کاربرد دوربین مداربسته

کاربرد دوربین مدار بسته

کاربردهای دوربین مداربسته در سیستم های حفاظتی است اما کاربرد های آن به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر میرود کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی ، نظامی، فضایی ،صنعتی ، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس.

۱. جلوگیری از ارتکاب جرایم

کاربرد دوربین مداربسته در جلوگیری از ارتکاب جرایم بسیار وسیع است. از جلوگیری از جرایم رانندگی تا جرایم جنایی. استفاده نامحسوس از دوربین های مخفی نیز بسیار رواج یافته است ( نوعی خاص از دوربین مداربسته). بطور مثال می توان به دوربین های دستگاه های خود پرداز اشاره کرد که برای شناسایی جرایمی چون وارد کردن تصادفی رمز کارت اعتباری کاربرد دارد.
آخرین تحقیقات آماری از شهر های بزرگ آمریکا و انگلستان نشان میدهد بعد از نصب دوربین های مداربسته در پارکینگ ها ۵۱ درصد از تعداد جرایم کاسته شده است. در فرودگاه ها میزان کاهش جرایم ۲۳% و در سایر مراکز عمومی روی هم رفته این مقدار ۷% بوده است.

کاربردهای دوربین مداربسته در سیستم های حفاظتی است اما کاربرد های آن به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر میرود کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی ، نظامی، فضایی ،صنعتی ، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس.

۲. در کارخانه ها و صنعت

در کارخانجات صنعتی نیز از دوربین مداربسته در محل ها یا مراحلی از کار که حضور فیزیکی انسان خطرناک،دشوار یا حتی غیر ممکن است نیز بهره گرفته می شود. در کارخانجاتی مثل کارخانجات شیمیایی یا نیروگاه های هسته ای و یکی از بهترین کاربردهای دوربین مداربسته نظارت تصویری برای نظارت و ایمنی سالمندان است که شما در شرایط کرونا میتوانید خانواده خود را از راه دور ببینید.

در مراکز صنعتی استفاده از دوربین مداربسته اسکن خط تولید و دوربین های حرارتی رواج زیادی دارد.

کاربرد دوربین مدار بسته در کارخانه
کاربرد دوربین مدار بسته در کارخانه

۳. کنترل ترافیک

امروزه در اکثر کشورهای جهان از دوربین های مداربسته برای کنترل ترافیک وسایل نقلیه در سطح گسترده ای استفاده می شود. از جمله کنترل میزان ترافیک در خیابان ها و ارسال اطلاعات توسط GPS به رانندگانی که قصد عبور از مسیر آن خیابان ها را دارند.

تحت نظارت قراردادن تصادفات و شناسایی جرایم رانندگی حداقل کاربرد های دوربین مداربسته در کنترل وسایل نقلیه هستند. شناسایی اتوماتیک پلاک خودروها از جمله آخرین دستاورد های دوربین های مداربسته در این بخش می باشند.

این مطلب را هم بخوانید!  به چند دوربین مداربسته نیاز دارم؟
کاربرد دوربین مدار بسته در کنترل ترافیک
کاربرد دوربین مدار بسته در کنترل ترافیک

۴. امنیت نقل و انتقالات

در نقل و انتقلات عمومی از دوربین مداربسته برای جلوگیری از حوادثی که ممکن است در اثر خارج از دید بودن محل صورت بگیرد استفاده می شود. بطور مثال در متروها از دوربین مداربسته برای کنترل درهای ورود و خروج مسافران به منظور اطمینان از اینکه مسافر از در عبور کرده است و یا موارد مشابه آن در اتوبوس ها و قطارهای شهری.

۵. استفاده از دوربین مداربسته در انبار

دوربین مداربسته می تواند در یادآوری محل انبار کالاها و محصولات به ما کمک کند. همچنین ورود و خروج افراد و کالاها هم در تمامی ساعات کنترل می شود. دوربین مداربسته در انبارگردانی نقش مهمی دارد. با این ابزار می توان کالاها و محصولات را به بهترین شکل ممکن کنترل کرد.

۶. کاربرد دوربین مداربسته در محیط صنعتی

از دوربین مداربسته در محیط های صنعتی استفاده می شود. نظارت بر فرایند تولید و مونتاژ ساده ترین کاربری است. استفاده از دوربین مداربسته در محیط صنعتی به امری ضروری تبدیل شده است. حتی ایمنی کارگران نیز با دوربین حفظ خواهد شد. با دوربین مداربسته می توان از سرقت دستگاه ها و تجهیزات جلوگیری کرد.

امروزه همه صنایع متناسب با اهداف خود از دوربین مداربسته استفاده می کنند. با دوربین مداربسته می توان از وظایف تکراری جلوگیری کرده و روند تولید را ساده تر کرد و در خیلی از موارد، هزینه ها را کاهش داد. ایمنی شغلی یکی از مهم ترین مواردی است که به کمک دوربین مداربسته محقق می شود.

کاربرد دوربین مداربسته در محیط صنعتی

تاثیر دوربین مداربسته در افزایش تولید و کاهش هزینه های محیط صنعتی

کاربری دوربین مداربسته فقط به تامین امنیت جانی و مالی محدود نمی شود بلکه می توان به وسیله آن از کارها و فعالیت های غیر مفید در تولید کارخانه ای پیشگیری کرده و در نتیجه هزینه های غیر ضروری را کاهش داد و مدیران می توانند برای خرید سایر دستگاه های ضروری تولید، هزینه کنند. با دوربین مداربسته می توان محل انبار کالاها را در صورت فراموشی شناسایی کرد. حتی دوربین مداربسته در استخدام افراد و جلوگیری از تبعیض جنسیتی نقش مهمی دارد.

دوربین ها در صنعت پزشکی نقش مهمی دارند. نظارت و کنترل روند جراحی یکی از ساده ترین کاربری هایی است که امروزه اکثر جراحان می توانند از آن استفاده کنند. تیم جراحی همواره می تواند روند عمل را بازبینی کند. مراقبت از نوزادان تازه متولد شده نیز کاربری دیگری است که پرستاران علاوه بر مراقبت حضوری از آن استفاده می کنند.

نقش مهم دوربین مداربسته در محیط صنعتی

امروزه نقش دوربین مداربسته در محیط های صنعتی( industrial environments )بیشتر مشخص می شود. با این تجهیزات می توان ماشین آلات را به بهترین شکل ممکن نگهداری کرد. اصلاح روش های تولید و نگهداری مواد اولیه و محصولات، از ساده ترین کاربری هایی است که می توان از آن بهره برد. حواس پرتی در کارهای تولیدی، خسارات سنگینی را به بار می آورد و با دوربین می توان از وقفه های تولید جلوگیری کرده و در زمان هم صرفه جویی کرد.

این مطلب را هم بخوانید!  نصب دوربین مداربسته در کرج

نقش دوربین مداربسته به عنوان مدیر تولید محیط صنعتی

حضور مدیر یا سرپرست تولید در همه مراحل تولید امری غیرممکن است، ولی با دوربین مداربسته می توان این امر را محقق کرد. مدیر تولید می تواند هر مرحله از تولید را با دوربین بررسی کرده و در صورت لزوم دخالت کند.

کنترل بسته بندی محصول با دوربین مداربسته

دوربین مداربسته در امر تولید و بسته بندی محصول در محیط صنعتی نقش مهمی دارد. با دوربین مداربسته می توان تمامی مراحل تولید را به دقت زیر نظر داشته و تمامی فرایندها و حرکات را کنترل کرد.

کاربرد دوربین مداربسته در محیط صنعتی
کاربرد دوربین مداربسته در محیط صنعتی

استفاده موثر از منابع تولید در محیط صنعتی

استفاده موثر از منابع موجب می شود تا تولید با کیفیتی را رقم زد. برای تولید با کیفیت لازم است که کارگران نیز مهارت لازم را داشته باشند. هر چقدر که مهارت کارگران تولیدی بیشتر باشد به همان اندازه ضایعات کمتری بوجود خواهد آمد. حال با دوربین مداربسته می توان این امر را محقق کرد.

مزایای استفاده از دوربین مداربسته در محیط صنعتی

  • پیشگیری از سرقت امروزه این خیلی به ندرت اتفاق می افتد بخاطر این که قبل از استخدام، وضعیت سوء سابقه جنایی شخص متقاضی از طرف مدیر کارخانه بررسی شده و در صورت عدم سوء سابقه جنایی شخص استخدام خواهد شد. با این وجود امروزه در اکثر کارخانجات و کارگاه های تولیدی، از دوربین مداربسته استفاده می شود و با این کار امکان سرقت اشیاء و تجهیزات به حداقل کاهش خواهد یافت.
  • کنترل کیفیت اگرچه تیم کنترل کیفیت در کارخانه حضور دارند ولی با این وجود از دوربین مداربسته هم استفاده می شود. با دوربین می توان هر مرحله از تولید را کنترل کرد و در انتها محصول با کیفیتی را تولید کرد.
  • نظارت از راه دور امروزه اکثر دوربین های مداربسته دیجیتالی بوده و با نرم افزاری به گوشی هوشمند، لپ تاپ، تبلت متصل می شوند. مدیر عامل یا مدیر تولید می تواند هر مرحله از تولید را از راه دور کنترل کند.
  • ایمنی کار اول ایمنی بعد کار، شعاری که در کارخانجات روی دیوار نوشته شده است. با دوربین مداربسته می توان از بروز حوادث حین تولید در محیط صنعتی جلوگیری کرد.

دوربین مدار بسته در صنایع استفاده کننده

امروزه همه صنایع بزرگ و کوچک از این ابزار استفاده می کنند. صنعت تولیدی، خدماتی، حمل و نقل، از این ابزار برای ارائه خدمات بهتر و تولید محصولات با کیفیت استفاده می کنند.

کاربرد دوربین مداربسته در محیط صنعتی
کاربرد دوربین مداربسته در محیط صنعتی
سوالات متداول

کاربرد دوربین مداربسته چیست؟

پیشگیری از سرقت،کنترل کیفیت،نظارت از راه دور،ایمنی کار، جلوگیری از ارتکاب جرایم، کنترل ترافیک، امنیت نقل و انتقالات،

رای دهید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *