دوربین بولت چیست + کاربردهای آن

برای جواب به سوال دوربین بولت چیست باید گفت که دوربین بولت یک نوع از دوربین­ های مدار بسته ضد آب است. دوربین ­های بولت به دلیل شکل ظاهری که دارند که اکثر شبیه به استوانه هستند و به همین دلیل به این نام خوانده می شوند. بولت به معنی گلوله یا  لوله است. در بیشتر موارد دوربین بولت در محیط های بیرونی و خارجی کاربرد دارد اما در محیط ­های داخلی نیز امکان نصب آن وجود دارد.این دوربین ها با کیفیت های متفاوت به صورت شبکه و آنالوگ تولید می شوند و از نظر کیفیت تصویر محدودیتی ندارند.با ما در این مقاله همراه باشید تا دریابیم که دوربین بولت چیست و چه کاربردی دارد.

نصب دوربین مدار بسته
برای دریافت اطلاعات در خصوص نصب دوربین مدار بسته از چشمان بیدار آریا همین حالا کلیک کنید.
دوربین مدار بسته

دوربین بولت چیست

برای پاسخ به سوال دوربین بولت چیست باید بدانیم که به طور معمول دوربین­ های بولت دارای استانداردهای IP66  و یا IP67 هستند، و این به این معنی است که در مقابل نفوذ آب و گرد و غبار مقاومند. در نتیجه نصب دوربین مدار بسته بولت در محیط­ های خارجی می تواند انتخاب مناسب­ تری باشد، چرا که در شرایط سخت آب و هوایی نیز مقاومت بالایی دارند.

این ویژگی دوربین­ های بولت که ضد آب هستند به این معنی نیست که در صورت غوطه­ ور شدن در آب نیز می توانند ضد آب باشند. اما دوربین­ های بولت را می توان بر روی دیوار محیط باز نصب کرد و نگران آب و هوای بارانی و برفی نبود. اکثرا جنس بدنه این دوربین ­ها از فلز است که مقاومت آنها را افزایش می دهد. این دوربین برای پوشش فضای بیرونی ساختمان مانند فروشگاه و محوطه ­ها گزینه خوبی برای انتخاب است.حال که کمی با دوربین بولت چیست آشنا شدیم می توانید در فروشگاه دوربین مدار بسته انواع گوناگونی از این دوربین هارا مشاهده و خریداری نمایید.

دوربین بولت چیست

هرآنچه درباره دوربین بولت باید بدانیم

انواع دوربین مدار بسته بولت طبق ویژگی که دارد

برای جواب به سوال “دوربین بولت چیست” باید بدانید که دوربین­ های بولت در کیفیت­ های مختلف صورت­ های زیر ساخته می شوند و از نظر کیفیت تصویر محدودیتی ندارند.

  • دوربین بولت آنالوگ (که جای خود را به نوع HD داده است)
  • دوربین بولت آنالوگ HD
  • دوربین بولت IP یا دوربین تحت شبکه 

ویژگی های دوربین بولت چیست

طبق نوع کاربرد، کیفیت تصویر، زاویه دید و قابلیت دید در شب از “ویژگی های دوربین بولت” است که در زمان انتخاب و خرید از فروشگاه دوربین مدار بسته باید به آنها دقت نمایید و برای نصب آن ها از نصاب دوربین مدار بسته کمک بخواهید تا به صورت اصولی نصب شود..

زاویه دید دوربین بولت

حالا که تا حدودی با اینکه دوربین بولت چیست آشنا شدیم بهتر است بدانیم با در نظر گرفتن نوع لنز بکار رفته، زاویه دید در دوربین­ ها متفاوتند. فاصله کانونی لنز دوربین هرچقدر که کمتر باشد زاویه دید دوربین بازتر و تصاویر وایدتری خواهیم داشت. در دوربین­ های بولت دو نوع لنز به کار می رود.

  1. لنز ثابت: با لنز ثابت امکان زوم در دوربین وجود ندارد و یک فاصله کانونی مشخصی دارد. دوربین ­های بولت با لنز ثابت عموما با لنز 3.6 (حدود 70 درجه )، 6 (حدودا 50 درجه) یا 12 (حدودا 25 درجه) میلی­متر ساخته می شوند.
  2. لنز وریفوکال یا قابل تغییر: لنز­های وریفوکال دو فاصله کانونی دارند و همین امر امکان زوم را به وجود می آورد. دوربین ­های بولت وریفوکال معمولا لنز 3-9 (حدود 35 تا 80 درجه) میلی­متر یا 2.8-12 (حدودا 25 تا 85 درجه) میلی­متر دارند.

زاویه دید دوربین بولت

دید در شب دوربین بولت

عموما دوربین­ های مدار بسته بولت دارای قابلیت دید در شب هستند. این دوربین­ ها علاوه بر ثبت تصاویر در روی توانایی ثبت تصاویر در محیط بدون نور را نیز دارند. اهمیت دسترسی به تصاویر در شب و یا تاریکی مطلق سبب شد این قابلیت در دوربین­ های تعبیه شود. همچنین به دلیل کمبود نور در شب و عدم امکان استفاده از منبع نور سفید از امواج نور IR برای ثبت تصاویر  استفاده می کند. برد دید دوربین های بولت در شب به تعداد و نوع LED های آن بستگی دارد. بردی که در دیتا شیت و یا کاتالوگ دوربین به آن اشاره شده، حداکثر برد پرتاب نور دوربین است. بنابراین لزوما برد مفید دید در شب محسوب نمی شود. برای بالا بردن سطح کیفیت تصاویر مدار بسته در شب تکنولوژی جدیدتری ابداع شده است به نام مادون قرمز EXIR. در این تکنولوژی کیفیت تصاویر به مراتب بالاتر از نور مادون قرمز معمولی یا همان IR است.

نصب دوربین بولت

تا اینجا که قسمت اصلی از جواب سوال دوربین بولت چیست را دانستید، اما در ادامه به نصب دوربین بولت می پردازیم. باید بدانید که اولین قدم برای نصب دوربین­ های مدار بسته بررسی مکان­ هایی قرار گیری آنها است. از نظر نقاط زیر پوشش دوربین و طرح کلی از مسیرهای کابل کشی محلی باید ارزیابی شود. نصب دوربین مدار بسته از پیچیدگی کمتری نسبت به سایر دوربین­ های مدار بسته برخوردار است. پس از این که نصاب دوربین مدار بسته آن را نصب کرد، لازم است که زاویه دید دوربین نیز تنظیم شود. اصولات نوع دوربین منتخب برای نصب در نقاطی که حساسیت متوسطی دارند با مناطقی که از نظر نظارتی حساسیت بیشتری نیاز است، تفاوت دارد.

تفاوت دوربین مدار بسته دام و دوربین بولت چیست

هر دوی این دوربین­ ها به صورت گسترده­ای در سیستم­ های مدار بسته به کار می روند. اما اولین تفاوتی که بسیار دیده می شود در این دو دوربین، شکل ظاهری آنهاست. تفاوت دیگر این دو دوربین، میزان مقاومت بدنه در برابر عوامل خارجی است. بدنه دوربین بولت در برابر گرد و غبار و برخی عوامل بیرونی مقاومتر است. دوربین دام در مقایسه با دوربین بولت و نوع کاربری آن مقاومت کمتری در مقابل شرایط سخت و نامساعد جوی دارد.

تفاوت در کاربردی این دو دوربین نیز باید گفت که دوربین دام به دلیل شکل ظاهری خود جهت استفاده در مکان ­های متقف مناسب­تر است. اما دوربین بولت در محیط­ های باز، روی دیوار، بدون سقف نیز قابلیت نصب دارد.

تفاوت دوربین مدار بسته دام و دوربین بولت چیست

مزایای دوربین بولت

خصوصیات ضد آب بودن و کاربری آن هم در فضای داخلی و مسقف و هم در فضاهای خارجی، نصب ساده و راحت، دارا بودن ویژگی دید در شب، از ویژگی­ های دوربین بولت می باشد. از نظر قیمت نیز با توجه به محبوب بودن این دوربین باید گفت که بر اساس ویژگی­ ها و نوع دوربین نیز دامنه قیمت نیز متغییر است. شما باید با توجه به نیازتان دوربین مورد نظرتان را انتخاب کنید، تا برای نصب و استفاده بتواند نیازهای شما را پوشش دهد.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *