آموزش و مقاله

سنسور PIR چیست؟ و عملکرد آن به چه صورت است؟

سنسور PIR چیست ؟ و عملکرد آن به چه صورت است؟

در رابطه با سوال سنسور PIR چیست باید گفت که تمامی اجسام زنده که دمای بدن آنها بیشتر از صفر درجه سانتی گراد است، گرما را به شکل اشعه فروسرخ از بدن خود منتشر می کنند که به آن تابش گرمایی نیز می گویند. چشم انسان قادر نیست که این انرژی تابشی را ببیند. چنین سیگنال هایی را می توان با استفاده از سنسور PIR که برای چنین اهدافی طراحی شده است، تشخیص داد. در سنسور فروسرخ غیر فعال یا همان PIR، کلمه غیر فعال نشان می دهد که سنسور PIR هیچ انرژی را برای تشخیص اجسام تولید یا تابش نمی کند.

فروشگاه دوربین مدار بسته
برای خرید از فروشگاه دوربین مدار بسته چشمان بیدار آریا همین حالا کلیک کنید.
دوربین مداربسته

سنسور PIR چیست ؟

سنسورهای PIR گرما را اندازه نمی گیرند، یه این معنی که تشخیص نمی دهند، بلکه تابش فروسرخ ساطع شده یا منعکس شده از اجسام را تشخیص می دهند. این سنسورها ارزان و کم مصرف هستند و استفاده از آنها راحت است و عموما در خانه ها، کاربردهای پزشکی و کارخانه ها و دیگر اماکن به کار برده می شود.
برای مشاهده تابش گرمایی از سنسوری به نام سنسور PIR استفاده می کند ؛ کلمه pir مخفف passive infrared sensor است.
در ادامه این مقاله که توسط مهندسین شرکت چشمان بیدار آریا جمع آوری شده است ، به توضیح جامع سنسور pir چیست و همچنین کاربرد آن در سیستم های امنیتی میپردازیم ، با ما در ادامه همراه باشید:

سنسور PIR چیست ؟

سنسور PIR چگونه کار می کند

حال که تا حدودی دانستید که سنسور PIR چیست مناسب است که طریقه کار این سنسور را نیز بدانید. سنسور PIR یک سنسور پیروالکتریک ساخته شده که می تواند سطح تابش فروسرخ را تشخیص دهد. هر جسمی مقداری پرتو سمت پایین می تاباند و اجسام گرمتر نیز پرتو بیشتری از خود ساطع می کنند. سنسور در دو شکاف تقسیم شده است که به گونه ای سیم کشی می شود تا یکدیگر را خنثی کنند.
اگر یک نیمه تابش فروسرخ را بیشتر یا کمتر از دیگری مشاهده نماید، خروجی کم یا زیاد می شود. سیگنال های ورودی از هر دو ترمینال عنصر PIR با لنز پوشانده شده تا دامنه عملکرد افزایش یابد. جسم در دو حالت می تواند بررسی شود: عدم وجود شخص و وجود شخص
سنسور PIR از قطعه RE200B برای تشخیص فروسرخ استفاده می کند. هر دو شکاف این سنسور به تقویت کننده تفاضلی متصل هستند. هنگامی که شخصی وجود ندارد، هر دو شکاف مقدار یکسانی فروسرخ را تشخیص می دهند. بنابراین، هیچ سیگنال خطایی بین ورودی های تفاضلی وجود ندارد و خروجی مدار مقایسه کننده صفر می باشد.
اما در صورتی که هر جسم گرمی از مقابل سنسور عبور کند، با یک شکاف از سنسور PIR تلاقی خواهد داشت. این امر سبب تغییر تفاضلی مثبت بین دو شکاف می شود. هنگامی که جسم گرم از ناحیه سنجش خارج می شود، سنسور تغییرات تفاضلی منفی ایجاد می کند. هر دو این تغییرات در پالس، به معنی تشخیص جسم گرم می باشند که سیگنال های فروسرخ را می تاباند.

در سنسورهای pir یک جفت سنسور پیزوالکتریک برای تشخیص انرژی گرمایی محیط وجود دارد . این دو سنسور در کنار یکدیگر قرار دارد و در هنگام تفاوت بین دو سنسور مثلاً هنگام ورود فردی به داخل محیط ، این سنسور شروع به فعالیت می کند . با فعال شدن سنسور pir ممکن است زنگ هشدار روشن شود و یا چراغ نورافکن روشن شود و یا به روش دیگری دستگاه دزدگیر اماکن را مطلع کند .
برای عمل کرد بهتر سنسور pir پیشنهاد می شود که خود سنسور را در ماده ای مانند سیلیکون قرار دهید تا دما یا رطوبت خارجی اطراف را کاهش دهد.

سنسور PIR چگونه کار می کند

کاربرد سنسور PIR در دوربین مدار بسته

برای پاسخ به این سوال که سنسور pir چیست میتوان گفت که به معنی سنسور مادون قرمز غیر فعال است و در سیستم های امنیتی و دوربین مدار بسته نیز کاربرد دارد .
این سنسور به عنوان سنسور تشخیص حرکت یا سنسور ir در دوربین های مداربسته شناخته شده است .
سنسور pir نور مادون قرمز که از افراد یا اجسام مختلف منتشر می شود را میتواند در میدان دید خود اندازه گیری کند.
در مکان هایی که سیستم های امنیتی و سنسور pir فعال باشد با ورود یک فرد به آن مکان ، سنسور pir تغییر دما را تشخیص میدهد و شروع به عملیات ضبط و یا روشن کردن آلارم ها می کند.
در سیستم های امنیتی سنسورهای حرکتی متنوعی وجود دارد که سیستم pir یکی از گونه های آن می باشد.
در ادامه به توضیح انواع سنسورهای حرکتی می پردازیم

اجزا تشکیل دهنده سنسور PIR چیست ؟

در سنسور pir اجزای مختلفی وجود دارد که آنها را جز به جز در ادامه برای شما توضیح می دهیم :
1- اولین قطعه در این سنسور وجود یک سنسور است که نور مادون قرمز را دریافت نموده و آن را به میکرو ولت تبدیل می کند .
2- در ادامه یک لنز وجود دارد که وظیفه آن تشخیص مناطقی است که فواصل معینی دارند و همچنین از میان آنها نوری دریافت نمی شود .
3- یک مدار الکتریکی ای که تغییرات ولتاژ ناشی از انرژی مادون قرمز که به دلیل حرکت جسم و یا فرد اتفاق می افتد نیز اجزای تشکیل دهنده سنسور pir است.

مزایای سنسور PIR

سنسور حرکت یا “motion sensor” دستگاهی است که به دنبال حرکت در محیط می‌گردد. این سنسورها اغلب برای تشخیص حرکت انسان یا اشیاء در محیط استفاده می‌شوند. زمانی که یک سنسور حرکت حرکتی در محیط تشخیص می‌دهد، یک سیگنال یا اطلاعات مخصوص به دستگاه یا سیستم مرتبط ارسال می‌کند.

سنسور حرکت به صورت معمول در امور مرتبط با امنیت و کنترل خودکار مصرف می‌شوند. مثال‌هایی از کاربردهای سنسور حرکت شامل موارد زیر می‌شوند:

1. سیستم‌های امنیتی: سنسورهای حرکت معمولاً در سیستم‌های امنیتی خانه‌ها، مغازه‌ها، و اماکن عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند. زمانی که سنسور حرکت حرکتی تشخیص می‌دهد، سیستم امنیتی به صورت خودکار اقداماتی از جمله اعلام وقوع حادثه را آغاز می‌کند.

2. روشنایی خودکار: سنسورهای حرکت می‌توانند در سیستم‌های روشنایی خودکار استفاده شوند. به عنوان مثال، زمانی که شخصی به اتاق وارد می‌شود، سنسور حرکت می‌تواند نورها را روشن کند و زمانی که اتاق ترک شود، نورها را خاموش کند.

3. کنترل سیستم‌های خانه هوشمند: سنسور حرکت می‌تواند در سیستم‌های خانه هوشمند برای کنترل دستگاه‌های مختلف مانند تلویزیون، کلیدهای روشنایی و سیستم‌های گرمایش و تهویه مورد استفاده قرار گیرد.

4. صنایع خودروسازی: سنسورهای حرکت در خودروها برای انجام کارهای مختلف مانند فعال‌سازی چراغ‌های خودرو در پاسخ به حرکت شفافه‌بازی شوفر و یا اجرای اقدامات ایمنی هنگامی که خودرو شناسایی حرکت انسان یا اشیاء در اطراف خود می‌کند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

1 –  کاهش خطای آلارم ناشی از از حرکت اجسام ای که همانند انسان حرکت نمی کنند؛ مانند تغییر زاویه آفتاب و سایه روشن شدن اتاق .

۲  -سیستم های pir این توانایی را دارند که تمام وقایع را ثبت کنند وقایعی که منجر به آلارم نشده باشد در این صورت علت یابی و برطرف کردن عیب بسیار آسان تر است.

 ۳-  با وجود سنسور تشخیص حرکت PIR میتوانیم خطاهایی را که به دلیل شباهت به حرارت انسان دارند کاهش دهیم همانند شعله شومینه.

4- از دیگر مزایای سنسور PIR میتوان به اندازه کوچک آن و همچنین محدوده وسیعی از آن اشاره کرد .

5- قیمت ارزان و نصب آسان و همچنین سهولت در استفاده از دیگر مزایای سنسورهای PIR می باشدولی باید در نظر بگیرید که این سنسور را از یکی فروشگاه دوربین مدار بسته معتبر و دارای گارانتی تهیه کرده باشید. 

مزایای سنسور PIR

بهترین برند سنسور PIR یا همان سنسور حرکتی

از آنجایی که سنسورهای حرکتی به محض تشخیص اولین حرکت  شروع به ارسال پیام های تریگ برای راه اندازی سیستم اعلام سرقت را به همراه دارد بنابراین لازم است که از سنسورهای با کیفیت و دارای درجه اطمینان بالایی استفاده کنیم تا پیغام های خطا را برای دستگاه دزدگیر اماکن ارسال نکند.

بهترین برند سنسور PIR سنسورهای شرکت پارادوکس می باشد که دارای تکنولوژی تولید کانادایی بوده واحد تولید آنها در چین تحت لایسنس همیشه شرکت کانادایی میباشد و تمامی استانداردها در زمینه طراحی تست و آموزش توسط این شرکت معتبر ارائه می گردد که در اکثر فروشگاه دوربین مداربسته در نیز وجود دارد و یکی از بهترین و با کیفیتترین سنسورهای حرکتی در حوزه سیستمهای حفاظتی می باشد.

با توجه به سابقه و تجربه ما در حوزه نصب و راه اندازی سیستم های دزدگیر اماکن و منزل، می توانیم به شما توصیه کنیم که از سنسور pro476 پارادوکس در همین زمینه استفاده کنید تا بتوانید بیشترین بهره برداری را از سیستم دزدگیر اماکن خود داشته باشید.

 لازم به ذکر است که این سنسور Pro576  تقلبی نیز در بازار ایران وجود دارد ولی شما می توانید از از فروشگاه دوربین مداربسته شرکت چشمان بیدار آریا به راحتی و با ضمانت کامل این سنسور را تهیه از گارانتی دو ساله آن نیز بهره برداری کنید.

 البته علاوه بر این مدل، مدلهای دیگری نیز در حوزه سیستم های حفاظتی و نظارتی نیز استفاده میشود که مبنای تکنولوژی انها همین PIR است، مثلا سنسور DG85 که یک سنسور تشخیص حرکت بر منبای وزن است که قابلیت تشخیص انسان از حیوان را دارا می باشد یکی از این موارد است که شما این سنسور را میتوانید از فروشگاه دوربین مداربسته ما تهیه کنید.

 

بهترین مکان نصب دوربین مدار بسته PIR

برای انتخاب مکانی مناسب برای نصب دوربین مدار بسته با قابلیت سنسور حرکتی  ‏  Pirباید مکانی را در نظر داشته باشیم که محوطه بازی در میدان دید دوربین وجود داشته باشد و همچنین موانعی در اطراف این میدان دید دوربین وجود نداشته باشد.

 نصب دوربین مدار بسته با قابلیت pir در نزدیکی سیستم تهویه به دلیل  ورود و خروج هوای گرم و سرد دچار ایجاد آلارم کاذب می گردد و در نتیجه در این مکانها نباید این نوع دوربین ها با این سنسور نصب شود، در نتیجه نصب اینگونه از دوربین ها در مکان هایی مانند مناطقی که دارای دیوارهای بزرگ و همچنین سقف هایی که سیستم تهویه روی آن نصب نشده باشد و یا کمترین دکوری را داشته باشد بهترین مکان است  .

دقت کنید که نصب سنسورهای PIR در نزدیکی پنجره ها ممکن است باعث ایجاد خطا در عملکرد آنها شود بنابراین لازم است که زاویه دید این سنسورها رو به پنجره ها نباشد. 

نحوه کار سنسور PIR در تاریکی

برای پاسخ به سوال اینکه آیا سنسورهای pir در تاریکی کار می کنند یا خیر باید بگویم که جواب مثبت است ، سنسورهای پی آی آر همان طور که در قبل‌تر ذکر شد با توجه به دمای بدن موجودات زنده شروع به فعالیت می کند و عملکرد آنها هیچ ربطی به میزان روشنایی یا تاریکی محیط ندارد . اما اگر برای جای تاریکی میخواهید از این سنسور استفاده کنید به نصاب دوربین مدار بسته اطلاع دهید تا در نصب آن دقت بیشتری کند.

پایه مدار سنسور PIR

ما در شکل زیر یک ماژول سنسور pir (مدار سنسور pir)را داریم که به معرفی قسمت های آن می پردازیم  :‏

 پایه  ۱  (‏GND) :  که این پایه به زمین متصل می شود.

 پایه  ۲ ( خروجی ) : این پایه با تشخیص حرکت خروجی سه و نیم ولتی می دهد  .

 پایه ۳( Vcc ) :  پایه ولتاژ تغذیه ۵ ولت سنسور pir و مدار داخلی را تامین میکند .

image 2022 08 23T145233.453 1

تعمیر سنسور pir

برای تعمیر یک سنسور PIR (Passive Infrared)، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. بررسی اولیه: قبل از هر چیز، سنسور PIR را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مشکل واقعی چیست. ممکن است مشکل نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری باشد. برای این منظور:

  • ابتدا از منبع تغذیه سنسور جدا کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که اتصالات الکتریکی سنسور سالم و محکم هستند.
  • محیط اطراف سنسور را برای موانع مانند گرد و غبار یا حشرات بررسی کنید.
 2. تست مجدد: برای تست مجدد سنسور PIR، از منبع تغذیه جدا شده اتصال دهید و در محدوده شعاعی سنسور حرکت کنید. در صورتی که سنسور به درستی عمل کند، LED نشانگر حسگر حرکت خواهد روشن شد. اگر این اتفاق نیفتاد، ادامه دهید.

 3. بررسی منابع تغذیه: اگر سنسور همچنان به درستی کار نمی‌کند، باید منابع تغذیه آن را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که ولتاژ و جریان مناسب به سنسور تامین می‌شود. اگر این مورد نیز برقرار نیست، ممکن است مشکل در منبع تغذیه باشد.

 4. تعویض باتری یا منبع تغذیه: اگر مشکل سنسور به باتری یا منبع تغذیه مربوط است، باتری یا منبع تغذیه را تعویض کنید. بعد از تعویض، سنسور را مجدداً تست کنید.

 5. تمیزکاری: گاهی اوقات مشکل سنسور به علت گرد و غبار یا دیگر ذرات روی سطح لنز PIR باشد. برای تعمیر این مشکل، لنز را با دقت تمیز کرده و دیگر مواد مانند روغن یا آب و صابون استفاده نکنید.

 6. تعویض سنسور: اگر تمام مراحل فوق به نتیجه نرسید و سنسور همچنان کار نمی‌کند، ممکن است خرابی دائمی داشته باشد و باید سنسور PIR را تعویض کنید.

اگر با انجام این مراحل همچنان مشکل حل نشد و نیاز به تخصص فنی دارید، به تعمیرگاه دوربین مداربسته آریا مراجعه کرده و از تخصص کارشناسان آنجا برای تعمیر سنسور PIR خود استفاده کنید. آنها می‌توانند مشکل را تشخیص داده و تعمیر کنند یا در صورت لزوم سنسور را تعویض نمایند.

کلام آخر سنسور PIR چیست ؟

نصب دوربین های مدار بسته با قابلیت سنسور حرکتی  مادون قرمز و یا همان سنسور PIR گزینه مناسبی برای نصب دوربین و ایجاد امنیت برای مکان های شما میباشد.

فروشگاه چشمان بیدار آریا تمامی این دوربین ها را با ضمانت و گارانتی مطمئن دارد و همچنین با داشتن نصابانی مجرب و حرفه ای آماده همکاری برای هرگونه پروژه نصب شما هستند.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter
منوی دسته بندی خود را در مسیر: "سربرگ ساز > چیدما موبایل > عنصر منوی موبایل > نمایش و مخفی کردن > انتخاب منو " تنظیم کنید
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
Facebook Twitter Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
0 محصول سبد خرید