افزایش کیفیت تصاویر دوربین مداربسته

کیفیت تصویر دوربین مداربسته یکی از مهم ترین معیار ها در انتخاب و ارزیابی یک دوربین محسوب می شود و افراد متخصص کیفیت تصویر را به عنوان شاخص اصلی و اولیه در نظر می گیرند. در این مقاله، عوامل تاثیر گذار بر کیفیت تصویر دوربین مداربسته و روش های افزایش کیفیت تصاویر دوربین مداربسته را مورد بررسی قرار می دهیم و بهترین راهکار برای افزایش کیفیت ویدیو دوربین مداربسته را به شما آموز می دهیم.

کیفیت تصویر در انواع دوربین مدار بسته

کیفیت تصویر دوربین مدار بسته، به این معنا می باشد که تصاویری که به وسیله دوربین ضبط میشود، به چه میزانی جزئیات در تصویر واضح و مشخص است.

تصویر در دوربین مداربسته با در نظر گرفتن این مفهوم که هر مقدار سایز و کیفیت تصویر دوربین ذخیره شده بیشتر باشد، کیفیت تصویر دوربین مدار بسته بیشتر است. بر این اساس میتوان گفت کیفیت تصویر دوربین مداربسته، مقیاسی از سایز تصویر در دوربین مدار بسته می باشد. طبیعتاً تصاویر دوربین مداربسته هر اندازه کوچک تر باشند، از کیفیت آنها کاسته می گردد و بالعکس هرچه تصاویر بزرگ ترباشند، کیفیت بالاتری خواهند داشت ولی در خیلی از مواقع شما میخواهید با افزایش کیفیت تصاویر ضبط شده دوربین مداربسته تصاویر بهتری را در بازپخش تصاویر مشاهده نمایید.

تکنولوژی در دوربین های مدار بسته به دو گونه متفاوت، آنالوگ و دیجیتال تقسیم بندی می شوند. کیفیت تصویر در هر کدام از این تکنولوژی ها به گونه ای تعریف میشود. در تکنولوژی آنالوگ، وضوح تصویر “TV Line” تعریف میشود. تکنولوژی دیجیتال، از پیکسل های تصویری دیجیتال برای کیفیت تصویر دوربین مداربسته استفاده می شود.

ولی کیفیت تصویر در دوربین های AHD بر اساس مگاپیکسل تعریف میشود. مثلا دوربین AHD 2MP و یا AHD 5MP الان بهترین دوربینهای موجود در بازار ایران هستند که شما میتوانید کیفیت تصویر بالاتری نسبت به دوربینهای آنالوگ داشته باشید.

افزایش کیفیت تصاویر دوربین مداربسته

افزایش کیفیت تصاویر دوربین مداربسته

عوامل موثر در کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته

فاکتورهای تاثیر گذار در کیفیت تصویر دوربین مداربسته عبارتند از (مطمنا برای افزایش کیفیت تصاویر دوربین مداربسته باید اطلاعات اولیه را داشته باشید) :

سنسور دوربین مدار بسته

هر چه سنسور دوربین مداربسته ابعاد کوچکتری داشته باشد، دوربین نور کمتری دریافت می کند و به هر میزان سنسور بزرگتری داشته باشد، کیفیت تصویر بهتری خواهد داشت. میزان اندازه سنسور جز بر کیفیت تصویر بر افزایش زاویه دید، تاثیر گذار خواهد بود.

علاوه بر سایز سنسور، کیفیت و برند سنسور نیز مهم است، مثلا سنسورهای سونی دوربین مداربسته دارای کیفیت به مراتب بیشتر از سنسور دوربین XM است. شما باید برای اینکه کیفیت تصویر خوبی داشته باشید باید حتما از سنسورهای خوب استفاده کنید.

اندازه زوم تصویر در دوربین مدار بسته

زوم دوربین های مدار بسته به حالت های دیجیتال و اپتیکال می باشد. اگر تصویر ، دیجیتال زوم شود، تصاویر ضبط شده کیفیت خوبی نخواهد داشت. در دوربین هایی که دارای قابلیت زوم اپتیکال هستند، نور بیشتری به سنسور دوربین منتقل میکند و امکان دریافت جزئیات بیشتری از تصاویر وجود دارد، پس اگردوربین زوم اپتیکال داشته باشد، کیفیت تصویر دوربین مداربسته، بهتری خواهد داشت.

لنز دوربین مدار بسته

لنز دوربین باعث میشود که تابش نور را روی سنسور متمرکز  کند. ازین رو کیفیت تصاویر و فیلم های ضبط شده، به کیفیت لنز دوربین مداربسته نیز بستگی دارد. لنزهای دوربین مداربسته در انواع مختلفی ارائه می شوند که در کاربردها و پروژه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. دوربین ها دارای لنزهای Motorized تقاضای بیشتری نسبت به لنزها ثابت (Fixed) دارد.

نور و روشنایی محل نصب دوربین مدار بسته

نور معیار تعیین کننده ای در کیفیت تصویر دوربین مداربسته محسوب می شود. هر دوربینی به یک نور حداقلی برای ارائه ی تصاویر نیاز دارد که در مشخصات فنی آن درج می شود.تابش نور زیاد و نور کم می تواند باعث از بین رفتن جزییات تصویر شود و بر روی تصاویر اختلال ایجاد کند.

افزایش کیفیت تصاویر دوربین مداربسته

افزایش کیفیت تصاویر دوربین مداربسته

افزایش کیفیت دوربین مداربسته

در این قسمت چند قابلیت دوربین مداربسته که تاثیر زیادی بر کیفیت تصاویر دارد را بررسی میکنیم تا ببینیم چگونه افزایش کیفیت تصاویر ضبط شده دوربین مداربسته را بتوانیم انجام بدهیم:

  1. وضوح تصویر یا Resolution

وضوح (Resolution) تصویر به مجموعه  پیکسل های ایجاد کننده ی یک تصویر می گویند که تعداد پیکسل های عرض و طول تصویر بررسی میکند، رایج ترین رزولوشن های دوربین مداربسته عبارتند از : ۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۸ و حتی ۱۲ مگاپیکسل.

پس هرچه رزلوشن دوربین بالاتر باشد وضوح تصویر و کیفیت تصویر دوربین مداربسته بیشتر خواهد بود. البته شما باید بدانید که چه دوربینی با چه رزلوشنی را در کجا قرار دهید. به عنوان مثال برای فضای بیرون باید از دوربین با کیفیت بالا جهت خواندن پلاک ماشین(استفاده از دوربین پلاک خوان) استفاده کرد. در حالی که برای یک اتاق 3*3 اصلا نیاز به دوربین با کیفیت بسیار بالا نیست.

  1. لنز دوربین مداربسته

یکی از دیگر از عوامل تاثیر گذار بر کیفیت دوربین مداربسته، لنز آن است، این قطعه می تواند نقش پر رنگی را در ارائه ی تصاویر با کیفیت بالا داشته باشد و یکی از راههای فیزیکی برای افزایش کیفیت تصاویر دوربین مداربسته استفاده از لنزهای YTOT در دوربین مداربسته میباشد.

  1. قابلیت WDR دوربین مداربسته

قابلیت WDR دوربین مداربسته اختلاف نور موجود در تصویر را بهبود میدهد و تصویر شفافی را به شما ارائه می دهد.

  1. قابلیت فیلترIR-CUT

برای ضبط تصاویر در شب ، دوربین مداربسته باید دارای قابلیت دید در شب یا IR باشد. قابلیت IR باعث می شود دوربین در شب از امواج مادون قرمز که برای چشم انسان قابل مشاهده نیست استفاده کند اما به دلیل اینکه به جذب مادون قرمز حساس است از تکنولوژی IR-CUT استفاده می شود. عملکرد این قابلیت به این صورت است که در روز فقط به امواج مرئی اجازه عبور می دهد و مانع از عبور امواج مادون قرمز می شود. اما به هنگام شب هنگامی که LEDهای مادون قرمز فعال می شود IR-CUT غیرفعال شده و نور مادون قرمز قابل رویت می شود و تمام دوربیهای مداربسته که کیفیتی پایین دارند از این تکنولوژی استفاده نمیکنند.

افزایش کیفیت فیلم دوربین مداربسته

زمانی که تصاویر دوربین مداربسته بر روی دی وی ار ذخیره شده است و شما بک آپ تهیه می کنید دیگر تنها اط طریق راه های زیر میتوانید افزایش وضوح فیلم دوربین مداربسته را داشته باشید، عملا شما تنها با انجام برخی عملیات های نرم افزاری میتوانید افزایش کیفیت فیلم دوربین مداربسته را انجام دهید.

استفاده از نرم افزار افزایش کیفیت تصاویر دوربین مداربسته

گاهی اوقات ممکن است با تهیه دوربین بسیار با کیفیت، باز هم کیفیت تصویر مورد دلخواه شما نباشد. یا دوربینی که تهیه کرده اید ممکن است دارای کیفیت بسیار پایینی باشد. از این رو می توانید از نرم افزارهای موجود برای بهبود تصاویر ضبط شده استفاده کنید.

نرم افزار Video Cleaner

Video Cleaner نرم‌ افزاری جهت بهتر کردن تصاویر دوربین‌ های مداربسته می باشد. این نرم افزار می‌‌تواند تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته را بررسی کند. این نرم افزار بیشتر در بخش های شفاف سازی تصاویر مبهم و همچنین یافتن سرنخ‌ های مرتبط با جرایم، کاربرد زیادی دارد و بهترین نرم افزار برای افزایش کیفیت تصاویر دوربین مداربسته در ایران میباشد.

نرم افزار AI – CAMERA ENHANCE

این نرم افزار برای افزایش کیفیت ویدئو و بهینه سازی روشنایی و کنتراست میباشد و شما می توانید با استفاده از آن فیلم های با استاندارد پایین SD را به فیلم هایی با کیفیت HD/4K و سایر فرمت ها تبدیل کنید.

با استفاده از نرم افزارهای فوق میتوانید افزایش کیفیت ویدیو دوربین مداربسته را به همراه داشته باشید، در صورتی که در کارکرد با این نرم افزارها دچار مشکل شدید، یه راه حل ساده و کاربردیی این است که شما از چهره یا پلاک خودرویی که مورد نظر شما است توسط دستگاه دی وی ار عکس بگیرید و با هدف افزایش کیفیت عکس دوربین مداربسته در نرم افزار فتوشاپ اقدامات اصلاحی روی عکس را انجام بدهید.

درباره چه صحبت کردیم؟

افزایش کیفیت تصاویر دوربین مداربسته/ افزایش کیفیت تصاویر دوربین مداربسته / عوامل موثر بر کیفیت دوربین مدار بسته/بهبود کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته /نرم افزار بهبود کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته

تماس با ما جهت افزایش وضوح فیلم دوربین مداربسته

فروشگاه دوربین مداربسته آریا به عنوان تولید کننده دوربین مداربسته با برند INFINITY با ۲ سال گارانتی طلایی آریا به آدرس تهران خیابان جمهوری بعد از پل حافظ، پاساژ امجد طبقه ۴ واحد ۱۲ ، ۰۲۱۶۶۷۲۹۰۴۱ – ۰۹۱۲۲۸۸۹۳۴۶ ، آماده ارائه خدمات نصب دوربین مداربسته و افزایش کیفیت تصاویر دوربین مداربسته با استفاده از بهترین نرم افزارهای موجود در بازار ایران میباشد و تمام این خدمات با هزینه بسیار پایین می باشد.

ایمان قنبری
Latest posts by ایمان قنبری (see all)
author-avatar

درباره ایمان قنبری

متولد 1364 در تهران هستم و دارای مدرک فوق لیسانس کامپیوتر (سخت افزار) از دانشگاه امیرکبیر ( پلی تکنیک) بوده که از سال 1383 در حوزه دوربین مداربسته و سیستمهای حفاظتی و نظارتی در حال فعالیت هستم. از سال 1398 با تاسیس شرکت چشمان بیدار آریا در حال ارائه خدمات فنی و مهندسی به تمامی ارگانها و شرکتهای خصوصی برای نصب دوربین مداربسته میباشیم.