دام با قدرت زوم حدود ۱۶ برابر استفاده کنید.

در نتیجه در زمانی که قصد خرید دوربین های چرخشی را دارید ما به شما توصیه می کنیم که حتما از یک نصاب متخصص که دارای تجربه و تخصص کافی در این حوزه می باشد بهره بگیرید تا به شما هزینه بیش از مورد نیاز تحمیل نگردد.  

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *